Najczęściej popełniane błędy w CV - co zrobić, by twoja aplikacja była atrakcyjna?

Image

Większość z nas chociaż raz w życiu musiała opracować swoje własne CV. Kiedyś wystarczyło zrobić to w najprostszym programie tekstowym, do którego można było włożyć zdjęcie. Dzisiaj pracodawcy zwracają dużą uwagę na to, jak wygląda aplikacja: zarówno pod względem treści, jak i designu. Jakie błędy najczęściej popełniają kandydaci, tworząc CV? Na co szczególnie zwracać uwagę, by przyciągnąć uwagę i otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną?

Aby przygotować profesjonalne CV, warto znać kilka ważnych zasad. Oto błędy, które popełniane są najczęściej, a które łatwo wyeliminować.

#1 Chaos i zbyt dużo informacji

Bardzo ważnym krokiem w tworzeniu CV jest wyselekcjonowanie informacji, które są naprawdę istotne dla pracodawcy. Przykładowo: wypisanie wszystkich szczebli edukacji, począwszy od szkoły podstawowej, oraz podanie swojej pierwszej, studenckiej pracy na zmywaku to zbędne elementy, które niepotrzebnie zajmują miejsce. Skup się na swoich największych osiągnięciach i aktualnym stanie rzeczy.

#2 Nieczytelne i nieatrakcyjne CV

Graficzne zaprojektowanie CV ma obecnie spore znaczenie. Przejrzysty układ jest miły dla oka, oszczędza czas w trakcie przeglądania aplikacji i świadczy o twoich umiejętnościach. Atrakcyjne CV ma po prostu większą szansę przebicia, dlatego najlepiej skorzystać z kreatora, który znajdziesz TUTAJ. Czekają tam gotowe szablony, które szybko i łatwo wypełnisz treścią. Nie musisz martwić się o estetykę, bo dostępne propozycje są profesjonalne i dostosowane do współczesnych standardów. Dzięki kreatorowi zaoszczędzisz sporo czasu!

#3 Nieatrakcyjne zdjęcie

Postaw się na miejscu pracodawcy, który w CV kandydata widzi selfie, albo zdjęcie z imprezy. Tak, takie aplikacje naprawdę się zdarzają, a zdjęcia „z ręki“ to wcale nie rzadkość. Jeżeli zależy ci, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie, fotografia musi być profesjonalna, tak jak całe CV. Zainwestuj w sesję zdjęciową. Dobre zdjęcia portretowe przydadzą ci się nie tylko do CV, ale również na media społecznościowe.

#4 Zbyt długie CV

To oczywiste, że chcesz się pochwalić wieloma osiągnięciami, ale CV nie może mieć czterech lub pięciu stron. Najlepiej zmieścić się na jednej, maksymalnie dwóch. Aby nie pomijać istotnych aspektów, skorzystaj z kreatora, który pozwoli ci obrazowo zaprezentować niektóre informacje, zaoszczędzając tym samym miejsce.

#5 Błędy językowe

Literówki, błędy składniowe, a nawet gramatyczne - jeżeli coś takiego znajdzie się w twojej aplikacji, szanse na pracę znacząco maleją. Jeżeli nie chcesz samodzielnie oprawiać błędów, poproś życzliwą osobę, by zrobiła to za ciebie.

#6 Zawsze ta sama treść, bez względu na ofertę

Wysyłanie CV masowo nie jest dobrym pomysłem. Warto edytować swoją aplikację, pod kątem wymagań i specyfiki danej firmy. To na pewno zostanie zauważone, a wymarzona praca może być właśnie twoja. Oprócz tego, wysyłaj aplikacje wyłączenie na oferty, które naprawdę cię interesują.

#7 Bardzo ciężki plik

Zwróć uwagę, aby twoje CV nie ważyło więcej niż 1 mb. Zapychanie czyjejś skrzynki dużymi plikami nie jest mile widziane, a twoje CV może trafić do kosza, jeszcze zanim ktoś zechce je przeczytać.

#8 Brak krótkiego opisu na swój temat

Nowoczesne CV to takie, które dostarcza na twój temat najważniejszych informacji. Ważną częścią jest napisanie kilku zdań na swój temat, gdzie poinformujesz pracodawcę, jakie są twoje cele i mocne strony. Taki opis dopełnia twoją aplikację i pozwala poznać cię jeszcze lepiej.

#9 Nie wyróżniasz się na tle innych

Dlaczego warto przyłożyć się do strony graficznej twojego CV? Bo pracodawca zapewne otrzyma ich kilkadziesiąt (a czasem nawet kilkaset), więc musisz się pozytywnie wyróżnić. W zadbaniu o wszelkie detale pomoże ci kreator.

Kilka lat temu „Forbes“ pisał, że opłaca się zmieniać pracę co dwa lata. Z kolei w „Rzeczypospolitej“ pojawiła się informacja, że firmy co roku tracą ok. 16% pracowników, którzy szukają nowego, lepiej płatnego zajęcia (dane z lutego 2020). Co to oznacza? Warto pracować nad swoim CV i zwiększać tym samym szansę na wymarzone stanowisko.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =