Badania geotechniczne gruntu – dlaczego warto wykonać je przed rozpoczęciem budowy?
Jakość podłoża ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa prac budowlanych i doboru odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych. Wpływa tez na ostateczny wygląd projektu określonej inwestycji. Jakie informacje można uzyskać dzięki odwiertom geotechnicznym?
Jak sprawdzić jakość gruntu pod budowę?
Podstawową metodą sprawdzenia podłoża jest sięgnięcie po mapy geologiczne lub hydrogeologiczne dostępne w urzędzie odpowiednim do lokalizacji działki. Najczęściej jest to Urząd Gminy lub Miasta, który dysponuje odpowiednimi dokumentacjami. Innym krokiem jest skorzystanie z usług podmiotu zajmującego się wykonywaniem takich czynności np. fachowców ze Staltechnika. Dzięki temu otrzymane wyniki będą aktualne i wykonane przy pomocy najnowocześniejszych metod.
Jakie informacje można uzyskać dzięki odwiertom?
Przede wszystkim inwestor otrzymuje potrzebna wiedzę dotyczącą:
• odporności na obciążenia dynamiczne i statyczne,• wpływu wody na stabilność gruntu,
• możliwość modelowania przestrzennego,
• składu fizycznego podłoża.
Powyższe informacje przyczyniają się do określenia rozwiązań konstrukcyjnych fundamentów i budynku, a także bezpieczeństwa prowadzonych prac budowlanych.
Po co wykonuje się badania geotechniczne?
Celem prowadzenia powyższych czynności jest uniknięcie poważnych problemów wynikających z zachowaniem budynku w trakcie jego użytkowania. Wielu inwestorów nie dokończyło swoich budynku już na etapie wznoszenia konstrukcji tylko dlatego, że z czasem okazało się, że ściany pękają, a poziomy fundamentów nie są jednakowe. W takich momentach jedynym sensownym rozwiązaniem jest rozbiórka budynku i przeprojektowanie go.
Sposób wykonywania procesu jest dwuetapowy i rozpoczyna się na danej działce przy pomocy maszyn widocznych chociażby na http://staltechnika.pl/. Chodzi m.in. o sprawdzenie składu gleby i poziomu zwierciadła wód gruntowych. Plastyczność próbek i skład chemiczny sprawdzane są w laboratorium w etapie drugim.
Odwierty geotechniczne nie są skomplikowanym procesem, a ich wykonanie może uchronić inwestora przed poniesieniem dodatkowych kosztów.
Komentarze