Agencja celna - czym się zajmuje?
Firmy, które nawiązują biznesowe kontakty z partnerami zagranicznymi (np. w celu obniżania kosztów produkcji), nabywają towary, które trzeba następnie dostarczyć do docelowego kraju. Cały proces wspierany jest przez firmy spedycyjne i agencje celne. Handel międzynarodowy zawsze wiąże się bowiem z odprawami celnymi i związanymi z nimi procedurami. Ilość wymaganych dokumentów i pozwoleń może być dość duża, dlatego warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów.
Agencja celna - czym się zajmuje?
Ta zewnętrzna jednostka, która zajmuje się reprezentowaniem firm oraz osób fizycznych przed Urzędem Celno-Skarbowym. Jak przedstawia Kodeks Celny, przy każdej z procedur celnych można wskazać reprezentanta, który dopełni formalności przewidzianych w ustawodawstwie. Agencja celna działać może w dwóch formach, to znaczy jako przedstawicielstwo:
1. Pośrednie - w takiej formie przedstawicielstwa, agent odpowiada za dopełnienie obowiązków klienta, jak za swoje.2. Bezpośrednie - tutaj mimo pośredniczącej roli agenta, to klient odpowiada za wszelkie zobowiązania i dopilnowanie procedur.
Agencja celna reprezentuje klientów w trakcie procedur w Urzędzie Celnym. Wśród zadań podejmowanych przez agencję celną wymienić można między innymi: dokonywanie odpraw i zgłoszeń celnych, opracowanie i kompletowanie dokumentacji czy obliczanie zobowiązań celnych. Warto wiedzieć, że agencje celne często działają przy spedytorach i wielu z nich oferuje właśnie tego typu usługi.
Na czym polega usługa składu celnego, a na czym magazynu czasowego składowania?
Obie te usługi są związane z obrotem towarami spoza Unii Europejskiej i mogą wydawać się podobne. Mają jednak odmienne cele i w związku z tym są użyteczne w różnych sytuacjach.
Skład celny (powołany na podstawie Unijnego Kodeksu Celnego) jest rodzajem magazynu służącego do zabezpieczenia znajdujących się w nim towarów. W składzie celnym muszą występować zabezpieczenia chroniące towar przed oddziaływaniami z zewnątrz. Składy celne mogą być prywatne albo publiczne. Można w nich przechowywać tzw. towary nieunijne (importowane spoza obszaru UE). Do czasu kiedy towar przebywa w składzie celnym, nie występuje konieczność wnoszenia opłat celnych, a towar może opuszczać skład partiami (dzięki czemu można odroczyć i podzielić koszty związane z opłatą cła i podatków).
Jeśli zaś chodzi o magazyn czasowego składowania, to umieszczane w nim towary składowane są przed dokonaniem odprawy celnej ostatecznej albo przed poddaniem towarów kolejnej procedurze (tranzytowi, wywozowi powrotnemu). Takie magazyny umożliwiają odsunięcie w czasie (max. 90 dni) czynności związanych z odprawą celną towarów importowanych na teren Unii Europejskiej.
Towary mogą być przechowywane w magazynie czasowego składowania kiedy odprawa celna odracza się np. ze względu na niezgodności w dokumentach czy też brak badań Inspekcji Handlowej albo Sanepidu.
Komentarze