Happening z Okazji X-Lecia Obchodów DBI w Centrum Edukacji Zawodowej
Artykuł przy współpracy z portalem ogólnotematycznym strefa.biz
8 marca 2019 r. odbył się HAPPENING z okazji X-lecia obchodów Kampanii Dzień Bezpiecznego Internetu w Centrum Edukacji Zawodowej.
Warto wspomnieć, że tradycja sięga roku 2010, kiedy to, po raz pierwszy CEZ przystąpił do tej ogólnoświatowej akcji. Kampania DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce organizowana jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS).
Początki DBI w CEZ-ie były bardzo skromne, od pojedynczych lekcji tematycznych na informatyce, przez niewielkie wystawy, mini quizy po pojedyncze e-learningi, a obecnie zorganizowano szkolny Happening, który z racji jubileuszu został uświetniony wystąpieniami zaproszonych gości. Jako pierwszy wystąpił dr inż. Bogdan Kwiatkowski z Uniwersytetu Rzeszowskiego z wykładem pt. „Cyberbezpieczeństwo - jak to rozumieć”, który wyjaśnił tajniki zabezpieczeń stosowanych na łączach internetowych, zasady szyfrowania i kodowania. Następnie prelekcję pt. „Cyberprzemoc” wygłosiła starszy sierżant Katarzyna Wieczorek– Komenda Powiatowa Policji w Stalowej Woli, która omówiła definicję tego zjawiska, przykłady cyberprzemocy stosowanej wśród młodzieży w social mediach i nie tylko, a także przedstawiła sposoby reagowania i udzielania pomocy osobom skrzywdzonym w świecie wirtualnym.
Dzień Bezpiecznego Internetu 2019 obchodzony był na świecie 5 lutego pod hasłem „Działajmy Razem”, natomiast w naszej szkole obchody DBI organizowane zostały nie jednego dnia ale trwały ponad miesiąc. W dniach od 20 stycznia do końca lutego 2019r., wszyscy uczniowie klas I technikum i branżowej szkoły I stopnia zostali przeszkoleni na platformie e-learningowej i uczestniczyli w kursach on-line „W sieci”, „Co się stało z Mimi?”, oraz „Lekcja bezpieczeństwa” , na zakończenie których każdy otrzymał pamiątkowy dyplom, potwierdzający udział w szkoleniu.
Ponadto tegoroczne obchody obejmowały:
• promocję DBI na str www.cezstalowawola.pl;• propagowanie hasła „DZIAŁAJMY RAZEM”, przez przygotowanie okolicznościowej wystawy w galerii szkoły pt. „NIE HEJTUJ!”;
• przeprowadzenie lekcji wychowawczych i tematycznych nt. hejtu i mowy nienawiści;
• opracowanie okolicznościowych publikacji – ulotek, zaproszeń, dyplomów DBI;
• przygotowanie i przeprowadzenie szkolnego konkursu graficznego.
Jubileuszowym obchodom towarzyszyły okolicznościowe wystawy i ekspozycje. Pierwsza ekspozycja pt. X-lecie szkolnych obchodów DBI w CEZ była retrospektywą działań szkolnych na przestrzeni ubiegłych 10-ciu lat, pokazywała prace konkursowe uczniów, oraz inne działania realizowane z uczniami. Druga wystawa została poświęcona tematyce hejtu i mowie nienawiści. Natomiast obecnie w kuluarach szkolnej galerii można podziwiać prace konkursowe uczniów, nagrodzone w tegorocznym konkursie graficznym.
Informacja o Konkursie Graficznym, organizowanym w ramach obchodów DBI 2018
Do konkursu mógł przystąpić każdy uczeń CEZ, który przygotował jeden projekt w wybranej kategorii:
• kalendarz jednostronny• button czyli przypinkę
• lub narysować komiks – historyjkę w obrazkach.
Wszystkie projekty graficzne miały odwoływać się do kampanii DBI i tytułu konkursu. Prace należało przygotować w dowolnym programie graficznym (Publisher, CorelDraw, GIMP, Inkscape, Adobe Illustrator). Do konkursu przystąpiło 173 uczniów z 15 klas: I, II, III i IV technikum oraz z kl. I branżowej szkoły I stopnia, którzy przygotowali:
1) nadruk na buton/przypinkę – 13 projektów2) komiks/historyjka w obrazkach – 3 projekty
3) kalendarz:
a. technikum: 129
b. branżowa szkoła: 28
I etap polegał na wyłonieniu przez uczniów danej klasy najlepszych prac, które przechodziły dalej do szczebla międzyklasowego.
