Z jakiego puchu powinna być wykonana kurtka puchowa?
Kurtka puchowa to jeden z najbardziej popularnych typów zimowej odzieży wierzchniej. Puchówki wybieramy zarówno na co dzień, jak i na zimowiska w górach. Podstawą dobrej kurtki puchowej jest jej wypełnienie. Jakie powinno być, by kurtka pełniła swoją funkcję jak najlepiej? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Jaki puch wybrać?
Kurtki przeciwdeszczowe mają za zadanie skutecznie chronić przed opadami atmosferycznymi. Z kolei kurtki puchowe mają przede wszystkim ochronić nas przed zimnem. W sklepach znaleźć można zarówno modele z wypełnieniem naturalnym, jak i syntetycznym. Puch naturalny zazwyczaj jest pozyskiwany z kaczek lub gęsi. Istnieje jednak wersja przeznaczona dla miłośników zwierząt, czyli puch syntetyczny – tzw. Primaloft.
Nasze babcie powiedzą, że najlepszy jest puch gęsi. Wykazuje dobre właściwości termoizolacyjne, a ponadto osiąga odpowiednią sprężystość, dzięki czemu kurtka nie traci swojego fasonu. Warto jednak mieć na uwadze, że jest to również zdecydowanie najdroższe rozwiązanie.
Puch kaczy jest zdecydowanie tańszy. Z tego powodu wielu producentów decyduje się na mieszane wypełnienie naturalne, stosując mieszankę puchu kaczego i gęsiego.
Puch sztuczny, czyli syntetyczna włóknina Primaloft, została opracowana na potrzeby armii USA, Co prawda primaloft ma sprężystość nieco gorszą od puchu naturalnego, ale posiada cały zestaw innych zalet, z których jedną z ważniejszych jest bardzo przystępna cena. Według specjalistów puch kaczy i Primaloft stanowią wypełnienie kurtek całkowicie wystarczające zarówno do normalnej, outdoorowej działalności, jak i codziennego użytkowania, podczas gdy puch gęsi stosuje się w specjalistycznej odzieży – np. na ekspedycje himalaistyczne.
Czy kurtka puchowa jest dobra na deszczową pogodę?
Niestety, puchowe kurtki, zwłaszcza te z wypełnieniem naturalnym, posiadają dość nikłą odporność na zawilgocenie. Przemoczony puch traci swoje fantastyczne właściwości termiczne, a ponadto staje się ciężki, co znacząco wpływa na obniżenie naszego komfortu. Warto również mieć na uwadze, że suszenie przemoczonej kurtki z wypełnieniem puchowym może zająć nawet kilka dni, a w niektórych przypadkach skończyć się zalęgnięciem pleśni w naszej odzieży wierzchniej. Pod tym kątem ocieplina syntetyczna ponownie wygrywa z puchem naturalnym. Mokry Primaloft zdecydowanie wolniej traci właściwości izolacyjne, a więc nawet wilgotna kurtka nadal będzie nas skutecznie chroniła przed zimnem. Na dodatek wypełnienie z Primaloftu znacznie szybciej wysycha, będąc przy tym odporne na pleśnie i grzyby.
Jaką kurtkę puchową najlepiej wybrać?
Jeśli nie czeka nas w najbliższym czasie wyprawa w Himalaje, nie musimy wybierać maksymalnie ciepłej kurtki ekspedycyjnej.
Do codziennego użytku w mieście czy podczas weekendowych aktywności za miastem odpowiedni będzie wypełniony Primaloftem lub naturalnym kaczym puchem płaszcz lub kurtka.
Warto tez pamiętać, że kurtka noszona na co dzień jest zazwyczaj narażona na szybkie zniszczenie, warto więc zapoznać się z ofertą sklepu e-horyzont.pl, w którym znajduje się różnego rodzaju odzież outdoorowa bardzo dobrej jakości.
Komentarze