Radio – niedoceniane medium
Według definicji, radio jest dziedziną techniki, która zajmuje się przekazywaniem informacji na odległość. Do tego celu wykorzystuje ono fale radiowe, które odbierane są i przetwarzane przez specjalne urządzenia. Za ich pomocą możemy odtwarzać dziesiątki stacji radiowych, z których niemal każda oferuje unikatowe programy, serwisy informacyjne i muzykę. Słuchacze mają możliwość wyboru, zarówno tematyki merytorycznej, jak i preferowanego gatunku muzycznego.
Dlaczego warto słuchać radia?
Radio to przede wszystkim rozrywka i relaks. Korzystając z rozgłośni radiowych posłuchamy najnowszych hitów, muzyki klasycznej, metalowej, rockowej czy regionalnej. Wiele stacji posiada własny profil muzyczny, który przyciąga oddanych fanów. Radio to także najnowsze wiadomości z kraju i świata, dzięki którym jesteśmy na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami, bez konieczności zaglądania do gazet, telewizji czy internetu. Na korzyść radia przemawia także to, że nie angażuje ono tak jak inne środki masowego przekazu. Słuchając radia możemy zająć się innymi rzeczami, a sama muzyka stać się może miłym urozmaiceniem ciszy podczas nauki, jazdy autem lub gotowania. Będąc aktywnym uczestnikiem słuchowisk nierzadko można także spróbować swoich sił w loteriach, quizach i grach losowych, które zachęcają do udziału atrakcyjnymi nagrodami.
Drugie życie radia – internet
Na początku swojej historii, radio wykorzystywane było do przekazywania krótkich informacji, które często miały charakter kodu lub alfabetu Morse’a. Technologią szybko zainteresowało się wojsko, które jako pierwsze zaczęło używać możliwości jakie dają fale radiowe na masową skalę. Medium szybko stało się także źródłem rozrywki i informacji. Jak grzyby po deszczu pojawiły się tysiące komercyjnych stacji radiowych, które oferowały różne profile muzyczne, informacyjne i programowe. Radio musiało jednak borykać się z konkurencyjnymi mediami – prasą, telewizją i internetem. Ten ostatni stal się w ostatnich dziesięcioleciach niemal monopolistą. W sieci znajdziemy wszystko, czego potrzebujemy. Paradoksalnie to właśnie ogromne możliwości internetu sprawiły, że radio przechodzi dziś okres drugiej młodości. Jak to możliwe? Już w 1993 działalność rozpoczęło pierwsze radio internetowe. Za pośrednictwem sieci możemy obecnie posłuchać niemal wszystkich najpopularniejszych rozgłośni radiowych (niektóre dostępne są tylko w internecie).
Warto więc już dziś sprawdzić, co współczesne radio ma nam do zaoferowania. Mnogość stacji, programów tematycznych i gatunków muzyki sprawia, że z całą pewnością każdy znajdzie we współczesnym radiu coś dla siebie.
Pamiętaj, że radio online staje się coraz bardziej popularne a na spokeo możesz słuchać radia zupełnie za darmo
Komentarze