Szczepionka do Stalowej Woli trafi jeszcze w tym tygodniu

Image

Wiele szpitali w Polsce ma już szczepionkę na stanie. Pierwsze szczepienia rozpoczęły się jeszcze w niedzielę, również na Podkarpaciu. Tymczasem do Stalowej Woli partia pierwszych dawek dopiero dotrze, a szczepienia rozpoczną się najpóźniej w środę.

Na szczepionkę, póki co, czekają stalowowolscy medycy. Nie dla wszystkich jej wystarczy, bo do 30 grudnia 2020 roku, dzień przed Sylwestrem, dostaną ją wybrani. 75 dawek to kropla w morzu potrzeb, ale kolejne partie będą docierać sukcesywnie. Jak udało nam się dowiedzieć, zapisy na szczepienia wciąż trwają. Jeszcze do 28 grudnia stalowowolscy medycy, podobnie jak ich koledzy w całym kraju, mogą dopisać się do listy chętnych. Część z nich jest sceptyczna, część niezdecydowana. Przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 jak najszybciej zaszczepić się chce 410 pracowników szpitala i 615 zatrudnionych w służbie zdrowia w Stalowej Woli. Są w Polsce szpitale, gdzie zapisało się mniej niż 30% medyków, ale też są takie, np. w Warszawie, gdzie deklarację miało złożyć 100% pracowników. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, zachęcać do szczepień ma specjalna kampania.

Ministerstwo Zdrowia podało, że szczepionki będą podawane w 509 szpitalach węzłowych, w tym w 29 na Podkarpaciu. Oprócz Stalowej Woli na liście znalazły się jednostki znajdujące się w: Dębicy Jarosławiu, Jaśle, Kolbuszowej, Lesku, Leżajsku, Lubaczowie, Mielcu, Brzozowie, Nisku, Nowej Dębie, Przeworsku, Ropczycach, Rzeszowie, Górnie, Sanoku, Strzyżowie, Ustrzykach Dolnych, Przemyślu, Tarnobrzegu, Krośnie, Łańcucie.

Jako pierwsi zostaną zaszczepione osoby z tzw. grupy „0”, wskazanej w Narodowym Programie Szczepień. To:

• pracownicy szpitala węzłowego,

• pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,

• pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej,

• pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,

• osoby zatrudnione na uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych,

• osoby zatrudnione w izbach lekarskich, pielęgniarek i położnych, aptekarskich oraz diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów;

Ze szczepienia w pierwszej kolejności skorzysta personel niemedyczny – czyli administracyjny i pomocniczy, który pracuje w tych placówkach. Zaszczepić będą się mogły także osoby zatrudnione w firmach współpracujących z tymi podmiotami, którzy przebywają w trybie ciągłym w danej placówce.

– Szczepionka jest dobrowolna, ale gorąco zachęcamy do tego, żeby ona stała się tym prawdziwym przełomem dla zdrowia publicznego i zdrowia indywidualnego wszystkich ludzi oraz przełomem w życiu gospodarczym. Im szybciej zwalczymy wirusa, tym szybciej będziemy mogli powrócić do gospodarczej normalności– mówi premier Mateusz Morawiecki.

Kolejne Etapy

Etap: 1- pensjonariusze i pracownicy domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu. W tym etapie będą także szczepione osoby powyżej 60 roku życia (począwszy od tych najstarszych), a także służby mundurowe, w tym wojska obrony terytorialnej.

Etap: 2- "kluczowe grupy zawodowe", czyli te z sektora edukacji, infrastruktury krytycznej, transportu publicznego i urzędników bezpośrednio zaangażowanych w zwalczanie epidemii (np. pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznych), osoby poniżej 60 roku życia z chorobami przewlekłymi, zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość).

Etap: 3- przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, a także pozostali dorośli Polacy.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =