Wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu za 2019 rok dla prezydenta Stalowej Woli
To już kolejne wotum zaufania i absolutorium, dla prezydenta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego. Tutaj nie spodziewał się nikt żadnych niespodzianek. Głosowanie odbyło się zgodnie z przewidywaniem.
Rada Miejska, która w piątek 28 sierpnia 2020 roku obradowała w Miejskiej Bibliotece, udzieliła Prezydentowi Stalowej Woli wotum zaufania. Otrzymał je bez problemu. Tym razem za czas pracy w 2019 roku.
- Trudno rozmawiać o roku 2019 kiedy jesteśmy już w drugiej części bardzo niełatwego roku 2020, bo sytuacje, które miały miejsce, będą determinować to, jak patrzymy na rozwój i priorytety miasta , bo one ulegają zmianie- powiedział na wstępie Lucjusz Nadbereżny.
Włodarz miasta przyznał, że omawiany okres był ciekawym rokiem dla Stalowej Woli, rokiem rekordowych wpływów. PIT i CIT nigdy nie był na takim poziomie. Kończyliśmy rekordowe inwestycje z rekordowym dofinansowaniem. To też był czas starania się o nowe, ogromne środki. Rok 2019 to nowe drogi na terenie HSW, poprawa bezpieczeństwa i zachęta do inwestowania w tamtym regionie dla przedsiębiorców, ale to także rozwadowskie ulice (Kopernika, Kochanowskiego, Poprzeczna) wpisujące się w plan rewitalizacji, współpraca z powiatem w ramach ulicy Dąbrowskiego, nowy węzeł przesiadkowy w Charzewicach. Za sukces prezydent uznał zburzenie na Okulickiego „straszydła” i budowę nowej hali owocowo- warzywnej. W 2019 zakończono też projekt Mobilnego MOF-u (zakup 19 nowoczesnych autobusów, w tym 10 elektrycznych, nowe tablice elektroniczne na przystankach, możliwość płatności kartą i gotówką w biletomatach na przystankach czy w autobusach). Skończono też projekt dotyczący MDK- rewitalizację budynku (scena letnia, nowa elewacja itp.). Zajęto się również drobnymi zadaniami. Wyremontowano wiele osiedlowych chodniczków, utworzono nowe tereny zielone, parkingi i placyki zabaw.
Prezydent przyznał, że w 2019 nie zabrakło pomyłek i trudności. Za największy problem, z którym trzeba się było zmierzyć uznał budowę Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej przy ulicy Hutniczej. Dość wspomnieć o szerokich kłopotach z wykonawcą, ciągłym przesuwaniu terminów, co według włodarza miasto mocno wpłynęło na atmosferę sportową. Zadanie kończono dopiero w tym roku. Sen z powiek spędzała również rewitalizacja skarpy, a spór z wykonawcą wciąż się nie skończył. W 2019 roku wiele zadań było rozliczanych z punktu widzenia dotacji unijnych i rządowych. Zakończono inwestycje wielkie, te, które przez lata były odkładane na półkę. Do nich bez wątpienia należała likwidacja stawów osadowych.
Wciąż, realizowane są rozpoczęte wówczas inwestycje na szczeblu centralnym. Mowa tu o budowie obwodnicy Stalowej Woli i Niska, podpisanie umowy na projekt z zadania „Mosty dla regionu”, w ramach którego w przyszłości czeka nas budowa trzeciego mostu na Sanie i podpisanie umowy na S74. Zdecydowano, że dworzec w Rozwadowie będzie objęty rządowym programem, co pozwoli zmodernizować ten zabytek i ocalić od zniszczenia. W 2019 roku byliśmy świadkami wydarzeń kulturalnych, realizowanych na błoniach nadsańskich, oddanych w całości do użytku mieszkańcom. Otwarto park linowy i wodny plac zabaw.
Bawiliśmy się z Latem z radiem, mieliśmy imprezę Lato z dwójka, a Stalowa Wola była widoczna w Polsce i mogła jawić się ciekawym miastem z dużą bazą kulturalno- rozrywkową. Prezydent w sprawozdaniu wspomniał o działalności społeczno- kulturalnej miejskich instytucji i lokalnych ośrodków pomocowych. Podziękował za współpracę i pracę z miastem tych instytucji. Pochwalił się, że kształtowanie cen komunalnych i usług komunalnych zachowało zdrowy rozsądek czego przykład jest Miejska Stacja Paliw- naturalny regulator cen paliw w mieście. W 2019 roku miasto wspierało policję, zawodową straż pożarną i OSP dzięki czemu poprawiło się bezpieczeństwo, pomagało szpitalowi i ośrodkom zdrowia, mimo, że nie leży to w zakresie jej obowiązków. Dużą wagę przywiązywano do inicjatyw sportowo- rekreacyjnych. Prezydent wspomniał też o problemie wyludniania miast, co nie ominęło również Stalowej Woli. Za najważniejsze wyzwanie uznał zmianę tego stanu rzeczy, czyli zatrzymanie odpływu młodych ludzi z miasta. Kierunki migracji powinno się odwróć sprawiając, że Stalowa Wola będzie miastem atrakcyjnym dla wszystkich. Najważniejsze stanie się tworzenie możliwości budowy domów jednorodzinnych by mieszkańcy nie uciekali do sąsiednich gmin.
