Najlepsze lokaty bankowe - informacje w pigułce
Chcąc ulokować swoje oszczędności w bezpiecznym miejscu i jednocześnie ochronić je przed inflacją, wiele osób wybiera lokaty bankowe. Osoby powierzające swoje pieniądze na określony czas, np. 3 lub 6 miesięcy, otrzymują odsetki od banku. Ich wysokość jest uzależniona od oprocentowania. Najlepsze lokaty zapewniają największy zysk w jak najkrótszym czasie. Praktycznie każdy bank ma w swojej ofercie taki produkt, dlatego przed wyborem konkretnej instytucji należy szczegółowo zapoznać z umową.
Najlepsze lokaty bankowe - praktyczne informacje
Osoby, które pierwszy raz zakładają lokatę bankową, skupiają się wyłącznie na jej oprocentowaniu. Choć niewątpliwie jest to jeden z najważniejszych czynników decydujących o wyborze konkretnej oferty, to warto wiedzieć, że wysokie oprocentowanie lokat często jest obarczone pewnymi obostrzeniami.
• Korzystne lokaty umożliwiają deponowanie dużych środków przez długi okres, np. 12 miesięcy. W niektórych przypadkach może okazać się, że najwyższe oprocentowanie jest zarezerwowane dla stosunkowo niskich kwot, np. 10 tysięcy złotych. W sytuacji, gdy chcielibyśmy założyć lokatę na kwotę np. 100 tysięcy złotych, wówczas oprocentowanie może znacząco spaść.• Kolejną kwestią jest maksymalny okres lokowania środków. Jeżeli nie planujemy większych wydatków przez dłuższy czas, warto zastanowić się nad lokatami średnio lub długoterminowymi. W takim wypadku należy upewnić się, że najwyższe oprocentowanie lokaty nie dotyczy wyłącznie najkrótszych okresów.
• W wielu przypadkach instytucje finansowe oferują najwyższe oprocentowanie lokat wyłącznie dla nowych klientów. W ten sposób banki chcą przyciągnąć jak największą liczbę osób, którym mogą proponować inne produkty, takie jak np. kredyty.
• W niektórych przypadkach, zanim założymy lokatę, musimy otworzyć konto osobiste. To kolejna próba przyciągnięcia nowych klientów i związania ich z konkretnym bankiem na dłużej.
Choć warunki lokat bankowych wyglądają podobnie, to im bardziej zagłębimy się w szczegóły, tym dostrzeżemy więcej różnic. Dla ułatwienia wyboru konkretnej lokaty warto skorzystać z serwisu https://www.najlepszekonto.pl/lokaty, w którym w prosty i przejrzysty sposób umieszczono aktualne oferty lokat, wraz z najważniejszymi informacjami.
Korzystne lokaty bankowe - co jeszcze warto o nich wiedzieć?
W przeciwieństwie do konta oszczędnościowego, na lokacie kapitalizacja odsetek następuje pod koniec okresu określonego w umowie. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli wybierzemy lokatę 12-miesięczną i po 11 miesiącach ją zerwiemy, wówczas tracimy wszystkie odsetki (chyba, że w umowie określono inaczej). W przypadku kont oszczędnościowych, kapitalizacja odsetek następuje co miesiąc. Zanim więc zdecydujemy się na konkretny depozyt, warto dowiedzieć się, w jaki sposób instytucja finansowa nalicza odsetki.
• Rozróżniamy lokaty bankowe charakteryzujące się zmiennym lub stałym oprocentowaniem. W pierwszym przypadku istnieje ryzyko, że bank zmieni wysokość oprocentowania, które jest uzależnione od wysokości stóp procentowych ustalanych przez Narodowy Bank Polski. Z kolei oprocentowanie stałe daje nam gwarancję niezmienność, dzięki czemu już na początku trwania lokaty możemy dokładnie wyliczyć, ile otrzymamy odsetek. Trzeci sposób naliczania odsetek to tak zwane oprocentowanie progresywne, które jest rzadko spotykane. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się oprocentowania stałe m.in. ze względu na pewny zysk.• Bankowy Fundusz Gwarancyjny jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo systemu finansowego. Fundusz zabezpiecza depozyty do równowartości 100 000 euro w złotówkach. W praktyce oznacza to, że jeżeli planowana kwota lokaty jest wyższa niż 400 000 złotych, warto ulokować swoje oszczędności w dwóch różnych instytucjach.
Aby wybrać najlepszą lokatę, nie można ograniczać się wyłącznie do wysokości oprocentowania. Trzeba wziąć pod uwagę szereg innych czynników, takich jak np. bezpieczeństwo.
Pierwsza lokata bankowa
Osoby, które pierwszy raz decydują się na założenie lokaty bankowej, powinny rozważyć oferty krótkoterminowe. Na rynku nie brakuje banków, które zachęcają nowych klientów nieco wyższym oprocentowaniem i możliwością założenia lokaty na 3 lub 6 miesięcy. Jest to stosunkowo krótki okres, podczas którego ryzyko wystąpienie nieprzewidzianych wydatków nie jest wysokie. Aby wybrać najlepszą lokatę, należy porównać aktualne oferty na rynku i przeanalizować wszystkie warunki umowy. Im więcej czasu poświęcimy na podjęcie decyzji, tym mniejsze ryzyko popełnienia błędu. Korzystna lokata to taka, o której istnieniu przypominamy sobie wówczas, gdy następuje kapitalizacja odsetek.
Komentarze