Blok gazowo-parowy Elektrociepłowni Stalowa Wola zsynchronizowany z siecią

Image

Po raz pierwszy została zsynchronizowana z krajową siecią elektroenergetyczną cała jednostka wytwórcza elektrociepłowni w Stalowej Woli: turbina gazowa oraz turbina parowa. Tym samym blok gazowo-parowy o mocy 450 MW rozpoczął pracę.

- Blok gazowo-parowy w Stalowej Woli zapewni 400 MW mocy elektrycznej dla krajowego systemu energetycznego. Inwestycja sprawi, że Stalowa Wola pozostanie istotnym miejscem na energetycznej mapie Polski – wyjaśnia Wojciech Ignacok, prezes zarządu TAURON Polska Energia. - Synchronizacja turbozespołu gazowo - parowego kończy realizację inwestycji, potwierdzając możliwość produkcji energii elektrycznej i ciepła z udziałem obydwu turbin: gazowej i parowej. Przed jednostką etap optymalizacji, strojenia i regulacji oraz testów – dodaje prezes Ignacok.

– Elektrociepłownia w Stalowej Woli zwiększy bezpieczeństwo energetyczne regionu i to w sposób spełniający najbardziej wymagające przepisy z zakresu ochrony środowiska. Jednostki takie jak ta są odpowiedzią na wyzwania związane z niskoemisyjną transformacją polskiej gospodarki – podkreśla Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu PGNiG SA. – Jednocześnie nowo uruchomiona elektrociepłownia będzie mieć istotny wkład w poprawę jakości powietrza, a tym samym komfortu życia mieszkańców Stalowej Woli i okolic – dodaje prezes Kwieciński.

Blok gazowo-parowy w Stalowej Woli będzie pracował w kogeneracji - zapewni 450 MW mocy elektrycznej dla krajowego systemu energetycznego oraz dostawy ciepła dla mieszkańców Stalowej Woli i Niska. Jednostka będzie mogła zasilić w energię elektryczną 1,2 mln gospodarstw domowych.

W Elektrociepłowni Stalowa Wola budowane jest także rezerwowe źródło ciepła, na które składają się kotłownia oraz instalacje pomocnicze i łączące kotłownię z instalacjami budowanego bloku gazowo-parowego.

Dzięki wykorzystaniu gazu ziemnego jako paliwa stalowowolska jednostka spełnia bardzo restrykcyjne normy środowiskowe. Emisja dwutlenku węgla, która wynosi około 360 kg/MWh, wpisuje się wymagania konkluzji BAT (Best Available Techniques). Bardzo niska jest też emisja tlenków azotu, a tlenki siarki praktycznie w ogóle nie są emitowane. Dodatkowo, z uwagi na usytuowanie bloku w centrum miasta, bardzo ważny jest brak emisji pyłów.

Bloki gazowo-parowe to technologia produkcji energii elektrycznej, która pozwala uzyskać najwyższe sprawności produkcji energii elektrycznej z paliw kopalnych, rzędu 60 proc. brutto. Proces produkcyjny w bloku gazowo-parowym jest wysoce zautomatyzowany. Do obsługi jednostki wraz z całą obsługą Spółki przewidziany jest zespół około 60 osób.

Wspólna inwestycja TAURON i PGNiG

ECSW, spółka w której TAURON oraz PGNiG mają po 50 proc. akcji, wybudowała w Stalowej Woli nowoczesny blok gazowo-parowy o mocy 450 MWe. Po odstąpieniu od realizacji Kontraktu z Generalnym Wykonawcą, w 2016 r. wykonano inwentaryzację zrealizowanych do dnia odstąpienia robót, dostaw i usług, po czym opracowano formułę dokończenia inwestycji.

W 2017 r. ECSW zawarła z konsorcjum, w którego skład weszły Zakłady Pomiarowo-Badawcze Energetyki Energopomiar oraz Energoprojekt-Katowice, umowę EPCM (Engineering-Procurement-Construction-Management). W jej ramach znalazły się prace projektowe i inżynieryjne, wspomaganie inwestora w organizacji zamówień, a także nadzór nad pracami wymaganymi do zakończenia budowy i przekazania do eksploatacji bloku. Działania podjęte w ostatnich latach spowodowały, że budowa bloku gazowo-parowego Elektrociepłowni Stalowa Wola dobiegła końca.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =