Z czego wynika ból stawów?
Stawy są ruchomymi połączeniami naszych kości. Umożliwiają one prawidłowe funkcjonowanie organizmu i lokomocji ciała. Powierzchnie stawowe kości są pokryte odporną na ścieranie chrząstką szklistą, która chroni je przed tarciem. Niestety z różnych przyczyn zdarza się, że dochodzi do jej uszkodzenia. Ból stawów powstaje na skutek nieprawidłowości w samym stawie lub okolicznych strukturach, takich jak ścięgna, kaletka maziowa, czy wiązadła. Nie powinno się bagatelizować objawów problemów ze stawami, ponieważ może się okazać, że jest to spowodowane poważną chorobą, która nieleczona może doprowadzić nawet do kalectwa. Jakie są przyczyny problemów ze stawami i czy da się je wyleczyć, zanim będzie za późno?
Rodzaje bólów stawów
Wśród bólów stawów wyróżnia się dwa rodzaje:
• zapalny• niezapalny
Ból zapalny charakteryzuje się opuchlizną, ciepłota i zaczerwienieniem, natomiast niezapalny nie posiada takich objawów. Ból stawów można również podzielić na jednostawowy, który jak sama nazwa wskazuje odnosi się do wyłącznie jednego stawu oraz wielostawowy dotyczący pięciu lub więcej stawów. Ta kategoryzacja odnosi się do artretyzmu.
Wędrujące zapalenie stawów
Wędrujące bóle stawów, czyli reaktywne zapalenie stawów charakteryzuje się często asymetrycznym, wędrującym bólem przechodzącym na poszczególne stawy. Okazuje się, że nie ma określonego schematu, który określałby kolejność przypadłości. Zapalenia przechodzą jedno w drugie. Najczęściej dotyczą kończyn dolnych, np. stawu skokowego i kolanowego, aczkolwiek może to dotyczyć również innych stawów. Przyczyny występowania wędrującego zapalenia stawów znajdziesz tutaj. Wędrujące bóle są najczęściej objawem zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów, dlatego jeśli dostrzeżemy taki problem, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza i zastosować odpowiednią formę leczenia i/lub rehabilitacji.
Ból stawów – przyczyny
Przyczyn zapalenia stawów może być bardzo wiele. Mówi się, że tyle ile jest bólów, tyle przyczyn. Najczęściej jednak spotyka się choroby związane z genetyką lub chorobami immunologicznymi. Bóle stawów mogą być również spowodowane uzależnieniem od papierosów i zakażeniem bakteryjnym, czy wirusowym. Przyczynami bólu stawów można określić także przeciążenie, nadmierne rozciąganie i kontuzje. Bardzo często problemy ze stawami powoduje nadwaga. Aż 80 procent przypadków zachorowań, występuje u osób otyłych. Do degeneracji stawów przyczyniają się również różne czynniki, takie jak reumatyzm, infekcje bakteryjne, zwyrodnienie, borelioza, czy dna moczanowa.
Czym objawiają się problemy ze stawami?
Bóle stawów mają szereg różnych objawów, które mogą być zależne od poszczególnego stawu i zaawansowania problemu. Najbardziej ogólnymi oznakami choroby związanej ze stawem są:
• osłabienie, zmęczenie;• gorączka;
• sztywność stawu;
• strzykanie;
• zaczerwienienie;
• odczuwane ciepło w miejscu bólu.
Bóle i zapalenia stawów najczęściej dotyczą nadgarstków, rąk, bioder, kolan, stawów skokowych (kostek) i barków. Każde z wymienionych ma określone przyczyny i objawy. Poza ogólnymi objawami, które są wymienione powyżej – do poszczególnych stawów można wyróżnić jeszcze:
• w stawie biodrowym – dodatkowe bóle różnych narządów;• w stawie skokowym – sinienie, tkliwość i dolegliwości bólowe na skutek czynników atmosferycznych;
• w stawie kolanowym – problemy z pełnym wyprostowaniem kolana, niestabilność;
• w stawach rąk – osłabienie uchwytu i spadek siły mięśniowej. Więcej informacji o bólu stawów dłoni znajdziesz tutaj;
• w stawach barków – promieniowanie bólu w okolice szyi i karku.
Jak wyleczyć ból stawów?
Ból stawów w zależności od stopnia zaawansowania można wyleczyć schładzaniem chorego miejsca zimnym kompresem lub kostkami lodu. Jeśli nie pomoże możemy skorzystać ze środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, które są dostępne w każdej aptece lub drogerii. W przypadku poważniejszych objawów wykonuje się rehabilitację, zastrzyki kolagenowe, a nawet operację.
Komentarze