Praca w branży medycznej bez szkoły wyższej? To możliwe.
Studia medyczne to marzenie wielu ludzi. Chętnie widzimy się w roli osoby leczącej z chorób, przynoszącej ulgę w cierpieniu. U wielu chęć pomagania jest na tyle silna, że staje się często motorem napędowym dla wybrania studiów lekarskich. Nie zawsze jednak dostanie się na studia medyczne jest możliwe, jak również ich ukończenie. Czy jednak na pewno ukończenie studiów wyższych jest koniecznością, aby realizować się jako medyk? Okazuje się, że nie! Zobacz, jakie zawody możesz wykonywać, nie będąc lekarzem.
Protetyk słuchu
Decydując się na zostanie protetykiem słuchu nauczysz się wszelkich umiejętności związanych z ubytkami tego zmysłu: od przeprowadzania badań i diagnozowania wad, przez dobór oraz dopasowanie odpowiedniego aparatu słuchowego lub wkładek usznych, aż po kwestię naprawy czy dostrajania aparatów pacjentów, którzy już są ich posiadaczami. Z uwagi na specyfikę pracy, czyli szczególnie wysokie prawdopodobieństwo niesienia pomocy osobom głuchoniemym, poznasz również od podstaw język migowy. Nie bez znaczenia jest też fakt, że na kierunku tym można nauczyć się, wydawałoby się, wiedzy odległej od nauk medycznych, jednak bardzo przydatnych w momencie, kiedy planujemy otworzyć gabinet z własną działalnością gospodarczą. Mowa o podstawach przedsiębiorczości, która jest pomocna w prowadzeniu pracowni serwisu technicznego sprzętu audioprotetycznego. Inne możliwości zatrudnienia to na przykład: gabinety i placówki terapeutyczne, przychodnie, kliniki i państwowe pracownie audiometryczne. Jest też możliwość zatrudnienia w przedszkolach i szkołach dla dzieci głuchych i niedosłyszących.
Ortoptysta - rehabilitacja wzroku
Zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę, związaną z ochroną narządu wzroku jest coraz większe. Choroby związane ze wzrokiem to nie tylko problem ludzi niewidomych, ale tych słabo widzących, których liczebność wciąż idzie w górę. Nie bez znaczenia jest fakt starzenia się społeczeństwa oraz tego, że postęp medycyny, znajdując antidotum na szereg poważnych chorób samych w sobie, pozostawia w tyle skutki współwystępujące. Przykładowo, mamy już arsenał broni przeciwko cukrzycy, zastrzyki insulinowe czy tabletki, jednak mimo jej okiełznania pod względem poziomu glukozy, często wraz z trwaniem choroby idzie w parze coraz większa utrata wzroku. Rehabilitanci narządu wzroku ściśle współpracują z lekarzami okulistami. Razem opracowują indywidualne dla każdego pacjenta programy terapeutyczne, pomagające np. zmniejszyć kąt zeza, poprawić ostrość widzenia, ulepszyć jakość widzenia przestrzennego. Ortoptysta stara się wykryć wszelkie nieprawidłowe ruchy oczu i rozwiązać problemy z nastawnością oka.
Technik dentystyczny
Przyszłościowym wyborem jest również nauka na kierunku technika dentystycznego. Osoba taka odpowiedzialna jest za wykonanie protez zębowych oraz wszelkich innych akcesoriów, niezbędnych do prawidłowej funkcji aparatu żucia: szyn dentystycznych, aparatów ortodontycznych i innych. Szkoły medyczne w Rzeszowie oferują naukę zarówno zawodu technika dentystycznego jak i asystenta stomatologicznego, jednak jedną z najciekawszych propozycji jest ta z TEB Edukacja, gdzie podczas nauki kursant ma możliwość poznać nowoczesną, cyfrową technologię wykonywania prac dentystycznych CAD/CAM, a następnie, po zdaniu egzaminu zawodowego, zdobywa certyfikat Natrodent/3Shape, który potwierdza zdobycie umiejętności projektowania we wspomnianym systemie. Perspektywa pracy w zawodzie technika dentystycznego to zatrudnienie w gabinetach i przychodniach stomatologicznych, poradniach ortodontycznych czy protetycznych, lub - co jest bardzo atrakcyjną strategią, wybieraną przez wielu byłych kursantów - otwarcie własnego punktu protetycznego.
Możliwości pracy w branży medycznej jest wiele, a wymienionych wyżej zawodów z powodzeniem można nauczyć się w szkołach medycznych. Zaletą takiego rozwiązania jest punkt ciężkości położony na zajęcia praktyczne, wiele zajęć warsztatowych oraz referencje, które można uzyskać od bardzo dobrych specjalistów. Tryb nauki - dzienny, wieczorowy lub weekendowy - sprzyja pogodzeniu jej z innymi zajęciami. Sama zaś nauka skondensowana jest zwykle do kilku semestrów, co umożliwia szybkie podjęcie pracy zarobkowej w wyuczonej ścieżce zawodowej.
Komentarze