Nawozy do iglaków. Jak, kiedy i czym nawozić iglaki?
Niezastąpioną ozdobą każdego ogrodu przez cały rok są pięknie wybarwione iglaki. Żeby jednak mogły one zachować swój zdrowy wygląd oraz intensywny kolor, bardzo ważne jest to, aby były prawidłowo nawożone.
Nawozy do iglaków powinny być podawane w odpowiednim terminie, dzięki czemu będą zachwycały soczystą zielenią i niesamowitym wyglądem przez długie lata.
Jak i kiedy nawozić ogrodowe iglaki?
Nawożenie iglaków należy rozpocząć wczesną wiosną, w marcu lub na początku kwietnia, stosując odpowiednie nawozy wieloskładnikowe, posiadające wysoką dawkę azotanu i mikroelementy. Azot jest niezbędnym składnikiem, który bierze udział w rozwoju młodych łusek oraz igieł.
Do nawożenia tego rodzaju roślin stosuje się tylko specjalne nawozy przeznaczone do tego typu drzew. Natomiast sam sposób nawożenia będzie uzależniony od rodzaju środka, który chcemy zastosować.
Najczęściej wybieranym produktem są granulowane wieloskładnikowe nawozy, które dostarczają roślinom iglastym niezbędnych makro- i mikroelementów. Stosuje się je przeważnie od wiosny aż do samego lata. Jedna dawka nawozu wystarcza średnio na około 3 lub 4 tygodnie, więc proces należy powtórzyć kilkukrotnie w ciągu jednego sezonu. Ze względu na to, że środek zawiera wysoką zawartością azotanu, nawóz można stosować tylko do końca lipca.
Kolejnym preparatem jest nawóz długodziałający, który wystarcza roślinom na nawet całe 3 miesiące. W tym przypadku taki środek można stosować tylko 2 razy w sezonie, w marcu i drugi raz w czerwcu.
Istnieje także nawóz długodziałający, który działa przez całe 6 miesięcy. Stosuje się go tylko raz w sezonie, w marcu lub na początku kwietnia.
Czy warto zastosować do iglaków nawóz organiczny?
Oprócz stosowania wieloskładnikowych nawozów mineralnych warto również w swoim ogródku używać nawozów organicznych do iglaków. Przede wszystkim taki środek bardzo dobrze wzbogaca glebę w próchnicę oraz składniki humusowe.
Jest to niezwykle istotne, ponieważ tylko w ten sposób będzie można zachować żyzną i zdrową glebę pod roślinami. Bez stosowania organicznego nawozu, nawet najdroższe i najlepsze nawozy mineralne, nie będą skuteczne.
Raz w roku lub raz na 2 lata, dobrze jest iglaki podsypać kompostem. Jeżeli nie posiadamy własnego kompostownika, trzeba zakupić nawóz ekologiczny. Działa on bardzo podobnie do nawozu długodziałającego, ale oprócz składników mineralnych wzbogaca również glebę w próchnicę i w ten sposób zastępuje naturalny kompost.
Czym jest interwencyjny nawóz do iglaków?
Jeszcze innym środkiem do iglaków są nawozy interwencyjne. Stosuje się je w sytuacjach, kiedy nasze iglaki są w bardzo złej kondycji i chcemy im jak najszybciej pomóc. Takie nawozy są bardzo łatwo rozpuszczalne w wodzie, dzięki czemu można je stosować nie tylko doglebowo, ale także z podlewaniem lub w formie oprysku.
Nawozem interwencyjnym nazywamy również środki przeciwko brązowieniu igieł, które stosuje się wyłącznie na wiosnę. Wzbogacane są one w magnez, który jest niezbędny do produkcji chlorofilu. Najczęściej niedobory tego składnika w glebie występują po bardzo srogiej zimie. Warto więc wtedy zastosować nawóz do iglaków wzmacniający wybarwienie igieł lub interwencyjny przeciw brązowieniu igieł.
Jesienny nawóz do iglaków
Wraz z końcem okresu wegetacyjnego należy pamiętać również o zmianach w nawożeniu iglaków. Trzeba przede wszystkim ograniczyć ilość dostarczonego roślinom azotu, ponieważ podany zbyt późno spowoduje opóźnione drętwienie tkanek, co może wpłynąć na ryzyko uszkodzenia pędów podczas przymrozków.
Już od końca lipca wszelkie rośliny iglaste potrzebują znacznie więcej fosforu oraz potasu. Żeby dostarczyć im tych pierwiastków, warto zastosować specjalne jesienne nawozy. Zwiększą one zimotrwałość i mrozoodporność, przyspieszą proces drętwienia tkanek oraz rozbudują system korzeniowy. Należy stosować je od sierpnia aż do października, podając dawki zgodnie z opisem producenta na opakowaniu.
Komentarze