Czy będą nowe pomniki przyrody?
15 lutego, podczas sesji Rady Miasta, będą poddane pod głosowanie propozycje ustanowienia pomnikami przyrody ożywionej kolejnych drzew. Wytypowane one zostały przez dendrologa Ernesta Rudnickiego z Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego po spotkaniu z mieszkańcami miasta.
Ernest Rudnicki przyjechał do Stalowej Woli w październiku 2019 roku na zaproszenie stowarzyszenia „Nasze Miasto”. Spotkał się z członkami grupy „Stalowa Wola Przyroda”, radnymi miejskimi koalicji obywatelskiej, rozmawiał również z wiceprezydent Renatą Knap. Podczas dwudniowego pobytu członek PTD, wspólnie z mieszkańcami, wytypował 18 kandydatur na nowe pomniki przyrody. Jesienią poprzedniego roku Rada Miasta uchwaliła pierwsze cztery pomniki z tej listy, zlokalizowane na błoniach nadsańskich. W tym roku radni mają wyróżnić dwa kolejne drzewa i objąć ich ochroną pomnikową.
Wyróżnione drzewa rosną w Parku Charzewickim i jest to m.in. Topola Kanadyjska (Populus x canadensis), której nadano nazwę „Topola Księżnej Agaty”. W związku z tym, że drzewo posiada wyłącznie klony żeńskie nazywana jest również „Marilandicą”. Topola ma w obwodzie 527 cm, wysoka jest na 31 m, a rok jej pochodzenia ustalono na około 1920. Drzewo przeszło fachowe zabiegi pielęgnacyjne w 2018 r. Druga kandydatura to Dąb Szypułkowy (Quercus robur), któremu mieszkańcy nadali nazwę „Dąb Księcia Jerzego”. Jego lokalizacja to również Park Charzewicki. Drzewo na wysokości pierśnicy ma obwód 370 cm, wysokość 24,5 m, a jego pochodzenie datowane jest na 1920 rok.
- W imieniu mieszkańców chciałem bardzo podziękować radnym miejskim za pochylenie się nad tą uchwałą. W szczególności wielkie podziękowania należą się pracownikom wydziałowi Ochrony środowiska w Urzędzie Miasta Stalowej Woli i wiceprezydent Renacie Knap, której obecność na tym stanowisku w znaczący sposób odmieniła podejście urzędnicze w obszarze ochrony zasobów przyrodniczych w Stalowej Woli. Zmniejszyła się liczba wycinanych drzew, liczba nowych zadrzewień zwiększyła się czterokrotnie. Uchwalono 6 nowych pomników przyrody, a pielęgnacja drzew odbywa się przy zachowaniu wszelkich standardów. Mamy nadzieję, że ten pozytywny trend będzie się rozwijał, a współpraca z mieszkańcami będzie utrzymana- mówi Łukasz Banasik, prezes stowarzyszenia „Nasze Miasto”.
Przed uchwaleniem nowych pomników przyrody ożywionej na terenie gminy Stalowa Wola objętych ochroną było 13 drzew, w tym m.in. jedno z najwyższych drzew w Polsce, Topola Biała (Populus alba) o nazwie „Topola Pławianka”, której wysokość to 41,5 m, a obwód pnia- aż 749 cm. Mamy nadzieję, że na tym się nie skończy, a nadanie statusów pomników przyrody ożywionej dla gminy miejskiej Stalowa Wola będzie kontynuowane, ponieważ pięknych drzew zasługujących na takie wyróżnienie u nas nie brakuje.
Komentarze