Leki na zatoki - co warto stosować?
Uciążliwy katar, uczucie ciśnienia rozpierające miejsca nad oczami i skronie, ból przy pochylaniu głowy – to wszystko symptomy zapalenia zatok. Przyczyną choroby mogą być wirusy, bakterie, a nawet grzyby atakujące ciało człowieka. Infekcja utrzymuje się przez tydzień lub dłuższy czas. Może też nawracać. W łagodzeniu dokuczliwych objawów warto wykorzystać leki na zapalenie zatok. Preparaty dostępne bez recepty mają postać tabletek, kropli, sprayów donosowych, okładów oraz zestawów do płukania nosa i zatok. Wszystkie te środki pomagają zmniejszyć obrzęk błon śluzowych nosa i wspierają prawidłowe funkcjonowanie zatok.
Lek na zatoki – co warto stosować?
Jaki jest najlepszy lek na zatoki? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, co wywołało infekcję. Leki na zapalenie zatok dobiera się według przyczyny zakażenia. Jeżeli choroba ma podłoże wirusowe, można zastosować tabletki na zatoki i syropy przeciwzapalne dostępne bez recepty. Leczenie infekcji bakteryjnej musi być uzupełnione przyjmowaniem antybiotyku przepisanego przez lekarza. W przypadku zakażenia o podłożu grzybiczym konieczna jest konsultacja lekarska i dobór preparatów, które powstrzymają chorobotwórcze grzyby.
Niezależnie od tego, jaki lek na zatoki się przyjmuje, kurację można uzupełnić stosowaniem zestawów do płukania nosa i zatok. Tego typu produkty pomagają udrożnić i oczyścić drogi oddechowe z nadmiaru zalegającej wydzieliny. Są proste w użyciu i dostępne bez recepty. Wykonanie zabiegu płukania nosa ogranicza ból zatok, ułatwia oddychanie i poprawia samopoczucie. Tę bezpieczną i bezinwazyjną metodę wspierania kuracji można zastosować również u dzieci.
Zapaleniu zatok towarzyszy charakterystyczny rodzaj kataru. Można rozpoznać go po zielonkawej, żółtej lub białej barwie. Katar zatokowy zwykle jest gęsty i lepki. Ograniczając dolegliwości, z którymi wiąże się zapalenie zatok, stosuje się również leki ułatwiające usuwanie wydzieliny i udrażniające drogi oddechowe. Preparaty na katar zatokowy oprócz odtykania nosa powinny chronić też śluzówkę przed podrażnieniami.
Częstym symptomem zapalenia zatok są silne bóle głowy. Dolegliwości dokuczają choremu przede wszystkim w godzinach porannych i nasilają się przy pochylaniu, kaszlu czy próbie opróżnienia nosa. Dyskomfort wywołuje też uciskanie okolic objętych zakażeniem. W przypadku zapalenia zatok stosuje się więc również leki na ból głowy w postaci tabletek i saszetek do sporządzania roztworu. Preparaty mogą zawierać jedną główną substancję leczniczą, np. ibuprofen, albo składać się z kilku składników mających łagodzić różne objawy infekcji.
Tabletki na zatoki i inne środki lecznicze
Skuteczny lek na zatoki łączy w sobie działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Zawiera też substancję zmniejszającą obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa oraz ograniczającą ilość powstającej wydzieliny. Tabletki na zatoki, podobnie jak leki na zapalenie zatok dostępne w innej formie, np. w proszku czy w postaci syropu, mogą być kombinacjami ibuprofenu i pseudoefedryny lub fenylefryny. W takich przypadkach dają efekt przeciwzapalny, przeciwbólowy i obkurczający.
Jakie inne substancje okazują się pomocne w łagodzeniu dolegliwości bólowych? Tabletki na zatoki bez recepty mogą zawierać paracetamol albo kwas acetylosalicylowy. Pierwsza z substancji nadaje się również dla najmłodszych, druga u dzieci poniżej 12. roku życia wywołuje groźne powikłania. Paracetamol, aspiryna czy wcześniej wspomniany ibuprofen wzbogacają nie tylko tabletki przeciwbólowe, ale również składy sproszkowanych preparatów w saszetkach do sporządzenia roztworu.
Oprócz tabletek na zatoki i leków w proszku można przyjmować syropy do picia. Tego typu produkty zawierają substancje przeciwbólowe i przeciwzapalne w formie płynu. Skuteczne leki na zapalenie zatok to również syropy na bazie ziół działających sekretolitycznie. Mają one za zadanie rozrzedzić zalegającą wydzielinę i ułatwić jej usuwanie.
Leki i tabletki na zatoki bez recepty – jakie środki są dostępne?
Leki na zatoki dostępne bez recepty mogą mieć postać tabletek, kapsułek, syropów, proszków do sporządzania roztworu, kropli lub sprayów donosowych. Niezależnie od swojej postaci wymienione preparaty koncentrują się na łagodzeniu bólu oraz obkurczaniu naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa. Dobry lek na zatoki bez recepty powinien ograniczać nadmierne wydzielanie wydzieliny i obrzęk. W przypadku gęstego kataru musi poradzić sobie z rozrzedzeniem wydzieliny i ułatwić jej usunięcie.
Lek na zatoki bez recepty może być podawany bezpośrednio do miejsca zakażenia. Na taki sposób aplikacji pozwalają krople i spraye. W leczeniu infekcji wykorzystuje się również leki przeciwbólowe i przeciwzapalne przyjmowane doustnie. Tabletki na zatoki bez recepty zazwyczaj zawierają ibuprofen. Jeżeli lek ma zadziałać również obkurczająco na naczynia krwionośne, w jego składzie znajduje się również pseudoefedryna.
Stosowane na zapalenie zatok leki mogą wspomóc również inne preparaty łagodzące objawy infekcji. Dostępnymi bez recepty środkami wspierającymi leczenie są zestawy do płukania nosa i zatok z wodą morską lub roztworem soli fizjologicznej. Można stosować je również u dzieci i osób starszych. W przypadku skłonności do nawracających infekcji, warto przepłukiwać zatoki profilaktycznie, a nie tylko w czasie choroby.
W aptece, oprócz zestawów do płukania, sprayów, saszetek i tabletek na zatoki bez recepty, dostępne są również okłady żelowe, których stosowanie może przynieść ulgę w dolegliwościach bólowych związanych z zapaleniem zatok. W leczeniu infekcji wykorzystuje się ciepłe kompresy, należy więc pamiętać o podgrzaniu okładu.
Komentarze