Domek letniskowy – jak zapewnić sobie komfort cieplny małym kosztem?

Image

W czasach pandemii nasze codzienne przyzwyczajenia zostały odwrócone do góry nogami, a plany często trzeba było zmieniać z dnia na dzień, dopasowując się do nowej rzeczywistości.

Obecnie, choć obostrzenia są już powoli zdejmowane, wciąż trzeba zachowywać daleko idącą ostrożność oraz unikać niepotrzebnych kontaktów z ludźmi.

W międzyczasie zaczęły się wakacje, czyli czas kojarzący się z wypoczynkiem i relaksem w plenerze. W tych trudnych i nietypowych miesiącach wiele osób zrezygnowało z wyjazdów. W zamian zamierzają spędzać urlopy we własnych domkach letniskowych.

Aby było to w pełni wygodne i przyjemne, warto zainstalować w nich odpowiednie instalacje, wpływające korzystnie na komfort cieplny. Do tego celu potrzebujemy odpowiednich urządzeń chłodzących i grzewczych.

Co może się przydać, żeby zapewnić sobie przyjemną temperaturę w domku letniskowym o każdej porze przez cały rok? Jak to zrobić bez niepotrzebnego generowania wysokich kosztów? Jeśli jesteście ciekawi, zapraszamy do lektury.

Komfort cieplny – jak utrzymać odpowiednią temperaturę? Utrzymanie odpowiedniej temperatury we wnętrzach stanowi jeden z kluczowych wyznaczników komfortu. Dzięki temu możemy wypoczywać, regenerować siły. Właściwa temperatura w domu jest szczególnie ważna w przypadku osób starszych lub dzieci. Nagłe zmiany lub długo utrzymujący się upał źle wpływają bowiem na układ krwionośny, pogarszają samopoczucie, często prowadzą do pojawienia się rozmaitych problemów zdrowotnych.

Mianem komfortu cieplnego określamy utrzymywanie we wnętrzu odpowiedniej temperatury, czyli około 18-22 stopni. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza gdy posiadamy domek do użytkowania przez cały rok. Wiąże się to wówczas z koniecznością zainstalowania we wnętrzach urządzeń chłodzących (klimatyzacji lub klimatyzerów) oraz ogrzewania.

Jak dobrać odpowiednie urządzenia?

Wybór właściwych instalacji zależy zawsze od kilku różnych czynników. Podstawowym jest kwestia sposobu wykorzystania danej przestrzeni. Jeżeli bowiem zamierzamy korzystać z domku przez cały rok, trzeba pomyśleć o pełnej instalacji grzewczej oraz chłodzącej. Dla nieregularnego używania lepsze są urządzenia przenośne, których spory wybór oferuje choćby tanie ogrzewanie domu z Econovli, stawiające na nowoczesne, elektryczne urządzenia.

Oprócz znalezienia odpowiednich rozwiązań, o dopasowanej do wielkości domku wydajności, należy zwrócić uwagę na termoizolację budynku. Często tego typu zabudowania, z których korzystamy sporadycznie, wznosi się z drewna lub płyt.

Warto zadbać o zastosowanie również ocieplenia ścian i dachu, znacząco zmniejszającego straty ciepła. W budynkach nieizolowanych ciepło wydostaje się na zewnątrz wszystkimi otworami oraz przez powierzchnię dachu, ścian lub przez fundamenty. Straty mogą sięgać nawet 60-70%, co nawet przy najwydajniejszych rozwiązaniach oznacza niepotrzebnie wysokie rachunki.

Jaki typ urządzeń najlepiej zastosować?

W domkach letniskowych stosowanych wyłącznie w sezonie letnim, najlepiej ustawić urządzenia przenośne. Mogą to być na przykład niezmiernie praktyczne grzejniki elektryczne. Pozwalają na szybkie dogrzanie wnętrza wieczorową porą. Nowoczesne rozwiązania technologiczne sprawiają, że tego typu grzejniki są naprawdę przyjazne środowisku, a przy tym energooszczędne, pobierając niewiele prądu, a zapewniając optymalne warunki cieplne.

W przypadku urządzeń chłodzących istnieją dwie opcje. Można na przykład zamontować przenośny klimatyzator, który łatwo ustawić we wnętrzu, w którym potrzebujemy szybkiego orzeźwienia.

Innym rozwiązaniem są klimatyzery, czyli urządzenia, w których zamiast standardowego czynnika chłodzącego, znajduje się wkład z wodą. Gorące powietrze przechodzi przez nie i obniża swoją temperaturę, a później jest wypychane na zewnątrz, dając efekt przyjemnej bryzy. Klimatyzery są niewielkie i znacznie tańsze niż standardowe klimatyzatory. Ponadto są przyjaźniejsze dla środowiska.

W domach, które wykorzystujemy przez cały rok, zdecydowanie lepiej zamontować jednak pełne instalacje. Są bardziej wydajne, lepiej utrzymują temperaturę przez długi czas. Jako ogrzewanie najlepiej sprawdzają się rozwiązania elektryczne (grzejniki lub ogrzewanie powierzchniowe). Wiele osób ceni też ogrzewanie kominkowe, wspierane przez specjalne tunele, dystrybuujące ciepłe powietrze do wszystkich zakątków domku.

Klimatyzatory natomiast mogą być jednoelementowe lub typy SPLIT, w których jedna jednostka znajduje się na zewnątrz, a druga w pomieszczeniu, które chcemy regularnie chłodzić.

Komfort cieplny w domu letniskowym – sposób na udany wypoczynek

Zapewnienie właściwej temperatury w domku letniskowym to gwarancja przyjemnego relaksu o każdej porze roku, a także dnia i nocy. Warto dobrać rozwiązania (przenośne lub instalacje) do naszych indywidualnych potrzeb oraz trybu życia. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych wydatków oraz znacząco zwiększymy komfort przebywania we wnętrzach, zawsze gdy będziemy ich potrzebować.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =