Antykoncepcja Awaryjna - Jak działa?
W dzisiejszych czasach praktycznie każdy dorosły człowiek słyszał o antykoncepcji awaryjnej, ale mało kto tak naprawdę zdaje sobie sprawę z tego, jak ona w rzeczywistości działa. W niniejszym artykule znajdą Państwo odpowiedzi na to i wiele innych pytań.
Co warto wiedzieć?
Antykoncepcja awaryjna, to nic innego jak popularne tabletki "dzień po", które w wielu sytuacjach mogą okazać się ostatnią deską ratunku. Tabletka dzień po może okazać się bardzo pomocna nie tylko gdy dojdzie do seksu bez zabezpieczenia, ale również w sytuacji, gdy pęknie prezerwatywa albo gdy zsunie się kapturek dopochwowy. Warto także wyraźnie zaznaczyć, że tabletki dzień po w swoim składzie zawierają dużą dawkę hormonów i co najważniejsze, zapewniają ochronę jednorazową. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że w żadnym wypadku nie mogą być stosowane jako regularna metoda antykoncepcji.
Jak działa antykoncepcja awaryjna?
Pigułki dzień po w swoim składzie zawierają przede wszystkim lewonorgestrel oraz etynyloestradiol. Specjaliści zalecają, aby tabletkę przyjąć jak najwcześniej po odbyciu stosunku płciowego (nie później niż do 72 godzin). Głównym zadaniem tabletki jest opóźnienie jajeczkowania. Jeżeli doszło do uwolnienia komórki jajkowej, to wspomniane powyżej składniki zagęszczają śluz w taki sposób, aby stały się one nieprzyjazne dla plemników. Antykoncepcja awaryjna ma wpływ również na perystaltykę jajowodu i mięśniówkę macicy. Pigułki dzień po znacząco spowalniają transport jajeczka do macicy, dzięki czemu nie zdąży się ona zagnieździć.
Czy tabletka dzień po działa?
Wielokierunkowe działanie tabletek dzień po sprawia, że ich skuteczność jest dość wysoka. Według statystyk istnieje około 75%-85% prawdopodobieństwa, że nie dojdzie do zapłodnienia jajeczka. Skuteczność antykoncepcji awaryjnej w dużym stopniu zależy od szybkości przyjęcia tabletki, dlatego też jeżeli istnieje taka możliwość, to warto zażyć ją zaraz po stosunku. Warto wspomnieć również i o tym, że tabletki dzień po działają zanim dojdzie do implantacji. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że nie są to tabletki wczesnoporonne. Zarówno lewonorgestrel, jak i etynyloestradiol nie działa poronnie w sytuacji, gdy dojdzie już do zapłodnienia.
O czym należy pamiętać?
Jak wspomniano powyżej, tabletki dzień po nie są przeznaczone do stosowania ciągłego i mogą przy nich pojawić się skutki uboczne. Antykoncepcja awaryjna może powodować między innymi nudności, zawroty głowy, tkliwość piersi albo wymioty. Jeżeli po zażyciu tabletki przed upływem godziny dojdzie do wymiotów, to ponownie należy przyjąć kolejną dawkę leku.
Jakie są plusy i minusy antykoncepcji awaryjnej?
Dzięki tabletkom dzień po można uniknąć niechcianej ciąży. Jest to doskonała propozycja nie tylko w przypadku niebezpiecznego stosunku, ale również gdy dojdzie do gwałtu. Przy szybkim przyjęciu tabletki są w stanie zapewnić bardzo wysoką skuteczność. Pigułki dzień po są bezpieczne i mają tylko kilka niewielkich skutków ubocznych. W wielu krajach tabletki dzień po dostępne są bez recepty nie tylko w aptekach, ale również w zwykłych drogeriach. Antykoncepcja awaryjna ma oczywiście nie tylko same zalety, ale również kilka wad, o których należy zawsze pamiętać. Dla wielu osób dużą barierą może okazać się nie tylko wysoka cena tabletek, ale również to, że apteki mogą mieć mniejszy lub większy problem, aby je wydać. Pamiętać należy o tym, że w Polsce można kupić pigułki dzień po jedynie po otrzymaniu recepty. Zbyt częste zażywanie tabletek może doprowadzić także do nieregularnej miesiączki.
Bibliografia: Antykoncepcja Awaryjna, Medyk.Online
Komentarze