Piece na ekogroszek – fakty i mity
Piece na ekogroszek są w ostatnich latach jednymi z częściej wybieranych pieców na paliwa stałe. Ekogroszek może nie jest tani, za to bardzo wydajny, a przy tym ekologiczny.
Piece na ekogroszek są w ostatnich latach jednymi z częściej wybieranych pieców na paliwa stałe. Ekogroszek może nie jest tani, za to bardzo wydajny, a przy tym ekologiczny. Dopłaty do wymiany starych pieców, w których można palić czym popadnie na nowe piece oraz wprowadzany przez niektóre samorządy zakaz spalania niespełniających norm ekologicznych paliw Wytwarzany z węgla kamiennego lub brunatnego. Zastanawiasz się, co wybrać: pellet czy ekogroszek, czy może węgiel lub gaz? Nie podejmiemy za Ciebie decyzji, ale postaramy się uporządkować nieco krążące w sieci informacje na temat jednego z powyższych paliw – ekogroszku. Które opinie są prawdziwe, a które fałszywe? Poznaj 5 najpopularniejszych faktów i mitów na temat ekogroszku!
Ekogroszek jest ekologiczny – FAKT
Co to jest ekogroszek? To bez wątpienia materiał opałowy przyjazny dla środowiska. O tym, że paliwo jest ekologiczne, decydują dwa czynniki: proces produkcji i specyfika spalania produktu. Ekogroszek powstaje z wyselekcjonowanych partii węgla cechujących się dużą kalorycznością, niską wilgotnością i niewielką zawartością substancji niepalnych.
W procesie produkcji ekogroszek jest wielokrotnie przesiewany i płukany, co prowadzi do zwiększenia energetyczności produktu końcowego. Co to oznacza? Najprościej ujmując – aby wyprodukować taką samą ilość ciepła, trzeba użyć mniej ekogroszku niż jakiegokolwiek innego materiału opałowego.
A co jest takiego wyjątkowego w sposobie spalania tego paliwa? Ekogroszek jest spalany w niskoemisyjnych kotłach cechujących się wysoką sprawnością, dzięki czemu koszt energii spalania jest bardzo niski. Co więcej, spalanie ekogroszku w dedykowanym dla niego kotle to proces bezdymny, który emituje do atmosfery znikomą ilość gazów cieplarnianych.
Nie jest ważne, jaki kocioł na ekogroszek wybierzesz – MIT
To, w jakim kotle będzie spalany ekogroszek, ma ogromny wpływ na jego wydajność. Wykorzystywanie nieprzystosowanego, przestarzałego kotła sprawi, że nawet najlepszej jakości materiał opałowy nie będzie ani ekologiczny, ani ekonomiczny. Dobry kocioł to niemała inwestycja na początek, jednak możesz mieć pewność, że pieniądze zwrócą się w krótkim czasie.
Jaki kocioł na ekogroszek wybrać? Zwykle do spalania ekogroszku używa się kotłów z podajnikiem tłokowym lub ślimakowym. Takie piece są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale też wygodne dla użytkownika – są właściwie całkowicie bezobsługowe. Pamiętaj, by wybrać kocioł, który ma zagwarantowany serwis techniczny oraz minimum 5-letnią gwarancję. Może się zdarzyć, że do wyregulowania sterowników czy usunięcia drobnych usterek będziesz potrzebował pomocy specjalisty. Profesjonalista pomoże Ci również, jeśli będziesz miał problem z tym, jak ustawić kocioł na ekogroszek. Sprawdź ofertę kotłów na ekogroszek marki Stalmark.
Uwaga! Producenci kotłów do spalania ekogroszku zwykle podają, jaki opał należy stosować do danego modelu. Zwróć na to uwagę, kupując ekogroszek. Różnice mogą dotyczyć kaloryczności oraz stopnia granulacji.
Ekogroszek jest najbardziej opłacalnym paliwem – FAKT
Nie przejmuj się tym, że ceny ekogroszku rosną z każdym sezonem. Przyczynia się do tego rosnący popyt na paliwa ekologiczne generowany zaostrzeniem przepisów antysmogowych. Ceny ekogroszku należą obecnie do najwyższych w porównaniu z innymi materiałami opałowymi, ale pamiętaj o tym, jak wydajnym paliwem jest ekogroszek. Cena za tonę ekogroszku może być wyższa niż np. za tonę węgla, ale mimo to ekogroszek – biorąc pod uwagę końcowe zużycie – nadal jest bardziej opłacalnym i tańszym materiałem niż pozostałe dostępne na rynku paliwa.
Każdy ekogroszek jest dobry – MIT
Na rynku można spotkać „oszukany” ekogroszek. Na szczęście w związku z ustawą o normach jakości węgla, zakazującą handlu opałem niskiej jakości, dziś masz dużo mniejsze ryzyko, że trafisz na produkt od oszusta niż jeszcze kilka lat temu. Nie oznacza to jednak, że tego ryzyka nie ma w ogóle. Kupując ekogroszek, należy przede wszystkim kierować się do wyspecjalizowanych, certyfikowanych dostawców i zwracać szczególną uwagę na atesty i świadectwa produktu.
Jak rozpoznać dobry ekogroszek?
Niestety istotne parametry ekogroszku nie są widoczne gołym okiem, dlatego trudno rozpoznać dobry produkt, oceniając go wyłącznie wizualnie. Zawsze poproś sprzedawcę o specyfikację materiału. Zanim kupisz opał na całą zimę, koniecznie zwróć uwagę na cechy takie jak:
• wartość opałowa – powinna wynosić min. 24 MJ/kg, a najlepiej 26 MJ/kg,• spiekalność – powinna być możliwie jak najniższa,
• siarka – jej zawartość nie może przekraczać 1%,
• popiół – zawartość popiołu nie powinna być wyższa niż 10%,
• zawartość wody – nie powinna przekraczać 10%,
• granulacja – 5-25 mm.
Komentarze