Piloci, szybowce i pogoda
W tym roku dla Pilotów Szybowcowych w Europie najważniejsza jest Stalowa Wola.
20 Szybowcowe Mistrzostwa Europy, otwarte przez Prezydenta Miasta Stalowa Wola oraz zainaugurowane w sobotę na Stalowowolskich Błoniach przelotem zespołu ćwiczebnego samolotów bojowych Orlik z Radomia, będą rozgrywane do 25 maja na lotnisku w Turbi.
Pierwszego dnia, w piękny niedzielny dzień odbyła się pierwsza konkurencja lotna. Piloci pokonali w powietrzu trasę o długości ok. 300 km z bardzo dobrym wynikiem średniej prędkości ok. 130km/h. Kolejne konkurencje uzależnione są od dobrej pogody, która przez pierwsze dni tygodnia, nie należała do najlepszych i typowych w maju. Końcówka tygodnia oraz weekend zapowiada się zdecydowanie lepiej.
Zwycięzcami pierwszej konkurencji Mistrzostw w poszczególnych klasach są: w klasie otwartej– Łukasz Wójcik, Polska; w klasie 18- metrowej Philip Jones, Wielka Brytania oraz w klasie dwumiejscowej- Tomasz Rubaj i Christopf Matkowski, Polska. Najbardziej utytułowany Pilot Sebastian Kawa, startujący na szybowcu polskiej produkcji Diana 3 zajmuje obecnie trzecie miejsce w swojej klasie. Suma punktów we wszystkich konkurencjach wyłoni Mistrzów Europy na kolejne dwa lata. W takich cyklach rozgrywane są Mistrzostwa Europy w Szybownictwie.
Niedzielna konkurencja lotna odbyła się przy dużej liczbie kibiców na lotnisku w Turbi. Gdy odbywają się konkurencje lotne na lotnisku w godzinach przedpołudniowych (pomiędzy godziną 11:00 a 13:00), można obserwować starty zawodników.
W zawodach uczestniczy 74 pilotów z 20 krajów. Lądowania, czyli przyloty z konkurencji odbywającej się na dużych prędkościach i małej wysokości, możemy obserwować pomiędzy 16:00 a 18:00 każdego dnia lotnego. Informacje czy w danym dniu mamy konkurencję lotną, a na lotnisku odbywają się starty i lądowania wszystkich zawodników można odnaleźć na stronie Facebook’a strony zawodów www.egc2019.pl. Informacja ta jest dostępna już około godziny 10:00.
W trakcie złej pogody Organizatorzy zapewniają zawodnikom oraz ich ekipom, których łącznie przyjechało do Stalowej około 200 osób, lokalne atrakcje: zwiedzanie ciekawych miejsc w okolicy, czy korzystanie z lokalnych ośrodków kulturalno – sportowych.
Z ciekawszych wydarzeń, jakie odbyły się już podczas zawodów, był event zorganizowany 12 maja w godzinach wieczornych w odnowionym hangarze Aeroklubu. Była to prezentacja historii powstania, jednego z największych producentów szybowców na świecie, firmy Jonker Sailplanes. Właściciel i założyciel tej firmy uczestniczył osobiście w tym wydarzeniu. Przyleciał do Stalowej Woli z Republiki Południowej Afryki, centrali producenta. Szybowce firmy Jonker Sailplanes, startują w Stalowej i właśnie na takim szybowcu pierwszą konkurencję wygrał reprezentant Polski.
Organizatorzy Mistrzostw: Aeroklub Stalowowolski, Prezydent Miasta Stalowa oraz Wójt Gminy Zaleszany odbierają od zawodników pozytywne opinie na temat dotychczasowego przebiegu i przygotowania zawodów. Mistrzostwa nie udałoby się zorganizować bez ścisłej współpracy nawiązanej z głównymi Sponsorami Mistrzostw jakimi są Grupa PKN Orlen S.A. oraz MZK Stalowa Wola.
Komentarze