Metki na ubraniach - jak poprawnie wyprać swoją sukienkę i garsonkę?

Image

Zdarzyło Ci się kiedyś, że Twoja ulubiona elegancka garsonka skurczyła się po praniu? Ile razy kolor Twojej koszuli wyblakł, a struktura tkanina zmieniła się nie do poznania?

Prawdą jest, iż o żywotności naszej ulubionej sukienki czy bluzki decyduje ogrom różnych czynników. Wśród nich wymienia się odpowiednie zabezpieczenie przed insektami (w tym molami), odpowiednie przechowywanie ubrań w szafach i… odpowiednia pielęgnacja, dzięki której tkanina nie traci swojej formy czy barwy.

Aby ułatwić to, z pozoru skomplikowane zadanie, producenci tworzą “mini instrukcje”, które następnie wszywają po wewnętrznej stronie ubrania. To właśnie tym instrukcjom został poświęcony poniższy materiał. Warto jednak zaznaczyć, że piktogramy na metkach mogą się od siebie nieco różnić (ich forma zależy np. od kraju produkcji) - potraktuj więc poniższy poradnik jako pewną podpowiedź i pomoc, w dalszym interpretowaniu poszczególnych oznaczeń.

Obrazek


Pranie - symbole temperatury i programów

Podstawowymi elementami na metkach są informacje dotyczące programu prania - zarówno w kontekście temperatury, jak i tzw. obrotów.

Ich szkic przypomina misę z wodą, a forma ikony definiuje najlepszy i najbezpieczniejszy program. Tak oto:

• pusta miska z wodą oznacza, że dane ubranie można prać w dowolny sposób,

• pusty pojemnik z wodą i jednym przekreśleniem oznacza, że tkaninę można prać w specjalnym programie - tj. przeznaczonym do tkanin delikatnych i syntetycznych,

• pusty pojemnik z wodą i dwoma przekreśleniami - odnosi się do bardzo delikatnych i specyficznych tkanin. W takim wypadku dobrze jest wybrać program dla bardzo delikatnych tkanin,

• przekreślony pojemnik informuje nas, że produktu nie wolno prać - ani ręcznie, ani maszynowo,

• pojemnik z dłonią informuje, że produkt należy prać ręcznie.

W kontekście prania, oprócz programu, istotna jest też odpowiedni temperatura. Zbyt zimna woda może nie poradzić sobie ze znacznymi plamami, a zbyt gorąca uszkadza strukturę tkaniny, doprowadzając do np. kurczenia się splotów. W doborze odpowiedniej temperatury pomagają nam kropki. Tak oto: jedna kropka odnosi się do 30°C, dwie kropki do 40°C, trzy do 60°C, a cztery do 90°C.

Wybielanie i czyszczenie

Na metce znajdziemy też oznaczenie, odnoszące się do nieco bardziej inwazyjnych środków chemicznych. Ta informacja jest niezwykle ważna, bowiem niewłaściwie użycie wybielacza może trwale uszkodzić tkaninę - np. zmniejszając jej jakość lub odbarwiając ubranie. W przypadku wybielania oznaczenia przypominają klasyczny trójkąt. Jeśli ów trójkąt jest pusty, producent pozwala na użycie wybielacza. Jeśli trójkąt posiada dwie kreski - wybielacz powinien być pozbawiony chloru. Trójkąt z przekreśleniem z kolei kategorycznie zabrania zarówno chlorowania i wybielania, a trójkąt ze skrótem chemicznym (Cl) pozwala wyłącznie na chlorowanie.

Drugi element - czyszczenie chemiczne - wyrażone jest za pomocą innej figury geometrycznej. Koło puste w środku pozwala nam na stosowanie produktów do czyszczenia chemicznego. Kółko przekreślone znakiem X zabraniają takich praktyk.

Prasowanie - oznaczenia temperatur

Ostatnim, istotnym parametrem jest znak informujący nas o odpowiednim prasowaniu. Symbol ten jest szczególnie istotny w przypadku eleganckich koszul, spodni w typie cygaretek lub sukienek z naturalnych tkanin, które wykazują się naturalną zdolnością do gniecenia.

Tak oto piktogram przypominający żelazko oznacza sposób prasowania (a właściwie odpowiednią temperaturę). Jedna kropka na żelazku pozwala na prasowanie do maksymalnie 110°C. Tak stosunkowo niska temperatura dotyczy produktów sztucznych, które mogą ulec spaleniu lub stopnieniu (mowa tu np. o nylonie). Dwie kropki określają temperaturę do 150°C. Jest to zdecydowanie najczęściej wybierana opcja, dotycząca popularnych tkanin - np. poliestru czy bawełny, która występuje w sukienkach i kreacjach od Modbis. Trzy kropki odnoszą się do najwyższej temperatury - do 200°C. Tak wysoka temperatura przeznaczona jest dla trwałych tkanin - np. gdy garsonka damska wykonana jest z lnu.

Obrazek

Komentarze

Możliwość komentowania tego artykułu została wyłączona