W ten sposób do etapu II zakwalifikowano łącznie: 59 projektów:
1) nadruk na buton/przypinkę – 4 projekty2) komiks/historyjka w obrazkach – 3 projekty
3) kalendarz:
a. technikum: 41
b. branżowa szkoła: 11
W tym roku pozyskano bardzo wielu sponsorów. Tak duża liczba zdobytych gadżetów pozwoliła na przyznanie 25 nagród oraz przygotowanie 43 upominków, które teraz zostały wręczone podczas Happeningu.
Warto przypomnieć o co walczyli uczniowie. Są to:
Nagroda główna LAPTOP ACER, nagroda specjalna Darmowe Szkolenie – Kurs operatora wózków jezdniowych podnośnikowych o wartości 600 zł, w każdej kategorii za I miejsce – tablet + zestaw, gadżetów firmowych, za II miejsce – dron, okulary 3D, lub dysk zewnętrzny 1TB + zestaw gadżetów firmowych, za III miejsce – drukarka, zestaw dla gracza: myszka+słuchawki+głośnik bezprzewodowy lub suszarko-lokówka i voucher wartości 180 zł na Wiosenną Metamorfozę w Salonie Piękności oraz smartwatche + zestaw gadżetów firmowych.
Dodajmy, że wśród nagród były również: szkolenia z grafiki komputerowej organizowane w ramach ECDL, vouchery do salonów fryzjerskich i kosmetycznych, plecaki i worki sportowe, piłki skórzane, podręczniki, albumy, przewodniki turystyczne, oraz liczne gadżety elektroniczne typu: power- banki, pen-drive, słuchawki, głośniki, zegarek a także wiele niespodzianek, kubki, długopisy, zestawy biurowe, kalendarze, notesy, smycze, breloki, bidony, odblaski, itp.
Nagrodę główną – Laptopa
Wygrał Jakub Beer kl. I i1
Kategoria: Kalendarz (BRANŻOWA SZKOŁA i STOPNIA)
I miejsce Sebastian Chamot kl. I kmII miejsce Jakub Młynarczyk kl. I km
III miejsce Jakub Paszko kl. I o
Wyróżnienia:
1. Kamil Gorczyca kl. I kmNagroda Specjalna
Kamil Wesołowski kl. I o – Kurs operatora wózków jezdniowych podnośnikowych o wartości 600 zł
Kategoria: Kalendarz (TECHNIKUM)
I miejsce Hubert Krawiec kl. I KNII miejsce Adrianna Wyka kl. I R
III miejsce Karol Chudy kl. I R
Wyróżnienia:
1. Gabriela Kopała kl. I R2. Sebastian Piwowar kl. I S
3. Aleksandra Kosiarska kl. I R
4. Oskar Marecki kl. I S
5. Karolina Kędzior kl. I FM
6. Łukasz Koszałka kl. I KN
7. Jakub Krawiec kl. I i1
8. Łukasz Skomro kl. I i2
9. Bartosz Pędrak kl. I i2
10. Maksymilian Kotwica kl. I FM
Kategoria: Buton/przypinka
I miejsce Dominika Borkowska kl. III IRII miejsce Łukasz Pęzioł kl. III NM
III miejsce Dagmara Idec kl. IV R
Wyróżnienia:
1. Oliwia Banasiak kl. II FRKategoria: Komiks/historyjka w obrazkach
3 równorzędne nagrody
Karolina Fluda kl. IV RSebastian Kolański kl. II IM
Weronika Rybak kl. IV R
Dodatkowo wyróżniono autorów dyplomów, które wręczone zostały uczniom w tym konkursie:
Zuzanna Cichoń kl. II FRMartyna Rzeszutek kl. II FR
Dyplomy zostały opracowane na lekcji grafika reklamowa pod kierunkiem nauczycielki Moniki Bis.
Wszyscy zwycięzcy wśród licznych nagród otrzymali: zestaw gadżetów oraz własną autorską pracę, czyli kalendarz, przypinkę lub wydrukowany komiks.
Zakończeniem Happenigu były uroczyste podziękowanie Sponsorom i Fundatorom poprzez wręczenie im wydrukowanych Podziękowań oraz pamiątkowe zdjęcia.
artykuł sponsorowany
Komentarze