Nie zapomnij pospać dłużej
W nocy z 26 na 27 października (z soboty na niedzielę o godz. 3:00 cofamy wskazówkę zegarka o godzinę. Dzięki temu będziemy spać o godzinę dłużej. Jeśli pracujesz właśnie tej nocy, masz prawo do dodatkowego wynagrodzenia.
Czas zimowy będzie obowiązywał w Polsce do ostatniej niedzieli marca 2020 roku. Wtedy też o godzinie 2:00 w nocy przestawimy wskazówkę zegara o godzinę do przodu. A do tej pory śpimy dłużej.
Zmiana spowoduje, że ci, którym przyjdzie pracować w nocy, spędzą w swoim zakładzie pracy o godzinę dłużej. Za dodatkowy czas pracy przysługuje jednak dodatkowy czas wolny udzielony w danym okresie rozliczeniowym lub wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych wraz z odpowiednim dodatkiem (art. 151 KP).
Czy to ostatnia tego typu akcja? Trudno powiedzieć. Projekt zmiany dyrektywy w sprawie zniesienia sezonowych zmian czasu w Europie został przedstawiony już we wrześniu 2018 r. Mówiło się wówczas, że państwa członkowskie mają zdecydować według jakiego czasu chcą funkcjonować: letniego, czy zimowego. Tymczasem w konsultacjach publicznych zebrano 4,6 mln głosów, z których zdecydowana większość wskazywała na negatywne efekty związane z przestawieniem zegarków dwa razy do roku. Czy dokonana zostanie ostateczna zmiana? Większość mediów podaje, że ostatni raz przestawimy zegarek w 2020 roku. Czy wobec tylu nieprzychylnych opinii na pewno? Większość państw europejskich wciąż jest przeciw. Ostateczna decyzja ogłoszona zostanie w przyszłym roku.
Komentarze