Faktura VAT marża - co musisz o niej wiedzieć?

Image

Niezależnie od tego, czy oferujesz usługi związane z turystyką czy może oferujesz produkty z drugiej ręki - prezentujemy Ci sposób, dzięki któremu skutecznie obniżysz podatek VAT. Jak to możliwe? Otóż sprzedaż w ramach systemu VAT marża umożliwia zredefiniowanie podstawy opodatkowania. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy ten system może być stosowany w Twoim przypadku oraz jak naliczany jest w ogóle podatek VAT - poniższy poradnik jest dla Ciebie!

1. Faktura VAT marża - co to jest?

2. Faktura VAT marża - kto może skorzystać?

3. Wsparcie dla przedsiębiorców

Faktura VAT marża - co to jest?

Z pewnością wiesz doskonale, że podatek VAT co do zasady jest naliczany od całej kwoty sprzedaży. W momencie sprzedaży w systemie faktura VAT marża - podatek jest naliczany wyłącznie od kwoty marży, co naturalnie w dużym stopniu pozwala obniżyć kwotę podatku koniecznego do zapłaty. Ta stawka jest stała i niezmiennie wynosi 23%.

Warto także pamiętać, że oprócz podstawowych elementów znajdujących się na fakturze (czyli dane sprzedawcy oraz nabywcy, data wystawienia czy ilość i nazwy sprzedanych towarów) - w omawianym przypadku musi także znaleźć się dopisek w postaci - procedura marży - rodzaj wykonanej usługi sprzedaży. Jeżeli np. sprzedajesz produkty z drugiej ręki zapis będzie wyglądał następująco: Procedura marży - towary używane. Taka forma zapisu jednoznacznie wskazuje, że owa faktura jest rozliczana według innej formy opodatkowania.

Faktura VAT marża nie posiada z kolei: ceny jednostkowej, wskazania wartości netto sprzedaży czy stawek podatku od wartości.

Faktura VAT marża - kto może skorzystać?

Są to między innymi przedsiębiorcy:

- oferujący używane produkty (np. lumpeksy),

- dzieła sztuki i antyki,

- sprzedaż wycieczek.

Warunkiem jest także zamieszkiwanie lub posiadanie siedziby firmy w Polsce oraz działanie w imieniu własnym. Ważne jest także prowadzenie ewidencji kwot przeznaczanych na nabycie usług.

Wsparcie dla przedsiębiorców

Jeżeli jesteś małym lub średnim przedsiębiorcą - z powodzeniem możesz liczyć na wsparcie, które pomoże Ci w zapewnieniu płynności finansowej. Szczegóły znajdziesz na https://faktoria.pl/. Najważniejszą zaletą tej inicjatywy jest faktoring, czyli finansowanie faktur. Zachowanie owej płynności to jeden z podstawowych aspektów, na którym zależy przedsiębiorcom. Jeżeli zatem wystawiasz np. faktury z odroczonym terminem płatności swoich kontrahentom, a zarazem nie chcesz dopuścić do zachwiania wspomnianej płynności - wówczas skorzystanie z faktoringu zdaje się być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =