Wydajność czy ekologia? Czy myślenie eko przy wyborze opału ma sens?
Ogrzewanie jest kwestią dotyczącą każdego budynku, niezależnie od jego przeznaczenia. Najbardziej zainteresowani tym obszarem są jednak właściciele domów, którzy szukają już nie tylko tanich, ale i ekologicznych sposobów na ocieplenie budynku. Jakie rodzaje opału dostępne są na rynku? Czym się charakteryzują i które z nich generują najniższe koszty?
Od czego zależy wybór materiału opałowego?
Wybór konkretnego rodzaju opału bardzo często uzależniony jest od tego, jaka instalacja grzewcza znajduje się w budynku. Specjalista sklepu internetowego Instalguru zauważa: Starsze budownictwo charakteryzuje się mniejszą energooszczędnością. Termoizolacja budynku wykonana kilkanaście lat temu zdecydowanie różni się od tej współczesnej. Ocieplenie budynku styropianem nie zawsze bywa skuteczne. Do ogrzewania takich domów konieczne jest wykorzystanie znacznie większej ilości energii cieplnej, co za tym idzie, koszt ogrzewania jest znacznie wyższy niż w przypadku nowoczesnych budynków - dodaje.
Węgiel kamienny i brunatny - dobre, ale nie dla środowiska
Standardowa instalacja centralnego ogrzewania wykorzystuje tradycyjne kotły. Najczęściej są one przeznaczone do wykorzystania węgla kamiennego. To jeden z materiałów o najwyższej kaloryczności, co w stosunku do samej ceny czyni go bardzo atrakcyjnym opałem. Gorzej wygląda jego wpływ na środowisko, jednak przy nowoczesnych, wydajnych kotłach i ta kwestia jest zdecydowanie lepsza. Coraz więcej osób decyduje się także na znacznie mniej szkodliwą wersję - ekogroszek.
Do ogrzewania domów wykorzystywany jest także węgiel brunatny - chociaż jest on zdecydowanie mniej popularny. Koszt tego materiału jest niski, jednak równie niewielka jest sama wartość opałowa. Porównując dwa surowce - węgiel kamienny i brunatny - konieczne jest aż dwa razy więcej tego drugiego do osiągnięcia podobnej temperatury. Jeżeli w sezonie grzewczym zużywasz 1,5 tony węgla kamiennego, to prawdopodobnie zużyjesz aż 3 tony węgla brunatnego.
Miał, muł i flot - czy można stosować je jako opał?
Każdy z tych materiałów jest odpadem powstającym w trakcie wydobycia złóż kopalnianych. Miał to nic innego, jak pył, który wytwarza się podczas transportu. Nacisk na węgiel, drgania oraz inne czynniki sprawiają, że bryły węgla ulegają kruszeniu. Wszelkie odpady tego typu są zbierane i sprzedawane. Ten materiał opałowy polecany jest wyłącznie w przypadku nowoczesnych kotłów i dobrze ocieplonych domów - wówczas sprawdza się podobnie jak ekogroszek.
Flot i muł węglowy to dwa materiały, których należy unikać. Pierwszy z nich jest ciężki do spalenia i ma kiepską energię cieplną. Drugi z kolei oprócz wspomnianych już trudności jest bardzo szkodliwy. Jego spalanie wpływa na emisję bardzo szkodliwych substancji na do środowiska, które mogą zagrozić życiu człowieka.
Zatroszcz się o ekologię - wybierz biomasę
Współcześnie dużą wagę przykłada się do ekologicznych rozwiązań, które mają bezpośredni wpływ nie tylko na środowisko naturalne, ale przede wszystkim na zdrowie człowieka. Od kilku lat na rynku znajdują się kotły wykorzystujące opał ekologiczny - bardzo często nazywany również biomasą.
Jednym z chętnie stosowanych materiałów jest brykiet drzewny, który powstaje z odpadów takich jak zrębki, trociny i różnego rodzaju wióry będące wynikiem wycinki lub obróbki drewna. Materiał musi być suchy - wówczas ma odpowiednią wartość opałową. Odpady są poddawane obróbce w specjalnych maszynach, gdzie są prasowe. Dzięki temu powstają specjalne bloki gotowe do wykorzystania. Co ciekawe, energia cieplna brykietu drzewnego określana jest często, jako wyższa niż w przypadku drewna.
Specjalną odmianą brykietu jest pellet produkowany z drewna. W tym przypadku różni się on wyłącznie sposobem prasowania. Pellet jest bowiem granulatem o niewielkich rozmiarach. Warto jednak zauważyć, że może być on produkowany także z innych materiałów uznawanych na biomasę. Wśród nich wymienia się między innymi słomę i trawę. Pelety to jeden z ekologicznych rodzajów opału, który stosowany jest coraz częściej nie tylko w budynkach prywatnych, ale także w przemyśle.
Ogrzewanie gazowe - dlaczego warto go stosować?
Jednym z najwygodniejszych sposobów ogrzewania budynków jest wykorzystanie gazu. Istnieją dwie możliwości: gaz ziemny oraz gaz płynny. Zarówno w przypadku jednej, jak i drugiej metody można mówić o podobnych kosztach eksploatacyjnych.
W przypadku tego rodzaju opału liczy się także wykorzystanie nowoczesnego wyposażenia. Wysokiej jakości rozdzielacze do ogrzewania podłogowego są w stanie zapewnić równomierne rozprowadzenie ciepła, co sprawia, że cały system jest zdecydowanie wydajniejszy, a koszty ogrzewania budynku niższe.
Zastosowanie odpowiedniego rodzaju opału dostosowanego do konkretnego budynku jest bardzo ważne. Warto rozważyć wszelkie możliwości i zdecydować się na rodzaj instalacji, która będzie najbardziej opłacalna.
Komentarze