Czy wiekowe drzewa zostaną ustanowione pomnikami przyrody?

Image

Pod sierpniowe obrady Rady Miejskiej w Stalowej Woli zostanie przedłożony projekt uchwały w sprawie ustanowienia statusu pomników przyrody dla 4 drzew. Z wnioskiem zwrócił się Ernest Rudnicki z PTD, który przyjechał do Stalowej Woli na zaproszenie stowarzyszenia Nasze Miasto.

Stowarzyszenie Nasze Miasto w październiku ubiegłego roku, zwróciło się z prośbą do dendrologa o pomoc w przeprowadzeniu procedury nadanie statusu pomników przyrody ożywionej 18 pięknym, wiekowym drzewom. Wśród nich są: topole białe, dąb szypułkowy, sosna wejmutka, daglezja zielona, topola czarna. Każde drzewo ma inną historię i wiek. Różne jest też ich umiejscowienie na terenie Stalowej Woli. Dumnie stojąc szumiąc m.in. w takich miejscach jak: Park Charzewicki, rezerwat Sochy, błonia nad Sanem, cmentarz w Rozwadowie. Wśród najstarszych z nich można wyróżnić: topolę czarną (znajdującą się przy ROD Hutnik II), która ma około 30 metrów wysokości, pochodzi z czasu około 1820 roku, topolę białą (rośnie na terenie nadsańskich błoni), która ma 41,5 metra wysokości i pochodzi z czasu około 1840 roku.

Do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie trafiło pismo prezydenta miasta, z czerwca br., w sprawie ustanowienia pomników przyrody dla 4 drzew: 2 topoli białych i 2 topoli czarnych, które rosną na terenie błoni nad Sanem.

- Oczywiście cieszy nas, że projekt uchwały trafił w końcu do RDOŚ, ale równie mocno zaniepokoiła nas odpowiedź z Rzeszowa na nasze pytanie. Mamy jedynie nadzieję, że zgłoszenie drzew będzie przebiegać etapowo i niebawem kolejny projekt uchwały w sprawie ochrony pomnikowej zostanie przedstawiony Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Nie wyobrażany sobie tego inaczej i wspólnie z mieszkańcami będziemy domagać się wyjaśnień od prezydenta Lucjusza Nadbereżnego co z pozostałymi kandydaturami na pomniki- mówi Łukasz Banasik, prezes Stowarzyszenia Nasze Miasto.

- "Z informacji uzyskanych od magistratu przez wnioskodawcę dendrologa Ernesta Rudnickiego dowiadujemy się m.in., że uchwalanie będzie odbywać się etapami. Na razie zgłoszono do RDOŚ tylko błonia sensu stricte. Jest dużo niewiadomych, jeśli chodzi o pozostałe kandydatury, np. jeśli chodzi o dwie Wierzby Białe na Skarpie czy Daglezje w Parku Charzewickim, ale sprawy są w toku lub brak jest pełnej informacji. Dalej - "Dąb Powstańców" na rozwadowskim cmentarzu - proboszcz nie godzi się na nadanie statusu. Jeśli chodzi o Sochy, to nadleśnictwo nie zostało nadal skonsultowane w sprawie 2 kandydatur topól białych, bo cały czas pracowali nad odrzuceniem projektu ustanowienia rezerwatu. Najważniejsze jest hasło "Topola Pławianka”- najwyższa topola w Polsce, która zostanie pomnikiem przyrody"- komentuje Ernest Rudnicki z Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego.

W działania na rzecz utworzenia pomników przyrody zaangażowali się również PTP „Wolne Rzeki”, PKE „Przyjaciele Ziemi” oraz członkowie grupy „Przyroda Stalowa Wola”.

Przewiń do komentarzy






Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =