Komisja Rewizyjna nie będzie kontrolować tego co planowała

Image

Ustalono plan pracy Komisji Rewizyjnej. Nie znalazły się w nim jednak newralgiczne punkty, które dotyczyły kontroli miejskich spółek lub urzędu miasta pod kątem organizacji imprez masowych.

- Zaproponowaliśmy wspólnie przedyskutowany wcześniej plan wynikający z kompetencji jakie ma Komisja Rewizyjna. W trakcje dyskusji nanosiliśmy pewne poprawki i modyfikację. Na końcu okazało się, że radny PiS Łukasz Durek zgłosił zupełnie inne postulaty, zatem plan został mocno okrojony- mówi radna Renata Butryn.

Oburzenie radnych Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego budzi fakt utworzenia nowej komisji- Petycji, skarg i wniosków, która przejmuje część kompetencji Komisji Rewizyjnej. Ma ona kontrolować m.in. instytucje, na których działanie skarżą się mieszkańcy miasta. Jak podkreśla Renata Butryn wcześnie było to w kompetencji Komisji Rewizyjnej.

Radni SPS zaproponowali, aby komisja zajęła się następującymi tematami:

- Zapoznanie się z wynikami kontroli realizowanej inwestycji prowadzonych przez Prezydenta Miasta Stalowa Wola w 2018 r. Wybór Zastępcy Przewodniczącego i Sekretarza Komisji Rewizyjnej.

- Kontrola Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w zakresie realizacji zadań związanych z rozgrywkami dzieci i młodzieży oraz organizacji imprez.

- Kontrola pracy Urzędu Miasta Stalowa Wola pod kątem realizacji imprez masowych, sportowo- rekreacyjnych, okolicznościowych, kulturalnych, a także przedsięwzięć mających na celu promocję Stalowej Woli.

- Opiniowanie wykonania budżetu Miasta Stalowa Wola za 2018 rok i uchwalenie wniosku w spawie absolutorium dla Prezydenta Miasta.

- Kontrola MZK w zakresie realizacji zadań przez Zakład Mechaniczno- Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych.

- Kontrola realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania problemów Alkoholowych.

- Kontrola PEC w zakresie realizacji zadań statutowych.

- Kontrola MZB w zakresie realizacji inwestycji, efektywności zarządzania wspólnotami oraz przydziału mieszkań.

- Kontrola przebiegu realizacji poszczególnych etapów programu "Stalowowolska Sowa" pod kątem rzetelności i celowości w wydawaniu środków.

- Kontrola w zakresie gospodarki zasobami mieszkaniowymi i lokalami użytkowanymi gminy, w tym sprzedaż tych zasobów.

Punkty, które zostały pogrubione nie znalazły się ostatecznie w planie pracy Komisji Rewizyjnej na 2019 r.

Jak podkreśla Renata Butryn część punktów, jakimi miała zająć się Komisja Rewizyjna, zostało wyrzuconych bądź zmienionych. Z planu pracy komisji zniknęły pozycje dotyczące kontroli niektórych spółek miejskich.

W opinii radnego Damiana Marczaka plan, który został zaproponowany przez radnych PiS przewiduje tylko i wyłącznie 3 kontrole i jest programem "leniwym". Marczak ubolewa nad tym, że nie zostanie przeprowadzona kontrola związana z organizacją imprez masowych pod względem finansowym oraz zachowania odpowiednich środków bezpieczeństwa. Radny zauważył, że w przestrzeni publicznej pojawia się wiele pytań związanych z kosztami jakie miasto poniosło przy okazji organizacji dużych imprez m.in. obchodów 80-lecia Centralnego Okręgu Przemysłowej.

- Urząd miasta organizuje bardzo dużo inwestycji, które obciążają budżet w sposób bardzo znaczący, a wiemy, że pieniądze w naszym mieście wydawane są na rzeczy, na które wydaje nam się można by było je ograniczyć. Jako przykład podam, że w mieście zatrudnieni są fotografowie, a różnego rodzaju usługi fotograficzne zlecane są na zewnątrz za znaczne środki. Urzędnicy, którzy pracują w urzędzie miasta dostają dodatkowe umowy za obsługę imprez. Takich rzeczy naszym zdaniem nie powinno być. Chcieliśmy to skontrolować, zobaczyć na jaką jest to skalę oraz jakie oszczędności możemy wprowadzić- mówi radny Damian Marczak.

Radni Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego zaproponowali formułę, która stosowana była w poprzednich kadencjach Rady Miejskiej. Chodzi o to, by nie wszyscy radni kontrolowali wszystkie podmioty, ale żeby podzielić się na dwuosobowe zespoły i w nich dokonywać kontroli spółek. Każdy wówczas zająłby się tylko 2 sprawami.

- Ta formuła wynika po prostu z uprawnień komisji. Przewodnicząca komisji może delegować nawet jedną osobę. Możemy też poprosić o biegłego rewidenta, o fachowców, którzy by nam pomogli w tej kontroli. Chcieliśmy to przeprowadzać profesjonalnie, z podziałem, z uwzględnieniem po prostu czasu osób, które w tej komisji zasiadają- mówi radna Renata Butryn.

Sprawę planu pracy komisji zupełnie inaczej odbierają radni Prawa i Sprawiedliwości. Łukasz Durek uważa, że plan pracy Komisji Rewizyjnej jest optymalny.

- Jestem przekonany, że plan, który zatwierdziliśmy jest planem optymalnym, gdyż zawiera ważne aspekty, które dotyczą mieszkańców. Będą kontrolowane takie jednostki jak MOSiR, gdzie szczegółowo będziemy się interesować tematem imprez dziecięcych. Będzie również kontrola realizacji inwestycji, które wykonywało miasto. Będzie również zapoznanie się z ważnym programem dotyczącym profilaktyki zdrowia i przeciwdziałania alkoholizmowi. Będzie kontrola zasobu mieszkaniowego, jak również sprzedaż tego zasobu. Miałem okazję być w Komisji Rewizyjnej w poprzedniej kadencji. Mieliśmy tych kontroli średnio 2 rocznie, jedna kompleksowa, druga sprawdzająca. Zajęły one nam tyle czasu, że ciężko byłoby jeszcze coś do nich dokoptować. Zasadniczą sprawą jest to, że komisja rewizyjna nie zajmuje się tylko kontrolami. Chodzi o to, żeby one były sprawne i rzetelne, ale ważną rzeczą jest też analiza i opiniowanie wykonania budżetu, wnioski do absolutorium dla prezydenta. Komisja Rewizyjna zajmuje się również skargami, które są kierowane na prezydenta, więc spektrum działania jest dość szeroki- mówi radny Łukasz Durek.

Stosunkiem głosów 4 do 3 postulaty radnych SPS zostały odrzucone. Najbardziej newralgiczne punkty nie znalazły się w planie pracy Komisji Rewizyjnej.





Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =