Szczepienia w szpitalu według planu. U nas nie zmarnowano ani jednej szczepionki!
[p]Do końca stycznia w stalowowolskim szpitalu wykonano prawie 2300 szczepień przeciwko COVID-19. Z personelu lecznicy zostało zaszczepionych 540 osób (z czego 230 przyjęło już drugą dawkę), 800 osób z personelu medycznego innych podmiotów, 300 osób z DPS, ZOL oraz około 400 seniorów.
Na ogół w ciągu tygodnia do Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli docierają 2 dostawy szczepionek, zazwyczaj w poniedziałki i w czwartki. Dotychczasowy rekord wykonanych szczepień w ciągu jednego dnia wyniósł prawie 220. Jeśli zdarza się, że szczepionki trzeba szybciej wykorzystać, ze względu na krótki termin ważności, to sięga się po kolejnych chętnych, którzy zapisali się na szczepienia. Dobra wiadomość jest taka, że nie zmarnowano ani jednej szczepionki.
- Pacjenci dostają informację, w którym dniu i o której godzinie mają się zgłosić. Realnie pacjenci spędzają u nas pół godziny. Najpierw wypełniają ankietę o stanie zdrowia, która jest dwustronna, wypełniają ankietę RODO, następnie przechodzą do jednego z dwóch gabinetów lekarskich, gdzie przechodzą faktyczne kwalifikacje o dopuszczeniu do szczepienia. My oczywiście musimy jeszcze to wprowadzić w system gov.pl. Dopiero po takiej kwalifikacji pacjent udaje się do punktu szczepień gdzie zostawia ankietę i zostaje zaszczepiony. Dostaje tam karteczkę z terminem następnego szczepienia. Po wykonaniu szczepienia pacjent powinien co najmniej 15 minut zostać z nami w poczekalni- wyjaśnia ordynator dermatologii lekarz Jerzy Maciąg.
Osoby, które przyjęły pierwszą dawkę czuły się dobrze. Nie wystąpiły żadne odczyny poszczepienne, które mogą pojawić się w reakcji na działanie układu odpornościowego. Co ciekawe, w przypadku podania drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19, u części pacjentów wystąpiły pewne dolegliwości. Pojawiały się bóle miejscowe np. ból ramienia, stawów, zaczerwienienie na skórze w miejscu gdzie była podana szczepionka. Osoby, które przyjęły drugą dawkę mogą też odczuwać: bóle głowy, mięśni, mieć dreszcze, czuć zmęczenie, a czasem nawet dostać gorączki.
Komentarze