Stalowowolanin chce gwarancji państwa na wypadek poszczepiennych powikłań
Pan Mariusz D. jeszcze w grudniu wniósł do Rady Miasta petycję. Chce uzyskać poprzez Rząd RP pisemną gwarancję ze strony producentów szczepionek przeciw COVID-19, „że w przypadku jakichkolwiek powikłań gotowi są oni przyjąć i ponieść wszelkie koszta prawne i finansowe wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych”.
Zgodnie z art. 18b ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2019r. poz. 506 ze zm.) rada gminy rozpatruje skargi na działania wójta i gminnych jednostek organizacyjnych, wnioski oraz petycje składane przez obywateli, w tym celu powołując komisję skarg, wniosków i petycji. Taką komisję mamy w Stalowej Woli. Tyle tylko, że nie zajmuje się takimi sprawami rangi- nazwijmy to- globalnej.
Komisja Skarg, Wniosków i Petycji, „na posiedzeniu w dniu 20 stycznia 2021 roku, zapoznała się z petycją z dnia 28 grudnia 2020 r. wniesioną przez pana Mariusza D. w zakresie dotyczącym wezwania Rady Miejskiej w Stalowej Woli do pilnego przyjęcia uchwały w sprawie uznania za niedopuszczalne jakichkolwiek działań władz międzynarodowych, krajowych czy lokalnych wykluczających mieszkańców miasta Stalowa Wola z powodów rasowych, religijnych, medycznych czy sanitarnych, oraz uznania za zasadne i nieodzowne, by Rząd RP uzyskał pisemne gwarancje ze strony producentów szczepionek przeciw COVID-19, że w przypadku jakichkolwiek powikłań gotowi są oni przyjąć i ponieść wszelkie koszta prawne i finansowe wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych”- czytamy w projekcie uchwały.
„Komisja uznała, że: biorąc pod uwagę fakt, że zakup szczepionek zabezpieczających społeczeństwo przeciw chorobie COVID-19 nie był negocjowany na poziomie gminy, lecz na poziomie władz centralnych i instytucji unijnych, Rada Miejska nie ma żadnego wpływu, ani udziału w zakupie szczepionek. Ponadto, zdaniem komisji należy uznać, że przeprowadzenie szczepień całego społeczeństwa w tych przypadkach, gdzie inne względy zdrowotne nie stoją temu na przeszkodzie, jest zasadne, nawet posiadając świadomość możliwości wystąpienia skutków ubocznych. Zarówno treść samej petycji, w której wskazuje się na Rząd Rzeczpospolitej Polskiej, jako podmiot właściwy do uzyskania stosownych „gwarancji”, jak i procedura zakupu szczepionek i zawieranie stosownych umów, za które odpowiedzialny jest Minister Zdrowia, a także na przepisy ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. 2019, poz. 1171) wskazuje na konieczność przekazania niniejszej petycji zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach – zgodnie z właściwością Prezesowi Rady Ministrów”- czytamy w projekcie uchwały miejskiej”.
Radni miejscy obradować będą w poniedziałek. Ale już teraz wiadomo, że na podstawie powołanych wyżej przepisów Rada Miejska w Stalowej Woli postanowi uznać się za niewłaściwą adresatką petycji i uzna, że należy ją przekazać Prezesowi Rady Ministrów, jako organowi właściwemu do jej rozpoznania. Pan Mariusz D. wyraził zgodę na ujawnienie swoich danych osobowych. Niemniej jednak postanowiliśmy chronić jego dane osobowe.
Czy zgadzacie się z petycją mieszkańca naszego miasta?
Komentarze