Chrońmy najmłodszych przed hejtem i mową nienawiści

Image
Świat wirtualny kusi swoimi możliwościami i pozwala na szybkie i sprawne zaspokajanie wielu potrzeb. Niesie jednocześnie wiele zagrożeń, szczególnie dla najmłodszych użytkowników Internetu, narażając ich na styczność z hejtem, mową nienawiści i innymi formami cyberprzemocy.

Agresywne, obraźliwe wypowiedzi pod adresem internautów, a także wpisy wzbudzające niechęć i wrogość wobec innych osób czy całych społeczności ze względu na ich odmienność czy inne poglądy to niestety stałe elementy wirtualnego świata. Stykają się z nimi najmłodsi - dzieci i młodzież, którzy należą do najbardziej aktywnych użytkowników sieci. Odmienne poglądy, szkolne nieporozumienia, konflikty rówieśnicze, przenoszone niejednokrotnie ze świata realnego, powodują lawinę wulgarnych, uwłaczających komentarzy wymierzonych w inne osoby. Budzą lek, strach, poczucie wykluczenia u osób atakowanych. Stres związany z przeżywaniem ataków hejterów w skrajnych przypadkach może prowadzić do depresji, a nawet myśli samobójczych. Z raportu „Nastolatki 3.0” opublikowanego przez NASK wynika, że przeszło połowa uczestników badania była świadkiem poniżania, wyzywania czy ośmieszania swoich znajomych w sieci.

Młodzi ludzie, mylnie przekonani o anonimowości w sieci, często dopuszczają się hejtu oraz zachowań, noszących znamiona mowy nienawiści. Brak reakcji ze strony dorosłych utwierdza sprawców w poczuciu bezkarności i potęguje poczucie bezsilności u ofiar, które boją się lub wstydzą mówić głośno o swoich problemach.

W listopadzie trwa obchodzona co roku międzynarodowa Kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu młodzieży. Działania realizowane w ramach kampanii kładą nacisk na prawa dziecka. Ich celem jest przeciwdziałanie, a także budowanie świadomych postaw wobec przemocy, również w sieci. W warunkach obostrzeń spowodowanych epidemią COVID – 19 dzieci niemal cały czas spędzają w domu, z tego w dużym stopniu przed komputerem. Pozbawione bezpośrednich kontaktów rówieśniczych i kontroli ze strony szkoły, zdane są w dużej mierze na świat wirtualny. W świecie tym narażone są na wiele niebezpieczeństw i ryzykownych zachowań. Nie bądźmy obojętni na te zagrożenia. Pamiętajmy, że zachowania godzące w dobro innych osób, do których dochodzi w Internecie, mogą pociągać za sobą konsekwencje prawne.

Działania, mające na celu przeciwdziałanie mowie nienawiści i zachowaniom noszącym znamiona hejtu realizowane są również przez podkarpacką Policję. Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie realizuje program profilaktyczny Cyberbezpieczni, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników Internetu poprzez uświadamianie adresatom specyfiki zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu, przedstawienie rodzicom, opiekunom, nauczycielom i pedagogom specyfiki cyberzagrożeń oraz upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. W ubiegłym roku w ramach programu policjanci, współpracując niejednokrotnie z podmiotami zewnętrznymi, przeprowadzili ponad 3 tysiące spotkań z uczniami, pedagogiami i rodzicami. Zorganizowali szereg szkoleń, konkursów, debat i konferencji, które były okazją do przekazania wiedzy na temat bezpiecznego zachowania w sieci i przeciwdziałania internetowym zagrożeniom. Obecnie, z uwagi na zagrożenie epidemiczne spotkania z młodzieżą prowadzone mogą być jedynie w sposób zdalny.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =