Rewitalizacja na prostej
W piątek 26 kwietnia w Bibliotece Międzyuczelnianej podsumowano trwające 2,5 roku działania związane z planowaną rewitalizacją terenów przyległych do MDK oraz rozwadowskiego rynku.
Od 2015 roku w Stalowej Woli realizowano projekt "Modelowanie kompleksowej rewitalizacji Stalowej Woli z wykorzystaniem narzędzi partycypacji społecznej". W urzędzie miasta stworzono Centrum Rewitalizacji Stalowej Woli, gdzie można było uzyskać informację na ten temat, wyrazić swoją opinię, skonsultować projekty, pomysły na inicjatywy oddolne itp.
W ramach projektu podjęto szereg różnych działań m.in. zorganizowano warsztaty na temat rewitalizacji z uwzględnieniem partycypacji społecznej dla pracowników instytucji publicznych i mieszkańców. Przeprowadzono też diagnozę miasta w celu wyznaczenia obszarów objętych rewitalizacją. Na podstawie wstępnych badań określono 2 obszary: Zatorze i Rozwadów, na terenie których obserwuje się największe nasilenie różnego rodzaju problemów społecznych. Stworzono mapy zasobów i potrzeb dla tych terenów. Zostały one opracowane przy aktywnym udziale lokalnej społeczności, poprzez m.in. spotkania z mieszkańcami i środowiskami opiniotwórczymi, badania ankietowe. W ramach tych działań odbyły się interaktywne happeningi, konkursy, gry miejskie oraz imprezy plenerowe. Działania podjęte w projekcie dawały mieszkańcom realny wpływ na kształtowanie lokalnego środowiska i realizowane na jego terenie inicjatywy.
- Najtrudniejsze w całym procesie było przekonanie do nas mieszkańców. Zastaliśmy taką sytuację gdzie mieszkańcy nie byli przyzwyczajeni do tego, że urzędnicy pytali ich o opinię, o ich zdanie. Na początku byli do nas dość negatywnie nastawieni. Stopniowo, wraz z rozwojem projektu, przekonywaliśmy ich do siebie. W tej chwili bardzo fajnie uczestniczą w tych zadaniach, które podejmujemy. Udało się otworzyć dwie strefy spotkań, dwa miejsca aktywności lokalnej, które też się przyjęły. Początkowo mieszkańcy do tego podchodzili z takim pewnym sceptycyzmem, ale teraz chętnie przychodzą i uczestniczą w zajęciach tam organizowanych. Zrobiliśmy tam konkursy mikrograntów, w których mogą pozyskać niewielkie pieniądze na swoje własne inicjatywy i realizować je w swoim najbliższym otoczeniu- mówi Tomasz Ochorok, koordynator projektu.
Efekty tego co udało się wypracować dzięki realizacji projektu będzie można zobaczyć po wykonaniu rewitalizacji rozwadowskiego Rynku. Prace w tym zakresie ruszą już w tym roku.
- Dokumenty, jeśli chodzi o rynek w Rozwadowie, zostały przekazane do wydziału inwestycji. W tej chwili są analizowane i przygotowywane dokumenty do przetargu. Powinno one być przekazane do wydziału zamówień publicznych w miesiącu maju. Ogłoszony zostanie przetarg i będziemy czekać na oferty- mówi wiceprezydent Renata Knap.
Jak podkreśla wiceprezydent, jeśli przetarg zostanie ogłoszony w maju, to w czerwcu bądź lipcu złożone oferty przejdą weryfikację. Po podpisaniu umowy wykonawca zabierze się za pierwsze prace dotyczące rewitalizacji rozwadowskiego Rynku. Jak dodaje Renata Knap miasto ma także na uwadze znajdujące się po sąsiedzku ulice.[/p]- W tej chwili zostały otwarte oferty w ramach przetargu, jeśli chodzi o ul. Kopernika, która jest dla nas taką wiążącą ulicą, jeśli chodzi o przekazanie ruchu w Rynku w Rozwadowie. Zadanie dotyczy także części ulicy Poprzecznej. Ona umożliwi przejazd komunikacji samochodowej i miejskiej- wyjaśnia Renata Knap.
Komentarze