Praca zdalna – od czego zacząć?

Image

W sytuacji światowego kryzysu, związanego z pandemią koronawirusa, praca zdalna dla wielu osób stała się nie tylko opcją, ale po prostu koniecznością. Zwłaszcza ci, którzy wcześniej nigdy nie pracowali w trybie home office, muszą mierzyć się teraz z prawdziwym wyzwaniem. Jak się do tego dobrze przygotować, by nie ulec frustracji i zniechęceniu? I jak zorganizować czas i przestrzeń w domu, by móc z satysfakcją wykonywać swoje obowiązki poza biurem?

Organizacja czasu, przestrzeni i narzędzi

Jak każda diametralna zmiana, przejście z pracy biurowej na tryb pracy zdalnej wymaga czasu i stopniowego oswojenia się z sytuacją. Wiele osób postawionych przed taką koniecznością zmaga się często z poczuciem dezorientacji, spadkiem motywacji, trudnościami w organizacji pracy własnej czy ustaleniu nowych zasad komunikacji w zespole. Trzeba pamiętać, że początkowe trudności nie oznaczają porażki – przejście na home office to proces, z którym mierzy się nie tylko pracownik, ale też cała firma, a jako taki wymaga wypracowania zarówno indywidualnych, jak i zespołowych rozwiązań.

t Przechodząc na tryb pracy zdalnej, warto zacząć od ustalenia i organizacji podstawowych kwestii. Jedną z nich jest stworzenie komfortowego miejsca do pracy w domu – takiego, które ograniczy możliwość rozpraszania się i które naturalnie będzie wyposażone we wszystkie niezbędne nam do pracy narzędzia. Druga kwestia to wyznaczenie ustalonych godzin pracy, by mimo trybu zdalnego zachować niezbędną równowagę pomiędzy czasem na pracę a czasem wolnym. I wreszcie trzecia kwestia –weryfikacja zakresu obowiązków, ustalenie priorytetów oraz wypracowanie formy stałego kontaktu z zespołem i przełożonym.

Warto sięgnąć po profesjonalne wsparcie

W procesie przejścia na home office nie musimy być zdani tylko na siebie. Wdrażając taki system, warto skorzystać z pomocy doświadczonej firmy, która oferuje profesjonalne doradztwo w zakresie rozwoju organizacji i kompetencji. Oferowane szkolenia z tego obszaru pomagają m.in. w zwiększeniu motywacji do pracy w trybie zdalnym, ustaleniu zasad pracy z samym sobą, z rodziną oraz zespołem, wypracowaniu rytuałów czy planowaniu dnia pracy. Efektywna praca w domu naprawdę jest możliwa – pod warunkiem że nie będziemy jej traktować jak zło konieczne, ale jako szansę na rozszerzenie kompetencji i zbudowanie nowych umiejętności.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =