Wielkanocny koszyk obowiązkowo!
Czasem po śniegu, ale częściej w pełnym słońcu. Wielka Sobota rozpoczyna się od marszu do kościoła ze święconką.
W stalowowolskich kościołach, podobnie jak to ma miejsce w całej Polsce, aż kręci w nosie od zapachów świątecznego jedzenia. Dziś nawet ci, którzy rzadko odwiedzają świątynie przychodzą, by poświęcić pokarmy na stół wielkanocny. Gwar, szum, kolorowe kosze, a w nich jajka, kiełbasy, szynki, chleb, ciasta, ciasteczka, sól, pieprz, chrzan i baranek. Co symbolizują pokarmy, które trafią w niedzielny ranek na rodzinny stół przykryty obrusem?
Jajka- to znak nowego życia i zwycięstwa nad śmiercią, chleb- symbolizuje Chrystusa, ciasto- symbol umiejętności i doskonałości, ser- symbol zawartej przyjaźni między człowiekiem a siłami przyrody i kiełbasa, szynka, wędlina- zapewniające zdrowie i dostatek oraz płodność, ponadto wkładany tam był chrzan- symboli siły i tężyzny fizycznej, pieprz, sól- chroniąca od zepsucia, baranek z cukru, bądź chleba- symbol baranka paschalnego.
W stalowowolskich kościołach świecenie pokarmów odbywa się co pół godziny (np. bazylika do godz. 14:00, MB Szkaplerznej do 15:00 z przerwami, w Trójcy Przenajświętszej do godz. 16:00, Opatrzności Bożej do 16:00) lub co godzinę (np. Florian, Klasztor do godz. 16:00). Szczegółowe godziny i ewentualne przerwy w święceniu można znaleźć na stronach poszczególnych parafii.
Komentarze