Tunele ogrodowe – gdzie kupić?
Źródło: Meblobranie.pl
Zastosowanie tuneli foliowych pozwala zintensyfikować produkcję roślinną w gospodarstwie rolnym lub ogrodzie. Większość warzyw i owoców dobrze znosi uprawę pod tunelami ogrodowymi, pod warunkiem odpowiednio dobranej konstrukcji. To – jak się okazuje - nie jest wcale łatwa decyzja, zwłaszcza obecnie, gdy na rynku znaleźć można całe mnóstwo modeli i rodzajów foliaków, które różnią się między sobą konstrukcją, parametrami, rodzajem pokrycia oraz wieloma innymi cechami. Sprawdź kupić tunele ogrodowe i na co zwracać szczególną uwagę przy ich zakupie.
1. Tunele ogrodowe nowe czy używane?2. Foliaki na jeden sezon czy wieloletnie?
3. Jaka konstrukcja tuneli ogrodowych?
4. Jaki rodzaj folii na pokrycie tuneli?
5. Tunele foliowe – na co zwracać uwagę przy zakupie?
6. Gdzie kupić tunele ogrodowe?
Tunele ogrodowe nowe czy używane?
Na rynku pierwotnym oraz wtórnym – zwłaszcza na portalach internetowych z ogłoszeniami – dostępnych jest sporo modeli foliaków o różnych wymiarach i parametrach. Firmy produkujące oraz sklepy oferują zazwyczaj nowe konstrukcje, często produkowane na indywidualne zamówienie. Z drugiej strony mamy szeroki katalog tuneli ogrodowych używanych, których jakość i stan techniczny pozostawiają wiele do życzenia. Jeśli zależy ci na tym, aby zakupiony tunel foliowy posłużył w ogrodzie przez co najmniej kilka sezonów, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór nowej konstrukcji, która wcale nie musi być przesadnie droga.
Foliaki na jeden sezon czy wieloletnie?
W kwestii wyboru tuneli ogrodowych bardzo duże znaczenie ma to, czy planujemy zakup foliaka na jeden rok, czy na wiele sezonów. Modele wielosezonowe charakteryzują się bowiem wzmocniona konstrukcją, inne parametry ma też pokrycie, które można zdejmować na zimę, celem ponownej eksploatacji wiosną. Należy zdawać sobie sprawę z faktu, że folie wieloletnie będą znacznie bardziej narażone na promieniowanie UV, dlatego już na etapie zakupu warto wybrać pokrycie, które zapewni właściwy poziom ochrony przed słońcem.
Źródło: Meblobranie.pl
Jaka konstrukcja tuneli ogrodowych?
Jeszcze do niedawna w ofercie wielu sklepów ogrodniczych oraz firm można było spotkać tunele foliowe o konstrukcji drewnianej. Obecnie odchodzi się od takiej technologii produkcji, zastępując podatne na wilgoć i inne szkodliwe warunki drewno, tworzywami sztucznymi – przede wszystkim PCV. Dużą popularnością cieszą się również tunele ogrodowe i foliaki na stelażach metalowych, które zapewniają znacznie stabilniejszą konstrukcję, większą odporność na opady deszczu, śniegi, silny wiatr, promieniowanie słoneczne, a także uszkodzenia mechaniczne.
Jaki rodzaj folii na pokrycie tuneli?
Jakość i cena tuneli ogrodowych w dużej mierze zależy też od rodzaju pokrycia takiej konstrukcji. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że planując kupno folii ogrodowej, mamy do wyboru bardzo wiele gatunków pokryć, z czego najpopularniejsze z nich to m.in.:
• folia wielowarstwowa – grubsza i bardziej wytrzymała od tradycyjnej folii, składająca się z kilku warstw powłoka, będzie odporna na uszkodzenia, jednak zapewnia gorsze parametry, jeśli chodzi o naświetlanie oraz równomierny rozkład promieni słonecznych,• folia siatkowana – posiada zatopioną siatkę PP (polipropylenową), która pełni funkcję zbrojenia – tego rodzaju folia mimo swojej jednowarstwowej konstrukcji, jest znacznie bardziej wytrzymała od klasycznych odpowiedników, jednocześnie zapewnia dobre nasłonecznienie całego obszaru,
• folia perforowana – specjalny rodzaj folii z niewielkimi otworami, zapewniającymi lepszą cyrkulację powietrza – tego rodzaju folie minimalizują ewentualny rozwój grzybów, bakterii czy pleśni, tak intensywnie atakujących niemal wszystkie gatunki warzyw i owoców w naszym klimacie,
• folia z okienkiem – stosowana w gotowych tunelach. Okienko umożliwia efektywne wietrzenie całego namiotu foliowego – zazwyczaj montuje się je na szczytowych ścianach naprzeciwko drzwi wejściowych lub – w przypadku foliaków o większej długości – w rzędzie na ścianach bocznych.
Tunele foliowe – na co zwracać uwagę przy zakupie?
Wybierając tunele ogrodowe, należy zwracać uwagę na kilka istotnych parametrów oraz cech pokrycia i konstrukcji. Oprócz omawianej już wytrzymałości oraz rodzaju folii ważnym czynnikiem będzie z pewnością elastyczność folii, a także jej gramatura (przyjmuje się, że minimalna gramatura dobrej jakości folii powinna wynosić co najmniej 140 g/m). Bardzo ważnym aspektem jest również to, jak dana folia przepuszcza światło i czy umożliwia rozproszenie promieni słonecznych w celu równomiernego nasłonecznienia wszystkich obszarów i roślin. Przyjmuje się, że porządne folie posiadają współczynnik przenikania światła na poziomie 90%, zaś rozproszenia – minimum 35%.
Źródło: Meblobranie.pl
Gdzie kupić tunele ogrodowe?
Szukając tuneli ogrodowych na sprzedaż, warto wybierać sprawdzonych producentów oraz dystrybutorów – takich jak sklep internetowy Meblobranie. Daje to gwarancję satysfakcjonującego zakupu oraz ponadprzeciętnej trwałości produktu. Jakość i cena tuneli ogrodowych uzależnione są od wielu czynników, dlatego nie warto przepłacać za coś, co nie spełni naszych oczekiwań, a praktyka pokazuje, że naprawdę solidne, markowe foliaki i tunele foliowe z całą pewnością nie muszą być bardzo drogie.
Komentarze