Triduum Paschalne: Wielki Piątek
To najtrudniejszy dzień w roku dla katolików. Śmierć na chwilę zawładnęła światem.
Zanim wieczorem odbędzie się Liturgia Męki Pańskiej w polskich kościołach odprawiane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
Mrok ogarnął cały świat
Oddał swojego Syna na odkupienie ludzkich win. Nie zawsze i nie każdy rozumie to poświęcenie. Ktoś umarł, by żyć mógł ktoś. Dla nas oddał swą Miłość. Miłosierdzie dla tych, którzy narodzili się na ziemi.
Wielki piątek to dzień ciszy, skupienia, zadumy. Od godziny szóstej mrok ogarnął całą ziemię, aż do godziny dziewiątej (Mt 27 45-50). W stalowowolskich kościołach od rana wierni trwali na modlitwie przy symbolicznej ciemnicy.
Oto drzewo krzyża, na którym zawisło Zbawienie Świata
Po wieczornej Liturgii Męki Pańskiej nastąpiło złożenie Ciała Chrystusa do Grobu. Centralną częścią wielkopiątkowego nabożeństwa jest adoracja krzyża. Po wielu dniach, zdjęto fioletowe sukno z belek.
To właśnie w Wielki Piątek następuje odsłonięcie krzyża słowami powtórzonymi trzykrotnie: Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie Świata. Sama liturgia w tym dniu rozpoczyna się nietypowo, w zupełnej ciszy, milczeniu, bez organów, śpiewów. Wszystkie bowiem słowa są małe w porównaniu z tym, co wydarzyło się w czasach Chrystusa. Drewniane kołatki oznajmiają ważne chwile.
Wielki Piątek zwieńczeniem Wielkiego Postu
W wielki piątek obowiązuje post ścisły. Tego dnia katolika ma cechować szczególny umiar. Kościół mówi, że wolno spożyć 3 posiłki, w tym dwa lekkie i jeden do syta. Dziś nie odprawia się Mszy Świętej, a zaraz po wieczornych uroczystościach odbywa się czuwanie przy Grobie Pańskim. W wielu świątyniach wierni mają wyznaczone godziny, które spędzają ze wspólnotą na modlitwie.
Komentarze