Czy inwestycja w instalacje fotowoltaiczną się opłaca?

Image

Instalacja fotowoltaiczna nie jest tania, ale jeśli dobrze zaplanujemy inwestycję, poniesione koszty szybko się zwrócą, a my będziemy się przez długie lata cieszyć niezależnością energetyczną. Wycofanie się rządu z ubiegłorocznych deklaracji, zgodne, z którymi ceny energii dla odbiorców indywidualnych nie wzrosną (informacje podawane w grudniu 2019 roku) powinno skłonić nas wreszcie do rozważenia możliwości uniezależnienia się od zewnętrznych dostawców energii. Taką okazję daje właśnie instalacja PV: ekonomiczna, ekologiczna oraz niemal bezobsługowa.

5 powodów, dla których opłaca się inwestować w fotowoltaikę

Dziś już nie mamy wątpliwości, że przyszłość energetyczna Polski, Europy i świata wiąże się z rezygnacją z rabunkowej eksploatacji nieodnawialnych źródeł energii (węgiel kamienny, brunatny, ropa naftowa, gaz ziemny i inne) na rzecz inwestowania w źródła odnawialne (OZE) - wodę, promieniowanie słoneczne, moc wiatru czy biopaliwa. Inwestowanie w fotowoltaikę należy rozpatrywać w długiej perspektywie czasowej: inwestycja przynosi wymierne korzyści ekonomiczne użytkownikom oraz znacząco wpływa na ochronę zasobów środowiska naturalnego. Przyjrzyjmy się szczegółom.

Niezależność energetyczna

Uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców energii, czyli zakładów energetycznych, z którymi mamy podpisane umowy na dostawę prądu, oznacza, że przestajemy martwić się corocznymi podwyżkami cen energii elektrycznej. Inwestując w przydomową mikroinstalację fotowoltaiczną stajemy się właścicielami elektrowni słonecznej, która gwarantuje zaspokojenie zapotrzebowania energetycznego naszego gospodarstwa domowego, rolnego czy firmy. Dobrze zaprojektowana i skonfigurowana instalacja fotowoltaiczna, bazująca na najwyższej jakości panelach PV oraz niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania osprzęcie elektroenergetycznym to możliwość zredukowania rachunków za prąd nawet do 95% w skali roku.

Obrazek


Samowystarczalność energetyczna

Większość gospodarstw domowych ma instalację typu On-grid i funkcjonuje w systemie prosumenckim, co oznacza, że przekazują energię wyprodukowaną przez instalację PV, ale nie wykorzystaną na własne potrzeby, do sieci, nie otrzymując za nią pieniędzy, tylko możliwość korzystania z niej bez żadnych dodatkowych opłat w formie tzw. opustów. Korzystając z systemu opustów oddajemy od 20% do 30% energii, którą wyprodukowała nasza instalacja PV. Dlatego tak ważne jest skonfigurowanie instalacji PV w taki sposób, by uzyskać maksymalny stopień samowystarczalności energetycznej, a co za tym idzie, minimalizować straty związane z oddawaniem wyprodukowanej energii do publicznej sieci energetycznej. Jeśli zdecydujemy się na instalację Off-grid, będziemy mogli zmagazynować energię elektryczną wyprodukowaną przez nasz system PV w akumulatorach i wykorzystać nadwyżki w dowolnym czasie.

Możliwość uzyskania dofinansowania inwestycji

Wysokie koszty inwestycji w fotowoltaikę można znacząco obniżyć. Dobrej jakości instalacja PV kosztuje, w zależności od wielkości, minimalnie od 4,5 do 6,5 tysięcy PLN za każdy 1 kWp. Zgodnie z symulacjami specjalistów, instalacja o mocy ok. 5 kWp (czyli produkująca tyle prądu, ile zużywa rodzina z dziećmi w średniej wielkości domu), składająca się z naprawdę dobrej jakości podzespołów wraz z montażem i 15-letnią gwarancją kosztuje dziś około 30 tys. PLN.

Dzięki możliwości skorzystania z dofinansowania w ramach rządowego programu "Mój prąd" - 5000PLN bezzwrotnej dotacji na gotową już i podpiętą do sieci instalację PV - jej koszt spada do 25000zł.

Obrazek


Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna została wprowadzona 1 stycznia 2019 roku. Dotyczy ona wszystkich wydatków poniesionych na termomodernizację domu, w tym montaż instalacji PV. Przedsięwzięcie musi zostać zakończone w ciągu 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Zasady korzystania z ulgi termomodernizacyjnej określa Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 29 grudnia 2018 roku poz. 2489. Ulga termomodernizacyjna uwzględniona w picie rocznym daje kolejne około 5000zł oszczędności - czyli nasza instalacja kosztuje już tylko 20000 PLN.

Korzyści dla środowiska naturalnego

Rozwiązania energetyczne oparte na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii mają minimalny lub zerowy negatywny wpływ na środowisko naturalne, przyczyniają się także do zmniejszenia ilość dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery. W Polsce, gdzie wciąż nie wprowadzono systemowych rozwiązań dotyczących redukcji smogu, każda inwestycja, dzięki której do atmosfery trafia mniej szkodliwych produktów spalania (niskiej jakości opał, śmieci, tworzywa sztuczne) jest na wagę złota.

Obrazek


Fotowoltaika to ekologiczna odpowiedź na nieustannie rosnące ceny energii elektrycznej produkowanej w krajowych elektrowniach węglowych. Dobre warunki nasłonecznieniowe panujące w naszym kraju oraz duża konkurencja w branży fotowoltaicznej sprawiają, że każdy kto zdecyduje się na inwestycję w panele fotowoltaiczne na pewno znajdzie dostawcę opracowującego maksymalnie zindywidualizowany projekt instalacji PV w oparciu o realne warunki nasłonecznienia oraz warunki terenowe panujące w miejscu inwestycji, dzięki czemu panele zawsze pracować będą z optymalną efektywnością.

Artykuł powstał we współpracy z Firmą Synteza OZE oferującą kompleksową obsługę obejmującą wszystkie etapy inwestycji w fotowoltaikę.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =