Ranking funduszy

Image

Ranking funduszy jest ważnym wskaźnikiem, który powinniśmy brać pod uwagę decydując się na inwestycje na rynku kapitałowym. Trzeba jednak traktować ten instrument krytycznie i nie ulegać jego manii bezrefleksyjnie.

Rankingi funduszy inwestycyjnych są publikowane przez wiele ośrodków, ale do najbardziej prestiżowych – tych, które powinno się przeanalizować przed podjęciem decyzji – należą rankingi publikowane cyklicznie przez „Gazetę Giełdy Parkiet” oraz Analizy.pl. W tym wypadku kryteria sporządzane przez dziennikarzy są jasno określone i czytelne. I właśnie z nimi, kryteriami, powinniśmy się zapoznać przed przeczytaniem rankingu. Pamiętajmy, że nie sposób porównywać na przykład stopy zwrotu wypracowywanej przez fundusze rynku pieniężnego i fundusze akcyjne. Te pierwsze są z reguły niższe, ale trzeba pamiętać, że inwestycja w fundusze rynku pieniężnego jest mniej ryzykowna i bardziej stabilna. Z kolei fundusze akcyjne, zwłaszcza w obecnej sytuacji gospodarczej, mogą (i powinny!) osiągać znacznie lepsze wyniki, ale tutaj ryzyko jest większe, bo większa jest zmienność na rynku akcji.

Podstawowa zasada, o której trzeba pamiętać analizując rankingi funduszy to fakt, że obrazują one dane historyczne, czyli pokazują jak fundusze spisywały się w przeszłości – w ostatnim miesiącu, kwartale, ostatnich pięciu latach. Pamiętajmy, że to jaką stopę zwrotu fundusze wypracowały w minionym okresie nie daje żadnej gwarancji, że tak samo będzie również w przyszłości.

Ale pozycja funduszy w rankingu jest ważną wskazówką. Tyle tylko, że jest to istotna wskazówka tylko w sytuacji, gdy bierzemy pod uwagę rankingi obejmujące długi przedział czasowy. Miesięczne zestawienie nowemu inwestorowi nie mówi właściwie nic, miesięczny ranking jest raczej wskazówką dla inwestorów, którzy są na rynku już od dawna i chcą na bieżąco wiedzieć, jak zarządzający funduszy spisali się w kilku ostatnich tygodniach. Inaczej jest z rankingami, które obrazują pozycje funduszy po roku, trzech lub pięciu latach. To jest już bardzo istotna wskazówka do podejmowania decyzji.

Jeśli w ciągu ostatnich trzech lat fundusz znajdował się na czołowych pozycjach w rankingach publikowanych przez „Gazetę Giełdy Parkiet” lub Analizy.pl, to znaczy, że zarządzający prowadzą dobrą politykę, stabilną, a ich decyzje są z reguły trafne. To dobra przesłanka do podjęcia decyzji o inwestycji w taki fundusz.

Ranking funduszy inwestycyjnych nie może być jednak przesłanką ostateczną i jedyną. Trzeba wziąć pod uwagę również własne preferencje dotyczące ryzyka, a także oczywiście trendy gospodarcze. Bo, przykładowo, jeśli w ciągu trzech minionych lat rosły przede wszystkim rynki rozwijające się, na przykład azjatyckie, to fundusz na nich inwestujący wypracowywał dobrą stopę zwrotu. Ale dane gospodarcze mogą wskazywać, że w najbliższych latach słońce zaświeci na rynkami rozwiniętymi i wówczas należy zwrócić baczniejszą uwagę na fundusze inwestujące na przykład w akcje amerykańskie lub zachodnioeuropejskie.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =