Kiedy należy odśnieżyć dach?

Image

Wszystkie konstrukcje wielkopowierzchniowe muszą być nadzorowane zimą, gdy spadnie większa ilość śniegu. Każda hala produkcyjna, budynek posiada podstawowe normy obciążenia śniegiem. Dlatego warto zimą kontrolować zaleganie śniegu, ponieważ duża ilość może doprowadzić do nieszczęścia.

Jakie zagrożenia występują podczas obfitych opadów śniegu?

Obrazek


Zimą każde dodatkowe obciążenie dachu może być niebezpieczne dla pracowników znajdujących się wewnątrz budynku, ale także przemieszczających się obok. Śnieg który zalega na dachu może uniemożliwić działanie różnych instalacji i urządzeń znajdujących się poniżej pokrywy śnieżnej. W ten sposób maszyny mogą się przegrzewać, złapać wilgoć lub spowodować nadmierne naruszenie konstrukcji. Niektóre budynki mają również nachylony dach z którego łatwo zsuwający się nadmiar śniegu może spowodować uszkodzenia pokrycia zadaszenia, wywołać miejscowe obciążenie zarówno statyczne jak i dynamiczne oraz stwarzać zagrożenie bezpieczeństwa osób przebywających w pobliżu konstrukcji.

Kolejnym bardzo często lekceważonym problem są zwisające sople oraz nawisy lodowe. Bardzo często tworzą się na skraju dachu, rynny lub różnego rodzaju okapów dachowych. Takie przypadki występują nie tylko na wysokich budynkach, ale także w domach prywatnych, sklepach i garażach. Już niewielka wielkość takiego zwisu lodowego może spowodować duże niebezpieczeństwo jeśli urwie się on niepostrzeżenie z wysokości 3-4 m. Dlatego ważne jest, aby zimą zamówić specjalną firmę, która wykonuje odśnieżanie dachów. Najlepiej samemu nie decydować się na takie prace, ponieważ są one niebezpieczne i trzeba posiadać profesjonalny sprzęt alpinistyczny.

Wpływ obciążenia śniegu na konstrukcję i jego ciężar

Podczas projektowania danej konstrukcji przygotowywany jest określony czas jego użyteczności od dziesięciu do kilkunastu lat. Im dłuższy okres przeznaczenia tym współczynnik bezpieczeństwa musi być wyższy. W aktualnych rozporządzeniach został przyjęty projekt, który mówi że normy dotyczące przekroczenia konstrukcji mogą wystąpić tylko raz na pięćdziesiąt lat. Wcześniej było to raz na pięć lat jednak po wielu katastrofach nakazano zmienić ten przepis, aby jeszcze lepiej kontrolować większe obiekty i móc ponownie zapobiec tragediom. Warto również zdać sobie sprawę jak bardzo duże niebezpieczeństwo może wystąpić jeśli śnieg w postaci puchu zmieni się za jakiś czas w lód. Obciążenie takim zlodowaceniem może spowodować zawalenie się dachu.

Strefy śniegowe w Polsce

Jak każdy dobrze wie w Polsce występują różne strefy śniegowe. I strefa, która należy do najmniej rygorystycznych, obejmuje tereny zachodniej polski jest to m.in. województwo dolnośląskie, lubelskie i wielkopolskie. II strefa obejmuje znaczną część terytorium naszego kraju czyli centrum polski, północny zachód oraz okolice Katowic i Opola. III strefą wyznaczone zostały pasma polski wschodniej, południowo-wschodniej oraz takie miastka jak Kielce, Rzeszów, Gdańsk a nawet Słupsk. IV strefa należy do województwa warmińsko-mazurskiego oraz Podlasia. Ostatnia strefa V to województwo małopolskie oraz wszelkie tereny górskie, gdzie występują duże opady śniegu.

Kiedy musisz odśnieżyć dach?

Obrazek


Odśnieżanie z dachu należy do zadań ciężkich i powinny być to czynności wykonywane przez profesjonalistów. Takie usługi wykonuje doświadczona firma sprzątająca w Rzeszowie Stanbest. Dopóki na dachu spoczywa puszysty śnieg, to można usunąć go szybko i bezpiecznie. Niestety jeśli pokrywa śnieżna jest mokra lub co gorzej zamarznięta może przysporzyć sporych problemów. Dlatego warto odśnieżać konstrukcje systematycznie, aby nie groziła ona zawaleniem.

Zgodnie z normą PN-80-B-02010-AZ1 obciążenie poszczególnymi rodzajami śniegu wynosi:

Świeży - 1kN/m3.

Osiadły (kilka godzin – dni od opadów) - 2kN/m3.

Stary (kilka tygodni – miesięcy od opadów) – 2.5 – 3.5kN/m3.

Mokry – 4kN/m3.

Zlodowaciały – 6 – 7 kN/m3

Lód – 9 kN/m3

Kto jest odpowiedzialny za usunięcie śniegu z budynku?

Jeśli chcemy samodzielnie usunąć śnieg z naszego budynku, to powinniśmy posiadać aktualne zaświadczenie od lekarza o braku przeciwskazań do pracy na wysokościach. Jednak zalecamy skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która wykonuje odśnieżanie dachów w Rzeszowie, ale także innych miastach wojewódzkich. Warto zaznaczyć, że jeśli na danym budynku śnieg zalega i pokrywa może tworzyć niebezpieczeństwo to mieszkańcy mogą samodzielnie skontaktować się ze strażą miejską, strażakami lub policją. Wtedy inspektorzy budowlani mogą nałożyć karę na właściciela nieruchomości za stwarzanie niebezpieczeństwa.

Zachęcamy do korzystania z usług profesjonalnych firm, które zajmują się odśnieżaniem parkingów, dachów oraz konstrukcji budowlanych. Zatrudniają oni wykwalifikowanych pracowników, którzy mają niezbędne badania, kursy oraz sprzęt wspinaczkowy. Dzięki czemu można liczyć na fachową pomoc i gwarancję dobrze wykonanych usług.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =