Lasery diodowe - jak je wykorzystać?
Lasery diodowe swoje zastosowanie znajdują głównie w zabiegach kosmetycznych oraz stomatologicznych. Ich skuteczność została potwierdzona, chociażby podczas usuwania owłosienia, czy też wybielania zębów. Co to jest laser diodowy? Jak wygląda depilacja nim? Jakie ma jeszcze zastosowania? Czy może z niego korzystać każdy?
Laser diodowy - co to jest?
Laser diodowy, który również jest nazywany laserem półprzewodnikowym, to urządzenie, które cieszy się dużą popularnością ze względu na bardzo wysoką skuteczność działania. Źródłem światła jest dioda, które emituje fale o długości około 980 nm. Spośród wszystkich laserów diodowych można wyróżnić dwa rodzaje: o dużej i małej mocy.
Lasery diodowe do usuwania owłosienia
Lasery o dużej mocy stosuje się głównie w zabiegach dermatochirurgicznych, natomiast drugi rodzaj jest wykorzystywany podczas biostymulacji i fizykoterapii. Promienie transmitowane są za pomocą światłowodów. Lasery diodowe posiadają funkcje chłodzące co sprawia, że zabiegi z ich wykorzystaniem są znacznie bardziej komfortowe. Ponadto mogą one pracować w trybie impulsowym, jak i ciągłym.
Lasery diodowe do zamykania naczynek
Laser diodowy w zabiegach depilacji
Laser półprzewodnikowy najczęściej wykorzystywany jest do usuwania owłosienia, które powstało przez zmiany hormonalne. Przyczyną ich występowania mogą być uwarunkowania genetyczne, zespół policystycznych jajników oraz hirsutyzm. Ponadto laser diodowy może być wykorzystywany do usuwania wrastających włosków i zapalenia mieszków, których problemy najczęściej związane są z goleniem maszynką.
Depilacja przy pomocy lasera półprzewodnikowego polega na emitowaniu wiązki promienia światła, które oddziałuje na barwnik włosów oraz jest przez niego pochłaniane. Następnie przekształcając się w ciepło prowadzi do destrukcji mieszków podobnej do spalania. Dzięki najnowocześniejszym technologiom w tych urządzeniach można dostosować indywidualne parametry zabiegu, a pomagają w tym czytniki melaniny. Depilacja skóry za pomocą lasera diodowego jest w pełni bezpieczna dla skóry i bezbolesna.
Inne zastosowania lasera diodowego
Laser diodowy znajduje swoje zastosowanie także w innych zabiegach zarówno kosmetycznych, jak i stomatologicznych. Wśród tych pierwszych wyróżnić można między innymi:
- leczenie trądziku różowatego
- leczenie zaczerwienienia skóry
- leczenie pajączków
Poza tymi, najpopularniejszymi, zabiegami można także dodać jeszcze usuwanie kurzajek, włókniaków i różnego typu zmian skórnych. Ponadto laser diodowy pozwala znacząco odmłodzić skórę oraz ją ożywić.
Lasery diodowe od pewnego czasu stały się nieodłącznym elementem wyposażenia każdego gabinetu dentystycznego. Za jego pomocą można skutecznie wybielić zęby czy też leczyć szczękościsk. Terapia przy użyciu lasera półprzewodnikowego przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, szczególnie podczas zapalenia stawu skroniowo-żuchwowego. Dzięki zastosowaniu takich urządzeń stomatologia stała się bardziej przyjazna, a zabiegi komfortowe i mniej inwazyjne.
Jakie są przeciwwskazania używania lasera diodowego?
Laser diodowy mimo swojego szerokiego zastosowania nie może być używany w każdym przypadku. Istnieje wiele chorób, które sprawiają, że wykonanie zabiegu jest niewskazane:
- cukrzyca
- ciąża
- choroba nowotworowa
- łuszczyca
- bielactwo
- infekcje skóry
- świeża opalenizna
- laktacja
Decydując się na zabieg depilacji laserowej nie wolno w ciągu czterech tygodni przed nim stosować peelingów chemicznych, depilacji mechanicznej, czy też rozjaśniania włosów.
Komentarze