Który komornik ma pierwszeństwo?
Znalazłeś się w sytuacji, kiedy po otwarciu listu okazuje się, że jest to zawiadomienie o zajęciu egzekucyjnym? Niestety, takie sytuacje zdarzają się każdego dnia nawet najlepszym specjalistom do spraw biznesu. Co zrobić w momencie, gdy za kilka dni przychodzą kolejne zawiadomienia o zajęciu egzekucyjnym? Otóż taka sytuacja może mieć miejsce i co ciekawe, często dotyczy tego samego długu.
Trzeba przyznać, że w pierwszej kolejności nie wiadomo, czy śmiać się, czy płakać. Należy jednak zakasać rękawy i stawić czoła wyzwaniom.
Zmiany w prawie – czyli kto, co i kiedy
Zasady obowiązujące od 8 września 2016 roku wskazują, że pierwszeństwo w egzekucji przejmuje komornik sądowy, który jako pierwszy zgłosił się do dłużnika i dokonał zajęcia.
Mogą pojawić się jednak sprawy, w których określenie pierwszego komornika jest niemożliwe lub utrudnione. Wtedy decyduje wysokość dochodzonej kwoty, czyli do zajęcia komorniczego ma prawo komornik, który dochodzi wyższej wierzytelności. Stanowi o tym § 1. Art. 62 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz § 1. Art. 773 kodeksu postępowania cywilnego.
Dowiedz się też, kto ma pierwszeństwo - urząd skarbowy, czy komornik - tłumaczy były komornik Rafał Wojtyna
Przy zbiegu egzekucji warto znać treść określoną w § 2. Art. 799. Sposoby egzekucji:[/p]„Jeżeli egzekucja z jednej części majątku dłużnika oczywiście wystarcza na zaspokojenie wierzyciela, dłużnik może żądać zawieszenia egzekucji z pozostałej części majątku. Organ egzekucyjny stosuje sposób egzekucji najmniej uciążliwy dla dłużnika.”
Co zrobić, by skorzystać z możliwości zawieszenia egzekucji? Należy złożyć odpowiedni wniosek, który będzie dowodem i uzasadnieniem. Jeśli jednak jeden komornik sądowy zajął konto i wedle jego decyzji egzekucja może zostać zawieszona, wniosek musi zostać podtrzymany także przez drugiego, trzeciego lub czwartego komornika – w zależności ilu ich zajmuje się sprawami konkretnego dłużnika.
Walcz o swoje konto i wynagrodzenie
Komornicy w pierwszej kolejności próbują odzyskać należność z gotówki lub środków finansowych dostępnych na koncie bankowym. Zajęciu może podlegać również część wynagrodzenia za pracę, więc w przypadku zbiegu egzekucji, kilku komorników może próbować skorzystać z jednego źródła. Co zrobić w takich sytuacjach?
Koniecznie zapoznaj się z Art. 8821. Zbieg egzekucji sądowej i administracyjnej do wynagrodzenia za pracę:
„W razie zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej, w przypadku gdy wynagrodzenie nie wystarcza na pokrycie wszystkich egzekwowanych należności, pracodawca dokonuje wypłat na rzecz sądowego albo administracyjnego organu egzekucyjnego, który pierwszy dokonał zajęcia, a w razie niemożności ustalenia tego pierwszeństwa – na rzecz organu, który dokonał zajęcia na poczet należności w wyższej kwocie, oraz niezwłocznie zawiadamia o zbiegu egzekucji właściwe organy egzekucyjne, wskazując datę doręczenia zawiadomień o zajęciach dokonanych przez te organy i wysokość należności, na poczet których zostały dokonane zajęcia, o czym komornik poucza pracodawcę, dokonując zajęcia.”
Wspomnij w odpowiedzi na pismo drugiemu komornikowi o ww. przepisie i jako załącznik dodaj dowód potwierdzający datę zgłoszenia się pierwszego komornika. Po takim piśmie będzie on zmuszony szukać innego sposobu odzyskania należności lub zawieszenia (lub umorzenia) egzekucji.
Komentarze