Nowy sprzęt trafił na oddział kardiologii

Image

Na Oddział Kardiologii Inwazyjnej i Angiologii został zakupiony nowoczesny sprzęt. Nie byłoby to możliwe gdyby nie udało się pozyskać rządowego dofinansowania.

W środę w stalowowolskim szpitalu gościli m.in. Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński, poseł na Sejm RP Rafał Weber, Wicewojewoda Podkarpacki Lucyna Podhalicz, starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny, prezydent Lucjusz Nadbereżny oraz radni miejscy i powiatowi. Spotkanie było to okazją do obejrzenia nowego sprzętu medycznego, który "pracuje" już w szpitalu.

- Otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 776 442, 68 zł na sprzęt na Kardiologię Inwazyjną. Zakupiliśmy za to aparat rentgenowski z "ramieniem C", zestaw do holtera (arytmii serca oraz ciśnienia tętniczego krwi), zestaw do elektrokardiologicznych prób wysiłkowych z bieżnią. To nowoczesny sprzęt na najwyższym poziomie. Całkowita wartość inwestycji to 970 533,35 zł- mówi starosta Janusz Zarzeczny.

Ramię C

To mobilny aparat rentgenowski, który będzie wykorzystywany do wszczepiania różnego typu rozruszników serca, (kardiowerterów - defibrylatorów, resynchronizatorów). Zabieg wykonywany jest zawsze pod kontrolą specjalistycznego aparatu rentgenowskiego, pracującego przy stole operacyjnym w sali zabiegowej. Aparat składa się m.in. ze zmotoryzowanego ramienia C, detektora cyfrowego, generatora, jednostki centralnej, dysków pamięci, monitorów, zaawansowanych funkcji pomiarowych.

Nowy sprzęt firmy Simens Healthcare umożliwia m.in. lepszą, jakość obrazów przy znacznie mniejszej dawce promieniowania rentgenowskiego.

W 2018 roku w stalowowolskim szpitalu wszczepiono jeszcze przy pomocy starego zestawu 335 urządzeń, natomiast od powstania oddziału w sumie wszczepiono ich łącznie około 4500. Poprzedni sprzęt, który uległ zużyciu "pracował" 13 lat.

- Przewidywana żywotność sprzętu medycznego to 5- 8 lat, jeśli pracuje 12 lat na 100- 150% swoich możliwości, dlatego tak wielka nasza radość, że udało się zakupić nowy sprzęt- mówi Marek Ujda, lekarz kierujący Odziałem Kardiologii Inwazyjnej i Angiologii Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

Elektrokardiograficzna próba wysiłkowa

Pozyskany przez szpital sprzęt umożliwi badanie opierające się na zależności zmieniającego się zapisu EKG pod wpływem zwiększenia wysiłku fizycznego, który to powoduje zwiększenie przepływu przez naczynia wieńcowe. U osób z chorobą wieńcową, powyżej pewnego wysiłku, zapotrzebowanie to nie może zostać wystarczająco pokryte drogą zwiększonego przepływu i rozwijają się cechy niedokrwienia mięśnia sercowego. Jest to wykrywane przez analizę zmian wysiłkowych EKG. Wysiłek dozowany jest najczęściej za pośrednictwem bieżni ruchomej.

Zakupiony zestaw produkowany jest przez renomowaną firmę Mortara Instrument (system XScribe z bieżnią).

W 2018 roku wykonano na oddziale (na starym zestawie) 1520 badań. Od powstania Oddziału wykonano 17000 badań.

Monitorowanie EKG metodą Holtera

Na potrzeby Oddziału Kardiologii Inwazyjnej Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli zakupiono także zestaw holterowski firmy Reynolds Medical. Zawiera on 7 rejestratorów EKG i 3 rejestratory ciśnienia plus jednostkę centralną.

Na czym polega badanie? Pacjent będzie przez dobę nosił mały rejestrator EKG w warunkach typowej aktywności (także poza szpitalem) oraz jednostki centralnej- komputera umożliwiającego ocenę i interpretację zapisu.

W ubiegłym roku na oddziale (na starym zestawie) wykonano 3718 badan. Od powstania Oddziału Kardiologii Inwazyjnej wykonano ok. 40 tys. badań holterowskich.

Przewiń do komentarzy



















Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =