Kilka zaskakujących ciekawostek o Stalowej Woli

Image

Każda miejscowość skrywa w sobie jakieś tajemnice. Nie ma nudnych miejsc, są jeszcze takie nieodkryte. Warto więc szukać, czytać, pytać i samemu iść ku przygodzie. Dziś ta przygoda zaczyna się w Stalowej Woli.

Przeciętny mieszkaniec Stalowej Woli mógłby bez problemu wymienić wiele atrakcji, na które natknąć się można w jego mieście. Dla jednych będą to historyczne fakty, dla innych nowinki techniczne, a dla jeszcze innych tereny rekreacyjne z prawdziwego zdarzenia. Nie wiedzieliście o tym, że tutaj, w jednym z największych miast na Podkarpaciu można odkryć tak wiele? Zapraszamy do podróży po Stalowej Woli.

Wielu jest w Polsce odkrywców, którzy podróżują po kraju szukając dobrych wrażeń. Ci, co odkrywają ojczyźniane ciekawostki chętnie zaglądają na https://zalajkowane.pl, by poznać to, co zakryte było do tej pory przed innymi. A co ciekawego zobaczą w Stalowej Woli?

FAKTY HISTORYCZNE

Pójdźmy na początek szlakiem historii. Tu bez wątpienia należy rozpocząć przygodę ze Stalową Wolą od Rozwadowa. Obecnie to dzielnica miasta, niegdyś było to odrębne miasteczko żydowskie z niesamowitą historią. Już w XVII wieku mieściły się tam domostwa żydowskie. Społeczność miała tam swoją synagogę, pracowała, uczyła się i rozwijała handel i rzemiosło. Nie każdy jednak wie, że w samym Rozwadowie Niemcy utworzyli obóz pracy dla Żydów. We wrześniu 1942 r. znaleźli się w nim Żydzi również z: Leżajska, Sieniawy, Wieliczki, Wolbromia. Łącznie w obozie było ponad 1,2 tys. więźniów, których skierowano do ciężkiej pracy w fabryce stali w Stalowej Woli. O tym, że w obozie z wycieńczenia zginęło ponad tysiąc Żydów, rzadko kto wie.

W Rozwadowie mieszkała także niedawno zmarła babcia Noncia, czyli romska Irena Sendlerowa. O tym też się rzadko wspomina, a trzeba tu powiedzieć, że ta kobieta, młodziutka wówczas dziewczyna, pod okiem Niemców uratowała od śmierci około 50 dzieci różnej narodowości. Jak to się stało, że nie pamięta się o tym fakcie? Również dumą Stalowej Woli są dwaj bohaterscy lekarze: Eugeniusz Łazowski i Stanisława Matulewicz, którzy podczas II wojny światowej, opracowując szczepionkę wywołującą sztuczny tyfus, uratowali od zagłady kilka tysięcy Żydów.

Nie każdy też wie, że pod Rozwadowem odkryto tajemne piwnice. Dokąd wiodą i prowadzą? Niedawno miasto prowadziło w tamtym rejonie badania. Czy kiedyś te podziemne szlaki staną się atrakcją turystyczną? Póki co, nie wiadomo. Proponujemy też zajrzeć na cmentarz wojenny, do podziemi klasztoru braci kapucynów i do Parku Charzewickiego, gdzie najmocniej można poczuć powiew historii. Ten najstarszy w mieście obszar zieleni założony został przez ród Lubomirskich. Do dziś zachowały się w nim starodrzewie oraz kilka zabudowań podworskich. W Rozwadowie znajduje się również ciekawe muzeum. Wokół postawiono liczne kapliczki, a historia ich powstania jest fascynująca. Nie zapomnijcie odwiedzić św. Nepomucena, który zatrzymał powódź!

Wszystkich kart historii nie da się tutaj pokazać. Warto więc przyjechać i samemu przekonać się ile jest jeszcze do odkrycia.

CIEKAWOSTKI TECHNICZNE i KULTURALNE

Kultura stanowi trzon naszej tożsamości. Wywodzi się z tradycji i pamięci. Co do odkrycia na tym polu jest w Stalowej Woli? Na pewno wiele. Czy wiecie, że to w Stalowej Woli mieszkały piosenkarki Justyna czy Magda Steczkowskie, że to również tutaj dorastali, mieszkali, chodzili do szkoły tacy artyści, muzycy, pisarze, piosenkarze, aktorzy jak: Modest Ruciński, Maciej Zakościelny, Marina Łuczenko- Szczęsna, Omar Sangare, Grzegorz Rosiński, Zofia Rysiówna, Alfons Karpiński, Marcin Łabaziewicz, Ewa Strusińska, Konrad Mastyło, Izabela Sowa. To miasto bez wątpienia kształtowało ich dusze i serca. W centrum Stalowej Woli stoi również monumentalna rzeźba wykonana przez Andrzeja Pityńskiego pt. Patriota. Artysta ten znany jest i ceniony na całym świecie.

W Stalowej Woli jest też wiele zakładów pracy, a wśród nich Huta Stalowa Wola produkująca maszyny i sprzęt dla wojska. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że obronność naszego kraju w dużej mierze oparta jest o produkcję HSW. Ciekawostką jest to, że sprzęt produkowany tu, na miejscu wykorzystywany był również… w filmach. Z tego miasta w świat idą też produkty z aluminium, bo to właśnie tutaj wytwarza się chyba najwięcej felg i różnych odlewów aluminiowych. Ponadto w mieście jest kilkaset innych zakładów produkcyjnych. Jakich? Przyjedźcie i sami się przekonajcie.

TERENY REKREACYJNE

Stalowa Wola stawia też na rekreację i sport. Trudno byłoby wymienić wszystkie atrakcje, które ma do dyspozycji to miasto. Jest więc basen i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, kilka kortów tenisowych, Podkarpackie Centrum Piłki Nożnej z zapleczem sportowym, którego nie powstydziłby się żaden szanujący się klub w tym kraju. A co dla przeciętnego mieszkańca i turysty?

Może błonia nadsańskie z dostępem do Sanu, z boiskami sportowymi, placami zabaw, plenerową siłownią, trasami biegowymi i rowerowymi, z edukacyjną ścieżką, piaszczystą plażą i tarasem wypoczynkowym, altanami jak nad morzem? A może park miejski, gdzie latem dzieciaki mogą za darmo pluskać się na terenie wodnego placu zabaw, albo pobawić się na huśtawkach? Do dyspozycji jest także park linowy i place zabaw. Jest też skytepark, a wkrótce do dyspozycji będzie również Park Zimnej Wody.

To zaledwie przedsmak atrakcji. Warto więc spakować swój plecak i jak najprędzej przyjechać do Stalowej Woli i samemu rozpocząć szlak odkrywcy!

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =