Letnie kontrole Sanepidu

Image

Na terenie województwa podkarpackiego, w okresie od 24.08.2020 r. do 30.08.2020 r., Państwowa Inspekcja Sanitarna przeprowadziła 69 kontroli sanitarnych, w ramach wzmożonego nadzoru sanitarnego w okresie wypoczynku letniego, szczególnie w zakładach żywienia zbiorowego, wytwórniach lodów i ciast, automatach do produkcji lodów, obiektach zlokalizowanych w miejscowościach turystycznych i przy trasach turystycznych, obiektach w miejscach zgromadzeń lub masowego przemieszczania się ludności w zakresie warunków zapewniających bezpieczeństwo żywności i żywienia. Przeprowadziła również 58 wizytacji zakładów w zakresie przestrzegania obostrzeń ograniczających rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Kontrole sanitarne i wizytacje przeprowadzono w dni robocze oraz w dni ustawowo wolne od pracy w godzinach roboczych, oraz w godzinach popołudniowych.

W ciągu minionego tygodnia skontrolowano:

• 28 restauracji,

• 4 bary,

• 1 stołówkę,

• 10 zakładów małej gastronomii,

• 1 wytwórnię ciast i lodów,

• 3 automaty do produkcji lodów,

• 22 innych zakłady takie jak: domy weselne, sklepy spożywcze, stoiska na placu targowym, stoiska spożywcze na imprezie artystycznej.

Wizytacje przeprowadzono w 4 restauracjach, 1 barze, 4 zakładach małej gastronomii, 1 wytwórni ciast i lodów, 5 automatach do produkcji lodów, 43 innych zakładach.

W dni wolne od pracy przeprowadzono w wyżej wymienionych zakładach spożywczych ogółem 32 kontrole sanitarne i 58 wizytacji, natomiast po godzinach urzędowania skontrolowano 17 zakładów i przeprowadzono 1 wizytację.

Kontrole sanitarne skupiły się między innymi na kontroli warunków higieniczno – sanitarnych, stanu technicznego wyposażenia, zaopatrzenia w wodę, dokumentacji potwierdzającej szkolenie personelu pracującego z żywnością w sprawach higieny żywności.

Kontrole sanitarne ujawniły zaniedbania natury higieniczno – sanitarnej takie jak:

– na etapie porcjowania i sprzedaży żywności (lodów gałkowych i lodów z automatu) brak ochrony żywności przed zanieczyszczeniem, stanowisko dostępne dla osób postronnych,

– odpady żywnościowe i niejadalne produkty uboczne składowane w kuchni w pojemnikach bez pokryw,

– brak dokumentacji sankcjonującej odpowiednie zaopatrzenie w wodę pitną dla zapewnienia, że środki spożywcze nie są zanieczyszczone,

– brak dokumentacji potwierdzającej szkolenie personelu pracującego z żywnością w sprawach higieny żywności,

– powierzchnie ścian i sufitów w pomieszczeniach zaplecza kuchennego w złym stanie techniczno – sanitarnym, z widocznymi zaciekami, miejscami niezmywalne,

– otwory wentylacyjne w kuchni i magazynie spożywczym niewykończone w sposób uniemożliwiający gromadzenie zanieczyszczeń (brak stosownych osłon).

W związku powyższym osoby winne zaniedbaniom natury higienicznej zostały ukarane grzywnami w drodze mandatów karnych w liczbie 1 na kwotę 200 zł, natomiast w związku z usterkami natury technicznej, wszczęto postępowanie administracyjne zakończone wydaniem decyzji nakazującej usunięcie uchybień.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =