Dom do góry nogami, czyli zmiana układu pomieszczeń

Image

Zmiana układu pomieszczeń w naszym domu to niełatwe zadanie, ale też duża przyjemność. Nierzadko przeprowadzamy remonty, których efekty są subtelne i nie przynoszą nam zbyt dużo satysfakcji. Jednak miło jest spojrzeć na owoce swojej pracy i zobaczyć prawdziwą zmianę. Przearanżowanie układu pomieszczeń jest jak machnięcie czarodziejską różdżką, która sprawia, że czujemy się niemal, jak byśmy wprowadzili się do nowego domu. A to uczucie warte jest wszelkich wysiłków włożonych w remont.

Decydując się na takie przedsięwzięcie, fundujemy sobie ekscytującą zmianę i odświeżenie wnętrz, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić, ale także poprawienie funkcjonalności naszego domu. Nierzadko decydujemy się na reorganizację istniejącego układu, aby przystosować powierzchnię mieszkalną do zachodzących zmian. Narodziny dziecka, zmiana pracy, czy nowe hobby, to tylko niektóre z potencjalnych powodów popychających nas do takiego remontu. Trzeba jednak pamiętać o skutkach takich domowych rewolucji. Nawet wywóz odpadów potrafi okazać się sporym wyzwaniem, dlatego w każdej remontowej sferze warto korzystać z pomocy specjalistów.

Najczęściej wprowadzane zmiany

Chyba najchętniej wyburzaną w domach ścianą jest ta oddzielająca salon od kuchni — i nie ma się co dziwić. Ktokolwiek miał w życiu wątpliwą przyjemność przygotowywania posiłku, kiedy reszta domowników spędzała czas wspólnie w innej części domu, na pewno to potwierdzi. Połączenie kuchni z salonem daje nam możliwość gotowania pysznych potraw bez poczucia odizolowania od reszty rodziny. Dzięki takiej zmianie możemy uczestniczyć w prowadzonych rozmowach i kto wie? Może jeśli będziemy na widoku, ktoś wreszcie zaproponuje nam pomoc w gotowaniu.

Pojawienie się kolejnego dziecka w rodzinie to częsty pretekst do podzielenia pokoju ścianą. Dorastające rodzeństwo często się ze sobą kłóci i nawet jeśli wcześniej uwielbiali mieszkać w jednym pokoju, z czasem zapragną swoich własnych samotni. Wstawienie ściany w sam środek pomieszczenia pozwala na proste i uczciwe wydzielenie im osobnych przestrzeni życiowych, zmieniając układ pomieszczenia.

Podjęcie nowej pracy nierzadko wymaga wydzielenia dodatkowego pokoju, na przykład gabinetu. Podobnie sprawa ma się przy nowym hobby. Niezależnie od tego, czy potrzebujemy przestrzeni do sprawnego wykonywania pracy, czy chcemy spokojnego miejsca do relaksu i spędzania czasu z samym sobą, mała zmiana w układzie pomieszczeń może dać nam to, czego chcemy.

Przygotowania do remontu

Zabierając się do takiego remontu nie możemy zapominać o dobrym planie działania i załatwieniu koniecznych formalności. Co prawda wyburzanie czy stawianie ścianek działowych nie wymaga pozwolenia na budowę ani nawet zgłoszenia remontu, jednak powinniśmy się upewnić, że nie ingerujemy w ściany nośne. Wtedy sprawa bardzo się komplikuje, gdyż będziemy musieli wnioskować o pozwolenie na budowę, którego uzyskanie w takiej sytuacji nie jest wcale pewne. Należy też zastanowić się, czy wprowadzane przez nas przy okazji remontu zmiany nie wymagają zgłoszenia jego dokonania w starostwie powiatowym. Mówimy tutaj o takich działaniach jak na przykład wymiana grzejników czy tynkowanie oraz ocieplanie ścian wewnętrznych.

Po załatwieniu wszystkich należytych formalności warto zastanowić się nad wynajęciem odpowiedniego sprzętu, który ułatwi nam proces wykonywanych robót. Firmy specjalistyczne oferują kontenery na gruz lub specjalne rękawy pozwalające na zsyp gruzu z wysokości. Taki sprzęt pozwoli nam ograniczyć generowany rozgardiasz i nie zatonąć w piętrzącej się lawinie odpadów, które są nieodzowną częścią prac remontowych.

Nieunikniony bałagan

Myśląc o remoncie często zapominamy o porządkach z nim związanych. Szczególnie takie przedsięwzięcia jak zmiana układu pomieszczeń zostawią po sobie mnóstwo odpadów, których będziemy musieli się pozbyć. Możemy zostawić ten problem w rękach firm zajmujących się takimi sprawami jak wywóz gruzu, szczególnie jeśli już wynajęliśmy kontenery czy rękawy zsypowe, ponieważ przedsiębiorstwa te najczęściej świadczą też usługi wywozowe. Takie rozwiązanie ograniczy ilość czasu i uwagi, które poświęcimy problemowi śmieci i pozwoli nam skupić się na remoncie.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu zdecydujemy się na własnoręczny wywóz odpadów, dobrze jest wiedzieć o istnieniu PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Takie miejsce znajduje się w każdej gminie i przyjmuje, za niewielką opłatą śmieci dowolnej natury, od tych wielkogabarytowych po zielone. Większość z takich miejsc pozwoli nam raz do roku na wywóz odpadów po remoncie bez żadnej zapłaty, o ile nie przekroczymy ustalonej przez nich objętości. Przed wybraniem się do PSZOKU-u warto więc zadzwonić i dowiedzieć się, czy taka opcja obowiązuje i czy mieścimy się w ustalonym limicie.

Zmiana układu pomieszczeń w domu to ekscytujący projekt. Warto jednak podchodzić do niego z dobrym planem, dopełnić koniecznych formalności i nie zapominać o nieprzyjemnych obowiązkach.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =