Ostatnie przygotowania do matury z matematyki
Matura coraz bliżej. Na naukę zostało już niewiele czasu. Maturzystów ogarnia coraz większy stres. Jednym z obowiązkowych przedmiotów na egzaminie dojrzałości jest matematyka. Niezależnie od tego, czy wybraliśmy poziom podstawowy czy rozszerzony trzeba się rzetelnie przygotować do egzaminu, by osiągnąć satysfakcjonujący wynik.
Warto się skupić przede wszystkim na rozwiązywaniu arkuszy maturalnych z poprzednich lat. W ten sposób zweryfikujemy luki w wiedzy i zorientujemy się, którym działom należy poświęcić więcej uwagi. Rozwiązując arkusze maturalne oswoimy się też ze specyficzną formułą zadań.
Zacznijmy pracować nad tym, w czym jesteśmy najsłabsi. Jeżeli podręczniki szkolne nie tłumaczą tych zagadnień w odpowiedni sposób, sięgnijmy po rzetelne repetytorium np. Jak zdać maturę z matematyki (Dariusz Kulma).
W ostatnich tygodniach przed maturą należy przyswoić dokładnie zestawy wzorów matematycznych. Jeżeli zauważymy, że jakiś dział sprawia nam problemy, jest jeszcze czas, by skorzystać z korepetycji, poprosić o pomoc nauczyciela, kolegę lub koleżankę, która dobrze rozumie dany dział. Pamiętajmy, że im więcej czasu poświęcimy na zadania z matematyki, tym lepszego wyniku na egzaminie możemy się spodziewać.
Nie należy uczyć się do ostatnich chwil przez egzaminem. Popołudnie poprzedzające maturę poświęćmy na relaks. Zadbajmy także o wystarczająco długi sen przed egzaminem.
Na egzaminie
Rozwiązywanie zadań najlepiej zacząć od zapoznania się z całym arkuszem. Wówczas ocenimy skalę trudności. Być może na końcu arkusza znajdą się zadania najłatwiejsze, do których możemy nawet nie dojść skupiając się na pierwszych zadaniach.
Rozwiązywanie arkusza zacznijmy od zadań, które nie sprawiają nam problemu. Trudniejsze zadania zostawmy na później. Stres często powoduje, że nie wiemy, jak zabrać się za rozwiązywanie niektórych zadań i nie potrafimy wykonać niektórych obliczeń. Dlatego problematyczne zadanie warto odłożyć. Często zdarza się, że wykonując inne polecenie przychodzi nam do głowy pomysł, jak rozwiązać to poprzednie zadanie.
Każde zadanie należy przeczytać dokładnie, aby dobrze zrozumieć jego treść. W pytaniach zamkniętych maturzysta ma podane odpowiedzi do wyboru. Nie próbujmy jednak metody „na chybił trafił”. Jeżeli wynik jest zgodny z naszymi oczekiwaniami, zakreślmy odpowiedź. Jeżeli nie, przeliczmy dokładnie.
Komentarze