Jak wybrać i gdzie wypożyczyć łóżko rehabilitacyjne?
Opiekę nad osobą przewlekle chorą można sobie ułatwić, decydując się na łóżko rehabilitacyjne, czyli takie, które zostało dostosowane do potrzeb osób leżących lub przechodzących rekonwalescencję po przebytych urazach. Na jakie parametry takiego łóżka należy zwrócić szczególną uwagę?
Łóżko rehabilitacyjne dostosowane do warunków mieszkalnych
W łóżka rehabilitacyjne (nazywane też łóżkami ortopedycznymi) wyposażone są szpitale i placówki lecznicze. Taki sprzęt można jednak znaleźć również w domach osób, które ze względów zdrowotnych spędzają w łóżku więcej czasu. Łóżka rehabilitacyjne przeznaczone do domowego użytku od łóżek szpitalnych różnią się designem – są one projektowane z myślą o tym, aby wpasowały się w domowy wystrój. Z kolei funkcjonalnością nie odbiegają one od łóżek wykorzystywanych w szpitalach.
Z uwagi na specjalną konstrukcję, łóżka rehabilitacyjne są droższe niż standardowe. Z ekonomicznego punktu widzenia zakup łóżka ortopedycznego nie zawsze jest opłacalny. Dotyczy to szczególnie osób powracających do zdrowia po urazach. W ich przypadku korzystniejszym cenowo rozwiązaniem jest wynajem łóżka rehabilitacyjnego. Firmą specjalizującą się w wypożyczaniu łóżek rehabilitacyjnych jest wypożyczalnia IMED w Warszawie. Z jej ofertą można zapoznać się na tej stronie internetowej: https://wypozyczalniaimed.pl/lozka-rehabilitacyjne
Wybór łóżka rehabilitacyjnego – na co zwrócić uwagę?
Niezależnie od tego, czy łóżko rehabilitacyjne zostanie zakupione czy też wypożyczone, powinno ono być przystosowane do potrzeb osoby z niepełnosprawnością. Przy wyborze łóżka uwagę należy zwrócić przede wszystkim na jego parametry, czyli:
• wymiary – standardowo łóżka rehabilitacyjne są projektowane na materac o wielkości 90 na 200 cm i obciążenie do ok. 135 kg, przy czym na rynku dostępne są także łóżka o innych wymiarach (łóżka bariatryczne i łóżka pediatryczne),• możliwość regulacji długości – łóżka rehabilitacyjne z możliwością przedłużenia są wykorzystywane przez osoby wysokie,
• możliwość regulacji leża – ten rodzaj łóżek rehabilitacyjnych jest szczególnie polecany pacjentom z chorobami np. Alzheimera czy Parkinsona, gdyż leże można obniżyć.
Przed zakupem lub wypożyczeniem łóżka rehabilitacyjnego warto rozważyć także dodatkowe akcesoria. Należy do nich choćby wysięgnik z trójkątem. To element, który ułatwi choremu wstawanie. Przydatny może być także przymontowany do łóżka stolik, dzięki któremu osoba z niepełnosprawnością będzie mogła wygodnie spożywać posiłki.
Co z regulacją łóżka rehabilitacyjnego?
W ofertach wypożyczalni łóżek rehabilitacyjnych spotkać można tzw. modele „łamane”. Wyróżniają się one konstrukcją leża, które jest podzielone na segmenty (najczęściej spotykane są leża czterosegmentowe). To rozwiązanie pozwala regulować ułożenie ciała w obrębie choćby tułowia czy ud. To z kolei ułatwia prowadzenie rehabilitacji czy codzienną pielęgnację chorego.
Łatwa i szybka regulacja łóżka rehabilitacyjnego jest o tyle istotna, że to prosty sposób, aby zapobiec odleżynom czy przykurczom, które pojawiają się po długim pozostawaniu w jednej pozycji. W zależności od modelu łóżka, regulacja może odbywać się ręcznie lub za pomocą pilota. Drugie rozwiązanie jest wygodniejsze – łóżko rehabilitacyjne elektryczne zwiększa komfort osoby opiekującej się chorym. Nie musi ona używać siły, aby ustawić leże w pożądanej pozycji.
Materac też ma znaczenie
Wypożyczając łóżko rehabilitacyjne, warto zapytać o materac. Jego rodzaj jest istotny, jeżeli chory nie wstaje z łóżka lub robi to sporadycznie. Z myślą o takich osobach powstały specjalne materace przeciwodleżynowe. Są one tak zbudowane, że stymulują pracę tkanek. W efekcie nie dochodzi do stałego ucisku na skórę, a to zapobiega powstawaniu odleżyn.
Osoby z niepełnosprawnością, które są w miarę możliwości aktywne i korzystają z łóżka rehabilitacyjnego z uwagi na rekonwalescencję, mogą wybrać zwykły materac piankowy. W wypożyczalni łóżek rehabilitacyjnych IMED można wypożyczyć sprzęt wraz z materacem i tym samym zapewnić choremu komfort, jakiego potrzebuje.
Komentarze