Koronawirus na Podkarpaciu?
Na terenie województwa podkarpackiego przebywa obecnie 10 osób, które powróciły w ostatnim czasie z Chin- informuje Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.
Na szczęście wszystkie te osoby poddane były weryfikacji pod kątem stanu zdrowia. Nie są one nosicielami wirusa, co oznacza, że są zdrowe. Dla bezpieczeństwa objęte zostały nadzorem epidemiologicznym (nadzór epidemiologiczny w przypadku każdej osoby trwa czternaście dni i prowadzony jest przez pracowników pionu epidemiologii państwowej inspekcji sanitarnej).
Ważną wiadomością jest, że dotychczas na Podkarpaciu nie stwierdzono żadnego przypadku osoby zarażonej koronawirusem.
Co wiemy o wirusie?
Czas inkubacji – około 2-10 dni
Źródło zakażenia: najnowsza teoria mówi, że źródłem wirusa jest jakieś egzotyczne zwierzę z targu. Koronawirus 2019-nCoV należy do dobrze znanej rodziny wirusów. Kod genetyczny wirusa jest znany, w 75-80% procentach jest on podobny do SARS.
„Zjadliwość” wirusa ocenia się na 3 razy mniejszą od SARS i 10 razy mniejszą od MERS.
Sytuacja epidemiologiczna
Wszystkie przypadki poza Chinami to przypadki tzw. „zawleczone” i dotyczą osób, które wróciły ostatnio z Chin (okolic Wuhan). Pierwszy zgon poza Chinami miał miejsce na Filipinach. 6 lutego zmarł 44- letni mężczyzna.
Czego się spodziewać?
Kluczowe są najbliższe 4-5 tygodni. Z uwagi na podobieństwo kodu genetycznego nowego koronawirusa do SARS, spodziewamy się podobieństwa z sytuacji z SARS – w kolejnych dniach pik zachorowań i potwierdzenie nowych zachorowań, a potem spadek.
Możliwe, że większość populacja może być zakażona, ale bez objawów klinicznych. Przełom stycznia i lutego to sezon grypowy, a grypa może być mylona z koronawirusem.
Leczenie
Jest wyłącznie objawowe. Część naukowców wskazuje, że w przypadku nowego koronawirusa można zastosować niektóre znane leki.
Kto choruje?
Szacuje się, że w przypadku nowego koronawirusa śmiertelność wynosi 3-4%, a pojawiają się głosy, że może być jeszcze niższa, ponieważ część przypadków nie została jeszcze zdiagnozowania (nie rozwija ciężkich objawów choroby).
Analiza przypadków zachorowań pokazuje, że chorują osoby w średnim i starszym wieku, często schorowane lub z deficytami odporności. Zgony to osoby starsze lub schorowane. Niewiele jest informacji o zachowaniach wśród dzieci i młodzieży.
W Europie i Stanach przypadki koronawirusa to przypadki „zawleczone” z Chin, jeżeli ktoś tam nie był, to nie ma powodu, aby mylić grypę/przeziębienie z korona wirusem.
Komentarze