Złota Rączka dla seniorów

Image

Senior może dłużej cieszyć się życiem? Nie musi być nieporadny życiowo, bo może mieć pomoc ze strony samorządu? Jeden z radnych złożył wniosek o powołanie programu „Złota rączka”.

Radny Dariusz Przytuła, w imieniu Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego, złożył wniosek o powołanie programu dla seniorów „Złota rączka”. Jest to nieodpłatna pomoc w drobnych domowych naprawach i konsultacje techniczne dla osób powyżej 70 roku życia, w pierwszej kolejności samotnych i niepełnosprawnych, prowadzących jednoosobowe gospodarstwo domowe. O swoim pomyśle radny opowiedział podczas konferencji prasowej w środę 3 lipca 2019 roku.

Pomysł jest ciekawy, bo wychodzi naprzeciw kłopotom, które nierzadko dla seniorów są nie do rozwiązania, a do nich należą chociażby awarie domowe. W sytuacji, gdy osoby w podeszłym wieku przestają sobie radzić z codziennymi sprawami, są umieszczane w domach opieki, a w wielu przypadkach wystarczyłaby pomocna dłoń.

Jak mówi rady Dariusz Przytuła tego typu programy działają już w wielu miastach Polski np. w Poznaniu, Warszawie, Krakowie czy Białymstoku. Program mógłby być realizowany przy współpracy MZK i MZB, które są spółkami gminnymi. Warto również w tym zakresie wejść we współpracę ze Spółdzielnią Mieszkaniową. Mieszkańcy, którzy ukończyli 70 rok życia mogliby liczyć na bezpłatną pomoc przy drobnych domowych usterkach, jak m.in.: wymiana/naprawa kranów w kuchni i łazience, udrażnianie zatkanych odpływów, naprawa nieszczelnych rur, naprawa spłuczki, montaż/wymiana deski sedesowej, podłączenie pralki/zmywarki, wymiana żarówki, naprawa/wymiana gniazdka elektrycznego, montaż żyrandola, regulacja/uszczelnienie drzwi i okien, naprawa klamek/zamków w drzwiach i oknach, przymocowanie luster, obrazów, karniszy, uchwytów, półek, naprawa listew przypodłogowych, inne drobne czynności naprawcze, które zostaną zweryfikowane przez pracownika technicznego.

Jeden senior mógłby skorzystać z usług maksymalnie np. dwa razy w miesiącu. Zakres udzielanej pomocy byłby zwiększany tylko w wyjątkowych przypadkach. Koszt naprawienia usterki nie mógłby przekraczać 100 zł. Jeśli okaże się, że ostateczna kwota naprawy jest wyższa, różnicę musiałby pokryć senior. Podobnie z kosztem zakupu niezbędnych materiałów. W tym przypadku górna granica mogłaby wynosić np. 80 zł, powyżej tej kwoty senior musiałby pokryć koszty. [p]- Są w Stalowej Woli osoby, mieszkające samotnie nie integrujące się z Klubami Seniora czy zorganizowanymi grupami. Warto i trzeba pomagać i wspierać. Dlatego zgłaszam taką propozycję, która oczywiście może być zmodyfikowana przy wspólnych pomysłach i propozycjach wszystkich radnych i Rady Seniorów. Czy będzie przychylność prezydenta, dowiemy się w najbliższym czasie- mówi radny Dariusz Przytuła.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =