Nie szanujemy tego co wspólne, czyli wielki wandalizm tu i tam

Image

Połamane ławki, porozbijane szyby na przystankach autobusowych, podpalone pojemniki do segregacji odpadów to tylko kilka przykładów tego w jaki sposób zachowują się co poniektórzy…

Chyba trudno byłoby znaleźć taki samorząd na mapie Polski, który nie miałby problemów z aktami dewastacji i śmieceniem w przestrzeni publicznej. Z czego to wynika? Trudno powiedzieć, bowiem w domach nie niszczymy z nudów tego co popadnie, a śmieci wyrzucamy do kosza, a nie na dywan czy podłogę. Dlaczego więc wielu nie chce w taki sam sposób zachować się po wyjściu z czterech ścian?

Stop dewastacji

W październiku br. Joanna Grobel - Proszowska zainicjowała w Stalowej Woli akcję „Stop dewastacji”. Jak mówiła radna na przestrzeni ostatnich lat miasto wypiękniało. Powstało wiele ciekawych inwestycji, które uatrakcyjniły nasze otoczenie. Możemy m.in. pospacerować po zmodernizowanych błoniach nad Sanem, poćwiczyć pod chmurką na jednej z siłowni terenowych, zabrać dzieci na nowoczesny plac zabaw bądź wybrać się do parku linowego w parku miejskim.

- To, co zostało w Stalowej Woli zrobione, to nie tylko wysiłek władz miasta, to są nasze pieniądze, nas wszystkich. I w związku z tym na nas wszystkich ciąży obowiązek utrzymania tego w jak najlepszym dobrostanie- mówi radna Grobel - Proszowska.

Co roku w Stalowej Woli policja odnotowuje kilkadziesiąt przypadków niszczenia mienia. Wielu sprawców udaje się złapać i ukarać. Warto pamiętać, że za dewastacje grozi kara pozbawienia wolności do lat 5. Sprawcy muszą się liczyć także z konsekwencjami finansowymi za naprawę szkód.

„Zabierz ze Sobą to, co przyniosłeś”

Również w miejscach aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu na terenie Niska w ostatnim czasie odnotowano wiele incydentów związanych z zaśmiecaniem i dewastacją. Włodarz Gminy i Miasta Nisko wystosował apel o zachowanie porządku i czystości w przestrzeni publicznej. Waldemar Ślusarczyk prosi o to, aby zastosować się do hasła „Zabierz ze Sobą to, co przyniosłeś”.

- To od nas zależy, czy środowisko, w którym żyjemy będzie estetyczne, naturalne i przyjazne. Utrzymanie porządku wymaga zaangażowania wszystkich mieszkańców bez wyjątku. Przede wszystkim nie niszczmy tych obiektów i zostawiajmy po sobie czystość oraz porządek, zwracajmy uwagę na niedopuszczalne zachowania innych i reagujmy w odpowiedni sposób, chociażby wzywając policję. Dla sytuacji związanych z brakiem poszanowania, brakiem zachowania czystości i porządku nie ma żadnego usprawiedliwienia. Zróbmy wszystko, aby nasza gmina była czystym, bezpiecznym i przyjaznym dla mieszkańców oraz turystów miejscem- apeluje Waldemar Ślusarczyk, Burmistrz Gminy i Miasta Nisko.

zdj.: arch.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =