Sokół odarty z piórek
Budynek Sokoła przechodzi właśnie remont. Mieszkańcy sami mogą przekonać się o tym, że praca wre, bo zmiany widać już na zewnątrz.
Remont wykonuje firma z Niska. Obecnie skuto już tynk z połowy elewacji odsłaniając ceglany mur. Realizacja tej inwestycji będzie kosztować niemal 2,6 mln zł. Na wykonanie wszystkich prac wykonawca będzie miał czas do 31 sierpnia 2020 roku. Remont będzie kosztował 2,59 mln zł.
Budynek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Stalowej Woli wzniesiony został ze składek społecznych w 1906 roku. Na przełomie lat 20- tych i 30- tych XX wieku część obiektu podnajmowała Szkoła Handlowa Towarzystwa Szkół Zawodowych. W 1936 roku na osi środkowej nadbudowano szczyt zwieńczony rzeźbą sokoła. Po II wojnie światowej budynek przez dłuższy czas nie był użytkowany. W latach 1958- 1960 przeznaczono go na Dom Harcerza. W 1960 roku, po przeprowadzeniu prac remontowych został zaadaptowano na potrzeby Międzyspółdzielczego Klubu „Ronita”. W 1980 roku część pomieszczeń użytkował Sąd Rejonowy w Stalowej Woli, który w 1986 roku przejął cały gmach i miał go w posiadaniu do początku lat 90- tych XX wieku. Później, aż do teraz, obiekt stał pusty.
Na parterze Sokoła będzie znajdowała się sala widowiskowa, magazyn sprzętu, instrumentów, biura, szatnie, toalety. Na pierwszym piętrze powstanie sala muzyczna i sala teatralna. Na balkonie znajdować się będzie stanowisko multimedialne dla akustyka, oświetleniowca, kinooperatora. Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków na strychu zaproponowano otwarcie galerii, bądź sali historycznej z gablotami na miejsca upamiętnienia historii "Sokoła". W dobudowanej części powstanie sala fitness lub bawialnia dla dzieci. Na dziedzińcu znajdować się będzie parking rowerowy, ogródek letni i parking samochodowy (tylko dla zaopatrzenia). Wykonawca będzie musiał uwzględnić w swoim planie pracy remont kamiennej figury Sokoła na szczycie budynku oraz figury Matki Bożej Niepokalanie Poczętej umieszczonej na zewnątrz w narożniku obiektu.
Za Sokół odpowiedzialny będzie Miejski Dom Kultury, dla którego będzie on stanowił kolejną siedzibę. Dzięki pracownikom MDK w budynku po remoncie będzie można prowadzić szereg działalności społeczno- kulturalnych na rzecz mieszkańców Rozwadowa.
Komentarze