Nie żyje Stanisław Krupka

Image

Po długiej i ciężkiej chorobie, w wieku 66 lat zmarł Stanisław Krupka.

Urodził się 28.04.1953 w Stalowej Woli. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w 1976 roku.

W czerwcu 1976 roku uczestniczył w akcji protestacyjnej na Narzędziowni w HSW. Od września 1980 był w „S”, a 9 września 1980 współorganizował strajk na swoim wydziale wymuszającego na dyrekcji zgodę na działalność nowego Związku w HSW. Pełnił funkcje przewodniczącego Komitetu Założycielskiego w HSW, a od września 1980 przewodniczącego MKZ w Stalowej Woli.

Był przewodniczącym KZ w HSW, a w 1981 delegatem na I WZD Regionu Ziemia Sandomierska. Został przewodniczącym ZR, współorganizatorem strajków w Regionie, sygnatariuszem porozumienia pomiędzy „S” i Międzyresortową Komisją Rządową kończącego strajk w Regionie.

Był prześladowany przez ówczesną władzę, a wraz z ogłoszeniem stanu wojennego 13 grudnia 1981 internowany w Ośrodku Odosobnienia w Załężu k. Rzeszowa, a następnie w Kielcach- Piaskach, Nowym Łupkowie. Zwolniono go dopiero 7.12.1982 r.

Wielokrotnie był zatrzymywany i przesłuchiwany przez milicję. Od 1983 działał w Duszpasterstwie Ludzi Pracy przy parafii MB Królowej Polski w Stalowej Woli. W 1988 wspierał KS w czasie strajków w HSW.

W latach 1994-1995 pełnił funkcję radnego Miasta Stalowa Wola. Był przewodniczącym Rady Miasta. Od 1991 działacz Obywatelskiego Stowarzyszenia Uwłaszczeniowego, od 1996 pełnomocnik Akcji Katolickiej ds. bezrobotnych. Pracował w filii KUL w Stalowej Woli.

10 listopada 2000 r. został wpisany do "Księgi Zasłużonych dla Miasta Stalowa Wola".

„Solidarność” otworzyła drzwi do wolności, nie tylko Polsce, ale wielu innym narodom. To „Solidarność” naprawiając to, co wielcy tego świata zepsuli stworzyła warunki do zjednoczenia Europy na zasadach solidarności i pomocniczości. Nie ma wolności bez solidarności. Wolności nie przynosi się na bagnetach i nie musi się jej okupować milionami ofiar (...) Chociaż tak wiele zmieniło się od czasu kiedy „Solidarność” pisała historię wolnej Polski, przywracając narodowi poczucie godności i podmiotowości, to dziś i podczas każdej rocznicy będzie można powiedzieć, że rocznica powstania „Solidarności” zasługuje na miano rocznicy zwieńczającej rocznicę polskich walk o niepodległość, że zryw „Solidarności” lat 80 stanowi ukoronowanie polskich walk o wolność i pozostanie inspiracją dla przyszłych pokoleń Polek i Polaków– mówił w 2015 roku podczas obchodów rocznicowych Stanisław Krupka.

Zmarł 23 lipca 2019 roku.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę 27 lipca o godz. 10:00 w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =