Umiejętności i kompetencje w CV. Na co zwrócić uwagę?
Jak pokazać pracodawcy, że jesteśmy właśnie tą osobą, której szuka i że to nasze umiejętności i doświadczenie pomogą mu budować swoją firmę zgodnie z zamierzeniami. Czy w przygotowaniu CV chodzi tylko o wypisanie szkół, szkoleń, certyfikatów i kursów? Niekoniecznie.
Dobrze skonstruowane CV wyróżni cię wśród kandydatów
Dobrze skonstruowane CV ukazuje pracodawcy nasze walory i wyróżnia nasz życiorys pośród innych. Przecież pośród innych CV to właśnie nasze powinno przyciągać wzrok i udowadniać w czym jesteśmy lepsi od innych. To oczywiste zadanie, które wydaje się być proste do realizacji, ale wcale takie proste nie jest. W rzeczywistości wiele osób nie potrafi przedstawić siebie w naprawdę korzystnym świetle.
Sekcja z umiejętnościami w CV odgrywa kluczową rolę tylko wtedy, gdy jest umiejętnie wyartykułowana. Ważne jest, by swoje umiejętności przedstawić lepiej niż inni kandydaci. Wówczas sukces jest murowany. Na co więc zwrócić uwagę?
Umiejętności twarde i miękkie
Zanim zasiądziemy do tworzenia historii swojego życia i znalezienia wymarzonej pracy, warto zasięgnąć fachowej porady. Czy wiemy co powinno znaleźć się w CV, żeby było ono dostrzeżone? Jakie to są umiejętności twarde, a jakie miękkie?
A więc po kolei. Przede wszystkim nasze kompetencje i umiejętności muszą być dobrze wyartykułowane, żeby mogły zostać dostrzeżone i docenione. To już połowa sukcesu. Wśród umiejętności twardych powinny znaleźć się między innymi: zdobyte certyfikaty, rodzaj prawa jazdy, znajomość języków obcych czy wiedza z zakresu programów komputerowych. Wśród miękkich umiejętności wpisać należałoby chociażby cechy naszego charakteru, które powodują, że jesteśmy niekonfliktowi i otwarci na innych ludzi. Tutaj cenne będą m.in.: umiejętność pracy w zespole, niekonfliktowość, kreatywność, wysoka kultura osobista, punktualność czy dobra prezencja. Nie zapominajmy o tym tworząc CV.
To, co naprawdę ważne dla pracodawcy
Dobrze zaprezentowane własne atuty pozwolą rekruterowi zobaczyć w nas osobę, której poszukuje pracodawca. Zwróć więc uwagę na to, czego szuka twój przyszły szef i pokaż mu, że to właśnie ty masz cechy pożądane dla niego. Umieść je w CV tak, by rzucały się w oczy. Dokładnie czytaj ofertę. Właśnie tam znajdziesz to, co istotne.
Nie zapomnij o umiejętnościach miękkich, tak bardzo często pomijanych, bo to właśnie one mogą zdecydować, że to ty zostaniesz wybrany przez rekrutera. Masz wiele atutów i nie zawahaj się o nich wspomnieć. Dokonaj analizy potencjału i nie pozwól, żeby to inni cię wyprzedzili.
Komentarze