Prezydent podziękował swoim współpracownikom i osobom związanym z tworzeniem miasta, zarówno tym pracującym zawodowo, jak i społecznie.
Po mowie prezydenta przystąpiono do dyskusji. Opozycja miała pewne zarzuty co do działań prezydenta. Zarówno Damian Marczak, jak i Joanna Grobel- Proszowska podnieśli problem terenów inwestycyjnych dla przedsiębiorców. Jak stwierdzili, powinno się więcej myśleć o rozwoju gospodarczym i tworzyć infrastrukturę, która przyniesie nam zyski i zatrzyma mieszkańców. Za dużo wydajemy na rzeczy nieprzynoszące zysku. Mamy też ogromne długi, które spłacać trzeba będzie w kolejnych pokoleniach. Radna Joanna Grobel- Proszowska powiedziała, że zamierza wstrzymać się od głosu w temacie udzielenie wotum zaufania prezydentowi, ponieważ w jej przekonaniu, choć zrobił dużo dobrego dla miasta, to jednak pewne decyzje powinien w przyszłości zweryfikować. Zwróciła też uwagę na przerost administracji w magistracie, bo według jej opinii, wiele osób po prostu się tam nudzi nie mając czym się zająć. Oczywiście mnóstwo urzędników ciężko pracuje chociażby przy przetargach, ale gros z nich nie ma zajęcia. Przy obecnej tendencji w państwie do likwidacji administracji, część osób jest zbędna. Przypomniała też o nagrodach dla takiej rzeszy osób. Prezydent wyjaśnił, że pieniądze głównie dawano celem zrekompensowania braku od lat podwyżek.
Renata Butryn skrytykowała dokument sprawozdawczy omawiany przez prezydenta, a głównie błędy logiczne i merytorycznie, taktownie pomijać literówki, które jak powiedziała, każdemu mogą się zdarzyć. Zarzuciła też, że w sprawozdaniu nie ma pełnych danych, co nie daje pełnego obrazu sytuacji Stalowej Woli. Na dowód tego podała listę braków. Według radnej pewne fragmenty nieco rozmydlają prawdę, jak chociażby ten o Stali Stalowa Wola. Przypomniała, że wkrótce wiele inwestycji będzie jedynie generować koszty, a przy wyludnianiu się miasta, tworzenie tylu miejsc służących jedynie rozrywce, nie powinno mieć miejsca. Zauważyła, że miasto nie ma zapasów funduszy w sytuacji kryzysu, a jedzie na kredytach.
Dyskusja toczyła się jeszcze o podatkach, były ostre słowa, drobne uszczypliwości i tłumaczenia prezydenta. Piłeczka odbijana była między radnymi Porozumienia i prezydentem. Na mównicy stawali: prezes MZK i prezes MZB. Rozmawiano o tematach miejskich, tych związanych bezpośrednio z mieszkańcami, polityką mieszkaniową, o imprezach, kulturze i opłatach dla przedsiębiorców i mieszkańców. Głos zabrał również Franciszek Zaborowski. Pochwalił miasto za inwestycje drogowe, ponieważ dbałość o układ komunikacyjny pozwala na rozwój. Przyznał, że zajmowanie się problemem mieszkaniowym jest dla miasta niekorzystną inwestycja, choć konieczną ze względów społecznych. Przypomniał, że Stalowa Wola wciąż ma tereny, gdzie można by rozwinąć budownictwo jednorodzinne co zahamowałoby wyprowadzkę na pobliskie wsie celem osiedlenia się co powoduje odpływ podatków. Wypowiedział się również co do pracowników magistratu mówiąc, że w jego opinii wielu pracuje świetnie, ale na pewno nie wszyscy.
Po przerwie w obradach tematowi poświęcono łącznie ponad 2,5 godziny. Na koniec przewodniczący RM Stanisław Sobieraj zapewnił, że klub PiS poprze w całości projekt uchwały. Słowa o tym, że dużą rolę w życiu miasta miało Prawo i Sprawiedliwość zdenerwowały nieco Joannę Grobel- Proszowską, która stwierdziła, że „laurka” ta była zbędna.
Ostatecznie prezydentowi Lucjuszowi Nadbereżnemu udzielono wotum zaufania 13 głosami (Bajek, Durek, Kaczmarek, Kochan, Krzek, Kulpa, Małek, Miśko, Paleń, Rut, Sibiga, Sobieraj, Zaborowski). Przeciw było 6 radnych (Brzeziński, Butryn, Marczak, Przytuła, Szymonik, Warchoł). 1 osoba wstrzymała się od głosu (Grobel- Proszowska)
Następnie radni wysłuchali sprawozdań z wykonań budżetu za 2019 rok. Głosowanie za udzielenie absolutorium Lucjuszowi Nadbereżnemu skończyło się głosowaniem: 17 "za" i 3 wstrzymującymi się.
Komentarze